Súťaž pripravil Klub akrobatických holubov Česko – Slovensko aj preto, aby propagoval nielen tréning týchto vtákov, ale zároveň upozornil na odlišnosť akrobatických plemien od poštových či mäsových chovov.
Predseda klubu Andrej Margetín a tajomník Josef Voráček nám predstavili jednotlivé plemená a nezabudli upozorniť aj na spoločné vlastnosti týchto zvierat, presnejšie na ich zvláštne letové prejavy. Okrem iného sme sa dozvedeli, že kotrmeliaky a birminghamské rolery sú v súčasnosti najpopulárnejšie. Chovným cieľom je, samozrejme, predvádzanie akrobatických figúr, osobitne v tzv. rolovaní. Mal by predstavovať padajúcu a rotujúcu guľu smerom na zem vo veľkej rýchlosti. Pre rumunské plemeno pod názvom galatský roler je, na druhej strane, špecialitou dvojitý premet, mlyn alebo vývrtka.
Kombináciu rozmanitých akrobatických prvkov vám predstavia aj ďalšie plemená, napríklad orientálny roler, strmhlavé holuby, vírivé letúne alebo tlieskače. Tlieskače, presnejšie tureckú taklu, nám špeciálne predstavil dlhoročný chovateľ a významný propagátor chovu akrobatických holubov Jozef Hrabal z Dolného Kubína. Tvrdí, že takly sú vo svojej triede najobľúbenejším plemenom a ich charakteristickým znakom je hlasné tlieskanie krídlami a stĺpový let, doplnený kotrmelcami.

Medzinárodné preteky akrobatických holubov, a to potvrdili aj návštevníci z Kysúc, boli mimoriadne zaujímavé. Nielen kvôli letovej obratnosti holubov, ale aj kvôli pozoruhodným informáciám, súvisiacim s chovom tohto nevšedného plemena. Vírivé letúne sú napríklad špecifické rýchlym otáčaním a širokou kružnicou, ktorú kopírujú počas strmhlavého letu a vytvárajú figúry zvané tanier či miska. Pre strmhlavo-vírivé plemeno kelebek, pochádzajúce z Turecka, je charakteristické prudké kmitanie krídlami, náhle a prudké zmeny letu a predvádzanie zvislých alebo vodorovných obratov s rôznymi rotáciami a špirálami. Jednoducho, pozorovanie týchto vzdušných akrobatov je neobyčajným zážitkom.