V utorok 27. septembra sa v priestoroch Okresného riaditeľstva HaZZ Čadca uskutočnila tlačová beseda, na ktorej odzneli informácie o činnosti za obdobie od januára do septembra tohto roka. V okrese Kysucké Nové Mesto bolo doposiaľ 39 požiarov, v okrese Čadca ich bolo 107. „Tento rok máme našliapnuté možno na rekord, čo sa týka najnižšieho počtu požiarov,“ povedal Peter Zjavka z HaZZ Čadca.
Požiarovosť má v posledných rokoch klesajúcu tendenciu a hasiči veria, že tieto čísla sa udržia. V Kysuckom Novom Meste sa požiare zaobišli bez zranených a mŕtvych. V okrese Čadca to už bolo horšie, keď na následky požiaru zomrela jedna osoba a ďalšia bola zranená.
Príčinami požiarov v okrese Čadca bola na prvom mieste nedbalosť. Ďalej to bolo úmyselné zapálenie, vypaľovanie trávy či spaľovanie odpadov.
V okrese Kysucké Nové Mesto bola situácia trochu iná. Na prvom mieste z 39 požiarov išlo v jedenástich prípadoch o úmyselné zapálenie. Išlo o niekoľko podpálených vozidiel a podobných prípadov. „Lesné požiare nenarobili vysoké škody, počasie nám tiež zahralo do karát,“ dodáva Zjavka, ktorý za nižším počtom požiarov vidí najmä počasie.
Začína vykurovacie obdobie
Vykurovacie obdobie je jedným z rizikových časových období počas roka sprevádzaným zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov. Počas tohto obdobia je potrebné, aby každý z nás, ktorý prichádza do kontaktu s vykurovacími zariadeniami im venoval zvýšenú pozornosť.
O vykurovacom období sa však nedá hovoriť ako o jednorazovo časovo obmedzenej aktivite. Je potrebné vychádzať zo skutočnosti, že v mnohých oblastiach Slovenska, vzhľadom na klimatické podmienky územia, sa vykuruje po celý rok, preto sú požiare z vykurovania štatisticky sledované počas celého roka.
Pri sledovaní štatistiky požiarovosti v období vykurovania podľa jednotlivých odvetví sa zistilo, že najvyšší počet požiarov vzniká v bytovom hospodárstve vo vlastníctve súkromných osôb. V prvom polroku 2016 súvislosti s vykurovaním vzniklo na Kysuciach 15 požiarov s priamou škodou 8290 eur. Pri týchto požiaroch nedošlo k zraneniu osôb.
Z prehľadu o príčinách vzniku požiarov vyplýva, že najčastejšími príčinami sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha a nevyhovujúci technický stav vykurovacích telies. Častými príčinami sú tiež nedbalosť a neopatrnosť osôb pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavými kvapalinami a žeravým popolom na miestach, kde by mohol vzniknúť požiar.
Povinnosť ohlásiť požiar
Občania majú všeobecnú povinnosť ohlásiť každý vzniknutý požiar na tel. č. 150/112. Dôsledné zabezpečovanie a dodržiavanie protipožiarnych opatrení, ako aj zvýšená opatrnosť nás všetkých, môžu znížiť riziko vzniku požiarov počas vykurovacej sezóny.