Mnohí inokrajci, ktorí sa z rôznych zdrojov dozvedia o zaujímavých kamenných guliach v čadčianskych Megoňkách, si nenechajú ujsť príležitosť vidieť na vlastné oči túto raritu. Svoje miesto tam má aj kamenná Mary s priemerom tri metre. Vďaka tomu, že je takmer dokonalým rezom rozpolená, vidieť, že v jej jadre je hrubozrnný zlepenec, na povrchu je zrno horniny oveľa jemnejšie.
V oblasti Megoňiek sa až do osemdesiatych rokov 20. storočia ťažil kameň. Niektorí si myslia, že gule majú na rováši dávne civilizácie, prípadne mimozemšťania.
Tí, čo stoja nohami pevne na zemi zasa hovoria, že sú výsledkom guľovitej odlučnosti horniny spôsobenej zvetrávaním. Táto hypotéza sa opiera o výskum puknutých alebo rozlomených exemplárov. Tak či onak, gule z Megoniek sú stále lákadlom pre mnohých návštevníkov Kysúc.
Možno ich obdivovať aj v Klokočove. Niekoľko ich leží v skalnom defilé Klokočovské skálie pri osade Hrubý Buk. Jedna s priemerom 55 centimetrov slúži na rázcestí v obci ako pätník. Ďalšia s priemerom 80 cm leží v koryte Predmieranky pri osade Klin. Či už ich priniesli mimozemšťania, alebo ide o krásne dielo prírody, určite si tieto kamenné skvosty zaslúžia náš obdiv.