KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. V minulosti predstavitelia kysuckých samospráv argumentovali, že na Kysuciach je počas leta chladno, často prší a vybudovanie kúpaliska by bolo nerentabilné. V posledných rokoch, keď sa v lete ortuť teplomera dvíha aj v tomto regióne stále vyššie, tento argument neobstojí. Na druhej strane však vzniká problém, kde na takúto investíciu zobrať peniaze.
Už v minulosti riešilo Kysucké Nové Mesto problém s rozostavanou plavárňou, ktorú začalo budovať v roku 1992. Na jej dokončenie však nemalo peniaze. So zaujímavým návrhom prišla ešte v roku 2014 tamojšia súkromná spoločnosť. Nosnou funkciou areálu má byť vytvorenie biokúpaliska, využívajúceho technológiu samočistenia vody pomocou vodných rastlín a rias vo filtračnom bazéne, pričom hlavný bazén má tvoriť umelé jazero s úžitkovou plochou približne 2100 štvorcových metrov. Nemajú chýbať ihriská pre športové aktivity, plážový volejbal, basketbal, skate park, lezecký park, detské ihriská a stravovacie služby. S prácami sa vlani nezačalo. Jedným z dôvodom bolo aj to, že miestny urbariát sa pokúšal spochybniť nadobudnutie pozemku pod areálom súčasnej chátrajúcej rozostavanej plavárne, patriacemu mestu. So svojimi sťažnosťami vo veci zrušenia vyvlastňovacieho rozhodnutia daných pozemkov z roku 1993 však urbariát nepochodil.
V zmysle koncesnej zmluvy bol koncesionár povinný predložiť mestu do 16. 7. 2015 kompletnú projektovú dokumentáciu. Tá mala byť podkladom pre vydanie stavebného povolenia. Splnenie tejto povinnosti podmieňovalo platnosť koncesnej zmluvy. Túto povinnosť však nesplnil a požiadal o predĺženie termínu do 30. 4. 2016 s ohľadom na zdržanie, ktoré spôsobil urbariát. Poslanci mestského zastupiteľstva predĺženie schválili. Koncesionár dokumentáciu v stanovenom termíne predložil. „Neobsahovala však všetky potrebné podklady pre vydanie stanovísk dotknutých orgánov a organizácií. Preto sme spoločnosť GF park vyzvali, aby ju doplnila, čo aj 31. augusta urobila,“ informoval primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel.
Podľa jeho slov túto dokumentáciu dostanú príslušné úrady a dotknuté organizácie spolu so žiadosťami o vydanie stanoviska k projektu. Nasledovať bude žiadosť o začatie územného konania. Náklady na stavbu budú do 2 miliónov eur.
„Stavať bude možné až po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia. Zatiaľ na základe vypracovanej projektovej dokumentácie zabezpečujeme stanoviská, ktoré sú potrebné k podaniu žiadosti o začatie územného konania,“ dodal primátor.
