SVRČINOVEC. Dopravné zápchy, meškajúce autobusy, podráždení vodiči či ohrozené deti, ktoré sa snažia prejsť na druhú stranu cesty. Toto všetko sprevádza súčasnú dopravnú situáciu v obci. Kolóny sa často vytvárajú až za hranicu do Česka a samozrejme aj z druhej strany. Starostka obce Renáta Majchraková hovorí, že dopravná situácia je neznesiteľná a obmedzuje normálny život obyvateľov.
O zlej situácii vedia kompetentní už dávno´
Vo Svrčinovci je takýto stav už celé roky a kompetentní o tom vedia, rovnako ako ministerstvo dopravy. Z priemerne 13-tisíc vozidiel denne, ktoré prejdú cez obec, tvoria vyše 40 percent nákladné. Kamionisti sú nedisciplinovaní, nedodržiavajú predpísané vzdialenosti, dochádza ku kolíziám. Stred obce pretína štátna cesta E I/11, ktorá vedie až po štátnu hranicu s Českou republikou. Keďže ide o medzinárodný ťah, obec veľmi zaťažuje. Komunikácia nikdy nebola na takúto záťaž pripravená. Parametre zďaleka nespĺňajú normy pre cestu 1. triedy. Napriek tomu, že prechádza intravilánom obce, nie sú pozdĺž celého úseku vybudované chodníky. Často preto dochádza ku kolíziám detí a starších obyvateľov s motorovými vozidlami. Pomôcť môže dobudovanie celého diaľničného úseku D3. V súčasnosti je rozostavaný ten zo Svrčinovca do Skalitého, ktorý by sa mal dokončiť v októbri. S výstavbou vyše 5 kilometrov dlhého úseku Čadca,Bukov – Svrčinovec sa malo začať už vlani. Je možné, že sa tak nestane ani do konca tohto roka.
Bude diaľničné prepojenie s Poľskom skutočne prioritou?
Už viac ako rok bežali súťaže na výstavbu troch veľkých diaľničných úsekov na Slovensku za takmer 780 miliónov eur. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ich spustila ešte vlani na jar. Ponuku s cenami na výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach NDS stále nevyhodnotila, hoci tesne po otvorení obálok tvrdila, že súťaž ukončí do mája. „Ide o zložité a komplexné dielo, ktoré si vyžaduje dôsledné posúdenie. V súčasnosti stále prebieha vyhodnocovanie ponúk na výstavbu úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Vzhľadom k prebiehajúcemu procesu nie je možné poskytovať bližšie informácie,“ informoval najnovšie komunikačný odbor ministerstva dopravy. Rovnakú odpoveď dostávame už niekoľko týždňov, možno povedať mesiacov a tak nečudo, že vyvoláva množstvo otáznikov.
Neukončilo to ani predchádzajúce ministerstvo
„Súťaž na výstavbu úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec sa uzavrie v najbližších týždňoch. V súčasnosti prebieha vyhodnocovanie ponúk a komunikácia NDS s uchádzačmi. O výsledkoch verejného obstarávania a termíne začatia stavby budeme informovať po ukončení verejnej súťaže,“ informovala MY Kysucké noviny ešte v auguste hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Podľa jej slov budovanie úseku D3 ako diaľničného prepojenia s Poľskom je prioritou ministerstva. „Od jeho dobudovania očakáva rezort dopravy výrazné zlepšenie dopravnej situácie v tomto regióne a pozitívny vplyv na životné prostredie obyvateľov žijúcich v blízkosti súčasných dopravných ciest,“ povedala. Na margo sklzu a prieťahov pri vyhodnocovaní ponúk konštatovala, že v prípade užšej súťaže na projekt D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec nie je možné hovoriť o prieťahoch. „Ide o zložité a komplexné dielo, ktoré si vyžaduje dôsledné posúdenie.“ Medzičasom sa však vedenie ministerstva dopravy zmenilo a tak nevedno, či skutočne bude diaľničné prepojenie s Poľskom prioritou, lebo momentálne všetko nasvedčuje o opaku.
Úsek má prechádzať zastavaným a geologicky náročným územím v pokračovaní od tunela Horelica po križovatku Svrčinovec. Rieši odklon tranzitnej dopravy z mesta Čadca, ktorá v súčasnosti vedie po kapacitne nevyhovujúcej ceste I/11 s intenzitou dopravy asi 12-tisíc vozidiel denne, pričom na nákladnú dopravu pripadá takmer 50%-ný podiel z tejto intenzity. Úsek je súčasťou základnej siete TEN-T a má prispieť k skráteniu časovej dostupnosti medzi priemyselným regiónom Žiliny na jednej strane, priemyselného Ostravska a poľského mesta Bielsko Biala s priľahlým regiónom. Budovať sa má v dĺžke 5673 metrov. Podľa informácie projektanta navrhnutý koridor vybrali na základe niekoľkých technických štúdií a posúdení vplyvov stavby na životné prostredie.

