Vytváranie konkurenčného prostredia elektronickým médiám je nevyhnutné. Keby knižnice vzdali svoj boj, mohlo by sa stať, že niektoré deti by vôbec nepochopili, aké je čítanie pre ich život dôležité.
Knižnice a ich zamestnanci to nemajú jednoduché. Väčšinu finančných prostriedkov na zabezpečenie akcií podporujúcich budovanie kladného vzťahu detí ku knihám, získavajú len prostredníctvom rôznych dotácií a sponzorov. A samozrejme, nároky na kvalitu knižničných podujatí stále rastú. Aby podobné podujatie naozaj pritiahlo detskú pozornosť, často už nestačí obyčajné čítanie. Väčšina kontaktov detí s knihami na pôde knižnice musia prebiehať zaobalené do zážitkových podujatí a je nutné nenápadnou fintou prejsť od čítania k zábave.
O to sa snažia aj knihovníčky z Mestskej knižnice KNM. Pokúsili sa o to počas letných prázdnin dvakrát. Prvým na prípravu náročným podujatím bolo čítanie s porozumením pod názvom Ako Maťko s Kubkom vatru preskakovali. Na pozadí čítaného príbehu knihovníčky deti priviedli k problematike požiaru a vzniku popálenín. A vďaka dobrovoľníckemu gestu hasičov z Dobrovoľného hasičského zboru v KNM, ktorí prišli s hasičským autom pred knižnicu a ukázali deťom niečo zo svojej pracovnej náplne, bol splnený aj druhoradý nemenej dôležitý cieľ podujatia, aby sa deti v knižnici aj zabavili.
Druhým podujatím, ktoré by nebolo možné zrealizovať, ak by naše pozvanie do knižnice neprijala šermiarska skupina zo Žiliny, bolo podujatie Rytierske hry. Centrom nášho snaženia bola opäť kniha Templárske rozprávky od P. Kubicu a s ňou spojené čítanie stredovekých rozprávok. Témou knihy boli rytieri, a preto celé dianie pokračovalo v záhrade, kde opäť pod rúškom zábavy členovia Cechu Terra de Selinan predstavili deťom zážitkovou formou život ťažkoodencov na koňoch. Krátkymi divadelnými vstupmi a výbornými hereckými výkonmi boli deti z Centra voľného času sv. Jakuba doslova vtiahnuté do stredovekého života. Popri tom im nenásilnou a stále zábavnou formou členovia cechu pod vedením Filipa Višňovského poukazovali všetky stredoveké zbrane a ich použitie v boji s nepriateľom.
Takmer hodinové vystúpenie pokračovalo rytierskymi hrami. Deti mali možnosť predviesť svoju šikovnosť v niekoľkých disciplínach z obdobia stredoveku. Členovia skupiny v dobových kostýmoch a dokonale zohratí deti úplne ohúrili a tie s obdivom splnili každý ich pokyn. Neostalo len pri hrách. Deti dostali do rúk drevené meče a mohli si vyskúšať zmerať sily s profesionálnym šermiarskym výkonom. Ako tety knihovníčky, tak aj prítomné vychovávateľky z CVČ sv. Jakuba, sme ocenili najmä e to, ako bezpečne bol zvládnutý predstieraný šermiarsky súboj medzi dieťaťom a profesionálnym šermiarom. Nikomu nezostal skrivený ani vlások na hlave. V závere ostal ešte priestor na odhalenie pokladu plného cukríkov ukrytého v priestoroch knižnice. A dvaja z pätice dobrovoľníkov dokonca predviedli pravý nefalšovaný šermiarsky konflikt a tak i v plnej kráse svoje šermiarske umenie. Aplauzom ocenili všetci prítomní dokonalé, do najmenších detailov pripravené zážitkové vyučovanie stredovekého sveta v podaní Cechu Terra de Selinan zo Žiliny. Knihovníčky sa im touto cestou chcú ešte raz srdečne poďakovať za to, že prišli medzi mladých čitateľov knižnice bez nároku na akýkoľvek honorár. Toto veľmi vzácne dobrovoľnícke gesto, tak ojedinelé vo svete konzumu by nemalo iste ostať bez povšimnutia.
J. HRUBÁ