ČADCA. Zhorenisko špatilo Čadcu dlhé roky. V lete 2013 tam mesto vybudovalo oddychovú zónu. Na rekonštrukciu námestia vyčlenilo zastupiteľstvo pôvodne 200-tisíc eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 192-tisíc eur, vysúťažená cena napokon skončila na 106 401 eur.
Urobili drobné vizuálne opravy
Na ploche po zhorenom Palárikovom dome a priľahlých pozemkoch sa vybudovala spomínaná zóna, ktorá slúži na oddych, tiež na konanie rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Zostávajúca časť objektu sa zakonzervovala, aby nedochádzalo k jej znehodnocovaniu.
„Palárikov dom určite chceme do budúcna riešiť. Momentálne je prioritou kúpalisko. Tomu sa museli podriadiť veľké projekty, ktoré mesto plánuje. Na dome sme urobili drobné vizuálne opravy, nakoľko jeho vzhľad je nelichotivý,“ informoval Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci.
V roku 2011 mestská rada neodporučila pozemok, kde je v súčasnosti oddychová zóna, odpredať, ako to navrhovalo vtedajšie vedenie mesta. Členovia konštatovali, že pre mesto nie je prebytočný, čo potvrdili poslanci svojím hlasovaním na marcovom zastupiteľstve v tom istom roku. K ich konečnému verdiktu prispela aj petícia proti odpredaju, ktorú podpísalo 2 456 obyvateľov.
História sa začala kultúrou
Palárikov dom bol v minulosti významnou kultúrnou ustanovizňou. V roku 1922 vznikol pri príležitosti stého narodenia Janka Palárika nápad na výstavbu Palárikovej divadelnej dvorany – jej základný kameň položili v roku 1926.
Budovu postavili zo zbierok a pôžičky miestneho odboru Matice slovenskej v priebehu dvoch rokov. Premietali sa tam filmy, hralo divadlo, organizovali telovýchovné a spoločenské akcie. Po roku 1949, keď došlo k zrušeniu Matice, vzniklo kino Palárik, okresná knižnica a okresný osvetový dom.
V roku 1960 prestavali hlavnú sálu na širokouhlé kino a v roku 1978 pribudla prístavba budovy pre sídlo Kysuckého múzea a Malej scény. Dva roky po revolúcii budovu vrátili miestnemu odboru Matice slovenskej. Ku koncu už slúžila trhovníkom.
Palárikov dom zhorel do tla v noci zo soboty 15. na nedeľu 16. mája 2004, keď ho zachvátili plamene. Okolo pol jednej v noci zatelefonoval na políciu nájomca budovy vietnamskej národnosti, ktorý mal trvalý pobyt v Bratislave, že mu jeho bezpečnostný systém signalizuje cez mobilný telefón narušiteľa v objekte.
Mestskí policajti išli na obhliadku budovy, tá však bola v plameňoch. Hasičom sa podarilo požiar uhasiť o pol štvrtej ráno. Na vedľajšej budove sa narušila celá strešná konštrukcia, poškodená bola aj časť objektu, v ktorom vtedy sídlil obvodný úrad. Pri vyšetrovaní vysvitlo, že išlo o úmyselné zapálenie. Z historickej budovy, ktorá v minulosti slúžila ako kultúrny stánok Kysučanov, zostalo torzo.

