Na Kysuciach je nedostatok medu. Viacerí včelári majú suché úle. Čím si vysvetľujete, že je to spôsobené?
– Áno, je to zaujímavá situácia v období, keď v iných rokoch po zhodení medníkov na konci júla včelár mal koľko-toľko medu. Včelári s 30-ročnou praxou také dačo nepamätajú. Všetko je to spôsobené klímou v prírode, nedostatočnou početnosťou slnečných dní, oblastnou flórou, teplotou a vlhkosťou, keď sa nedokáže vytvárať v kvetoch nektár. Tiež malým až žiadnym rozmnožením vošiek, mšíc a pod. niet medovice – teda medovicového medu. Treba poznamenať, že samotné včelstvo pre svoj život a rozvoj spotrebuje niekoľko desiatok kg medu. Ale ak v prírode je nízka produkcia nektáru, včelstvá nedokážu vytvárať zásoby (teda potenciálny med pre ľudí) a vtedy „živoria“, prípadne potrebujú pomoc včelára v podobe zakrmovania, aby mohli zabezpečiť vývoj generácií včiel pre následné zimovanie a prezimovanie. Kysučania sa budú musieť uskromniť len s prvou znáškou kvetovou, ktorá bola na základe aprílových a májových mrazoch veľmi slabá.
Máte prehľad aj o tom, ako to vyzerá so včelármi za kysuckým regiónom?
– Po komunikácii s priateľmi na východe Slovenska nič také nezaznamenali a sú v priemerných znáškach. Na „dolniakoch“ sa tešia z repkového, slnečnicového a čiastočne z agátového medu.
Myslíte, že v aktuálnej sezóne ešte dôjde k zlepšeniu situácie s medom?
– Určite nie. Ak tak možno vresoviská na severovýchode Slovenska obdaria miestnych včelárov.
Často sa hovorí o tom, že včely v Európe vymierajú a aj včelárov je stále menej a menej. Čo je na tom pravdy a ako to vyzerá na Slovensku?
– Včelárenie má stúpajúcu tendenciu, čo je pozitívne. Je to spôsobené aj záujmom verejnosti o včelie produkty zo Slovenska a vytvorením vzdelávania v podobe učebného odboru včelár – včelárka v Banskej Bystrici.
Ako si vysvetľujete jav, že u niektorého včelára nastane pokles v produkcii a u iného nie?
– Je to dané aj stanovišťom včelnice, zmenou technológie včelárenia, výmenou starších matiek za mladšie a mnohými inými faktormi.
Aký dopad to môže mať na cenu medu?
– Žiadny. Veľké reťazce si vedia poradiť trhovou ekonomikou. A hobby včelári sa tešia, že majú tých deväťdesiat percent pre potešenie oka, ucha a pod.
Ak by ste si mal kupovať med, kde by to teraz bolo?
– Včelár nekupuje, včelári tak, aby vo svojej kuchyni mal fľaštičku medu v roku a hlavne na Vianoce.