Koľko času ste strávili v lete na Kysuciach?
– Toto leto veľa času na trávenie doma nebolo, dohromady to bolo asi šesť dní.
Čo pre Vás znamená cestovanie?
– Cestovanie pre mňa znamená veľmi veľa. Milujem spoznávanie nových vecí, krajín, ľudí, kultúr. Všetok voľný čas a peniaze sa preto momentálne snažím investovať práve do tejto záľuby.
Naposledy ste boli v pre Slováka trochu neznámej krajine, Kirgizsku. Čo bolo cieľom Vašej cesty?
– Do Kirgizska sme sa s kamarátom rozhodli ísť už minulé leto, keď nám o tejto krajine porozprával na Kaukaze jeden známy bieloruský horolezec. Cieľom bolo zdolať druhú najvyššiu horu bývalého sovietskeho zväzu, a to vrch Pik Lenina s výškou 7134 m. n. m. Bohužiaľ, počas výstupu nás zastihli zdravotné a poveternostné problémy a podarilo sa nám vyjsť len nad tábor C2 do výšky niečo cez 5600 m. n. m. Nakoľko sa radikálne zmenilo počasie, zostúpili sme radšej dole a dali sme si menší, týždňový poznávací trip po Kirgizsku. Vrelo odporúčam všetkým ľudom, ktorí nemajú radi klasické dovolenkové destinácie práve túto krajinu. Sú tu naozaj vysoké hory, cez 7000 m.n.m, tak isto je tu druhé najväčšie horské a zároveň siedme najhlbšie jazero na svete – Issyl Kul, neskutočne veľa zaujímavých miest, ľudí, žijúcich v tradičných jurtách a pod. Krajina ako stvorená pre dobrodruhov, s ľuďmi, ktorí si turistov vážia a aj sa tak k nim správajú.

Cestujete sám, alebo s partiou priateľov?
– Čo sa týka cestovania na vyššie hory, tam chodím výlučne s kamarátom, na ktorého sa môžem vo všetkom spoľahnúť a môžeme si veriť i v hraničných situáciách. Pri klasickom cestovaní idem každý raz s niekým iným. Kto má voľno, ten ide. Dôležité je len, aby sme sa vedeli navzájom prispôsobiť. Naše cestovanie je často aj o tom, že chodíme vždy bez cestovnej agentúry, bez ubytovania, len s chuťou spoznať niečo nové.
Koľko krajín ste si už precestovali? Ktorá z nich vám bola najbližšie?
– Na celkové precestovanie je potreba veľmi veľa času, čiže ani jednu krajinu som úplne dokonale neprecestoval (myslím, že ani Slovensko), ale navštívil som doteraz 24 krajín. Každá krajina má niečo zaujímavé. Najviac sa mi páčilo asi Gruzínsko, Nórsko, portugalský ostrov Madeira a aj teraz Kirgizsko bolo veľmi krásne. Na bývanie by som ale Slovensko nevymenil za žiadnu inú krajinu na svete. Slovensko má všetko, čo si len človek môže priať. O to viac mrzí, keď vidím, kto vládne tejto krajine a akým „smerom“ ju formuje.
Máte blízko k športu. Hrávali ste hokejbal, florbal a ďalšie športy. Čo Vás priviedlo k tak trochu extrémnym športom?
– Milujem takmer všetky druhy športu, no tú súťažnú formu som vymenil za trochu inú a pre mňa už teraz viac zaujímavú. Vysokohorskú turistiku by som nenazval ani extrémnym športom a ani seba by som neoznačoval za „extrémneho“ športovca. Robím len veci, ktoré ma bavia a pri ktorých, keď si dávam pozor, je len malá šanca na nejaké veľké nebezpečie.
Čo plánujete najbližšie? Nejaké zatiaľ nesplnené sny?
– Najbližšie sa chystáme už na jeseň na Island, ktorý je zároveň aj mojím dlhodobým snom. Dúfam, že to vyjde. Na budúci rok by sme chceli ísť na nejaký väčší trek – možno Himaláje alebo Andy v Južnej Amerike, uvidíme.

Kde v súčasnosti profesne pôsobíte?
– Učím na jednej základnej škole v Bratislave.
Prezradíte nám, koľko stojí výlet napríklad do Kirgizska?
– Keďže všetky výlety robíme na vlastnú päsť, čiže bez špeciálnych poplatkov, ktoré si účtujú cestovné agentúry, tak tieto tripy nie sú vôbec finančne extrémne náročné. Celý trojtýždňový výlet do Kirgizska nás dvoch stal do 700 eur, vrátane leteniek. Samozrejme, vo východných krajinách sa dá veľmi lacno najesť, ubytovať, cestovať taxíkom a podobne, preto aj celková cena sa odvíja od týchto lacných služieb.
Máte obľúbené miesto na Slovensku, ktoré by ste odporučili ľuďom, aby ho navštívili?
– Slovensko je celé krásne. Najnovšie ma veľmi očarila Lúčanská Fatra v Malej Fatre a tak isto Veľká Fatra, ale ako hovorím, na Slovensku sa dá ísť takmer všade a vždy sa dajú nájsť krásne miesta. Odporúčam ľudom hlavne nesedieť doma, nehovoriť len o svojich snoch, ale treba ich začať aj uskutočňovať! Pokiaľ by chcel niekto poradiť lacné letenky alebo čokoľvek o cestovaní mimo cestových agentúr, nech sa mi pokojne ozve na môj mail michal.tlelka@gmail.com. Takisto ak by mal niekto záujem o splav Kysuce, samozrejme, keď je zvýšený vodný stupeň, nech sa ozve. Často nám chýbajú parťáci do raftu.
Michal Tlelka
Narodil sa 4. mája 1988 v Čadci. Vyštudoval Fakultu humanitných vied, učiteľstvo telesnej a etickej výchovy. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na základnej škole v Bratislave. Voľný čas trávi zväčša v prírode, na bicykli, cestovaním, pri rôznych športoch alebo pri posedení s kamarátmi.