Snahou organizátorov bolo zapojiť predovšetkým novších zrakovo postihnutých členov čadčianskej ZO a ich sprievodcov do aktivít, ktoré zvýšia ich samostatnosť a zručnosť pri každodenných činnostiach. Podujatia sa zúčastnili hlavne zrakovo postihnutí, ktorí nedávno stratili zrak a spolu s pridruženými ochoreniami majú problémy s každodennými činnosťami, orientáciou a s nesprávnym sprevádzaním svojich sprievodcov zväčša rodinných príslušníkov. Cieľom tohto pobytu bolo prehĺbiť a v praxi odskúšať ich poznatky, ktoré nadobudli počas individuálnych kurzov sociálnej rehabilitácie, ktoré im poskytli profesionálni pracovníci Krajského strediska ÚNSS Žilina.
Počas dvoch dní predsedníčka ZO ÚNSS Čadca Lýdia Oravcová teoreticky vysvetľovala i prakticky demonštrovala účastníkom tohto pobytu správne zásady priestorovej orientácie a samostatného pohybu, sebaobsluhy, akými sú základné techniky chôdze bez bielej palice, chôdza s vidiacim sprievodcom, bezpečnostné postoje, hľadanie spadnutých predmetov, trailing, pohybovo-orientačné schopnosti, obmedzovanie odchýlok od priameho smeru, odhad vzdialenosti, odhad uhlov, vnímanie sklonu dráhy, zakrivenia dráhy a ďalšie techniky.

Zúčastnení sprievodcovia nevidiacich tak získali informácie a poznatky, ktoré uplatnia pri sprevádzaní svojho nevidiaceho v neznámom prostredí. Nevidiaci účastníci sa dozvedeli, ako zlepšiť orientačné schopnosti využitím ostatných zmyslov a rozšírili si znalosti akým spôsobom si môže nevidiaci človek zorganizovať vlastnú domácnosť.
S čerstvo nadobudnutými poznatkami bola príjemným spestrením pobytu návšteva tamojšieho Orloja. Viac sa toho kvôli daždivému počasiu vonku stihnúť nedalo, ale o to viac bol priestor na spoločné rozhovory ľudí, ktorých spájajú podobné osudy i starosti a ktorí zistili aj na tomto podujatí, že získavaním nových skúseností si môžu svoju situáciu len zlepšiť. Záverom sa chce ZO ÚNSS Čadca poďakovať mestu Čadca za finančnú podporu, bez ktorej by sa toto podujatie nemohlo uskutočniť, ďakujeme!
Autor: Peter Halada