Cielená príprava Nehaja na preplavbu približne 35-kilometrového úseku medzi Anglickom a Francúzskom trvala zopár rokov. „Pripravovať som sa začal pre niekoľkými rokmi. Od doby deklarovaného záujmu pilotovi (pozn. red. kapitánovi sprievodnej lode) človek pobudne na čakacej listine dva až tri roky,“ hovorí František Nehaj.
Sám hovorí, že sa venuje plávaniu šesť rokov, od štvrtého ročníka lekárskej fakulty. Keď ho zaujalo diaľkové plávanie, skúsil účasť na plaveckých maratónoch. Až neskôr prišiel s osobnou výzvou preplávať Lamanšský prieliv. Doposiaľ preplávalo prieliv len niečo cez dve tisícky plavcov, čo je násobne nižšie číslo ako počet tých, čo vystúpili na Mt. Everest.

Na to, aby vás pustili na plavbu, treba splniť niekoľko podmienok. Medzi nimi je aj šesťhodinové plávanie vo vode chladnejšej ako 15 stupňov Celzia. „Ja som plával v Martine na Šútove 14. mája 2016 v 14-stupňovej vode. Samozrejme, je nutné mať na to svedkov. Doložiť treba aj rôzne zdravotné potvrdenia. Súčasťou požiadaviek je aj tréningový plán za posledný rok – to znamená uviesť, koľko som mal naplávané,“ rozpráva o príprave na pokorenie prielivu Nehaj, plávajúci mesačne okolo 100 kilometrov.
„V rámci prípravy som počas sezóny som chodil plávať maratóny do Čiech. Rýchlosť som sa snažil zdokonaľovať s plaveckým trénerom,“ pokračuje v rozprávaní Nehaj, ktorý naplával pre prípravu na prekonanie Lamanšského prielivu niekoľko tisícok kilometrov. Zimné sezóny trávil aj otužovaním medzi ľadovými medveďmi.
Otužilosť, rýchlosť a vytrvalosť
„Na zdolanie kanálu La Manche musíte mať tri hlavné vlastnosti: byť otužilý, vytrvalý a rýchly. Rýchlosť je potrebná na prekonanie dvoch prúdov, ktoré sú v prieplave. Otužilosť je zas dôležitá v tom, že voda v La Manche má v sezóne teplotu šestnásť až sedemnásť stupňov Celzia. Vytrvalosť je zásadná, lebo prieplav má v najkratšom úseku dĺžku okolo 33 až 34 kilometrov,“ hovorí mladý lekár.
„Sila dvoch prúdov vám preplávanú vzdialenosť poľahky zvýši na 45 až 60 kilometrov,“ dodáva z vlastnej skúsenosti 28-ročný Čadčan, pôsobiaci v Martine. Ani tieto tri predpoklady však plavcovi nezaručia, že tak náročnú trať zvládne. Priemerne je zhruba polovica pokusov neúspešných – či už ide o sólo plavbu, alebo štafetu.
Prvý Kysučan, ktorý pokoril La Manche
S časom 15 hodín a 29 minút sa podľa zahraničných štatistík František Nehaj (28) sa stal piatym Slovákom a prvým Kysučanom, ktorý prekonal Lamanšský prieliv. „Som šťastný, že som dosiahol francúzsky breh. S mojím časom som spokojný, keďže počasie bolo nepriaznivé a i kvôli tomu som musel v záverečných kilometroch na pokyn kapitána zvýšiť tempo.“ Úspech bol skutočne vytúžený. Na presný dátum plavby v jemu prisúdenom časovom horizonte čakal totiž kvôli poveternostným podmienkam v anglickom Doveri 13 dní.

Vďačnosť
„Túto preplavbu som venoval rodičom, lekárom Vladimírovi a Elene Nehajovým. Vďačím im za veľa – v posledných dňoch hlavne za nesmiernu podporu. Ďalej by som sa chcel aj touto formou poďakovať trom ľudom, ktorí sa zúčastnili tejto výpravy. Ďakujem Marianne Kubaškovej, mojej priateľke, ktorá v deň pokorenia kanálu oslávila 25. narodeniny, i otužilcovi Ladislavovi Lenčešovi, ktorí mi boli oporou v dňoch príprav a čakania na plavebný termín, rovnako i nesmiernou morálnou podporou na sprievodnej lodi, z ktorej ma kŕmili. Rovnako vďačím kolegovi Michalovi Mokáňovi, ktorý ma prišiel osobne do Doveru podporiť pred termínom plavby.“

„Pre splnenie tohto sna bolo nutné obetovať značnú finančnú čiastku. Touto cestou ďakujem aj svojmu jedinému sponzorovi Jánovi Matejkovi, bývalému futbalistovi z Rudiny, ktorý mi veril a sponzorsky prispel.“