Posvätenie organizovali Spolok priateľov Bystrickej doliny a Klub turistov Nová Bystrica. Po takmer tristo rokoch od prvého písomného zachytenia tohto cintorína v kanonickej vizitácii Starej Bystrice v roku 1728 a dvesto rokoch od ukončenia jeho prevádzky v roku 1822 si obyvatelia obce Nová Bystrica znovu uctili toto dnes už zabudnuté miesto. Tento cintorín je najstarším dodnes existujúcim pozostatkom časov dosídľovania Bystrickej doliny. Jeho vznik totiž možno klásť minimálne do obdobia prelomu 17. a 18. storočia. Svoj posledný odpočinok na ňom bezpochyby našli tisíce obyvateľov Novej Bystrice, Riečnice, Vychylovky i Harvelky. Bez nadsádzky sa dá tvrdiť, že sa tam nachádzajú pozostatky ľudí, ktorí boli priamo prítomní pri zakladaní niektorých zo spomenutých obcí.
Naplánovanie posvätenia novopostaveného kríža do polovice septembra malo rovnako svoj význam. Okrem bežných sviatkov boli v 19. storočí v obci Nová Bystrica zaužívané dve mimoriadne cirkevné udalosti, ktoré boli pre túto obec špecifické. Jednou bola slávnostná svätá omša z príležitosti sviatku patróna miestneho kostola sv. Jána Krstiteľa (24. júna). Druhou bola každoročne slávená svätá omša pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého kríža (14. septembra). Usporiadanie omše každoročne hradila obec sumou dva a pol zlatého. V dedine to bola minimálne rovnocenne dôležitá udalosť ako hody na sv. Jána Krstiteľa.
Napriek tomu, že počiatok tohto miestneho cirkevného zvyku tu zrejme siahal už do 18. storočia, písomne ho možno priamo prvýkrát doložiť v roku 1832 a následne prakticky každoročne. Toto neskoršie zaznamenanie danej udalosti však súvisí hlavne s podrobnejším rozpisovaním dedinských výdavkov od 30. rokov 19. storočia.

Postavenie kríža na najstaršom cintoríne obce Nová Bystrica iniciovala a zorganizovala predsedníčka Klubu turistov Nová Bystrica a podpredsedníčka Spolku priateľov Bystrickej doliny Monika Halvoníková. Nešlo by to však bez nezištnej ochoty a pomoci darcov. Preto sa aj touto cestou chceme poďakovať Jánovi Šutiakovi za poskytnutie dreva na kríž, Rastislavovi Halvoníkovi za železo na výrobu konzoly, spojovací materiál a dopravu materiálu, Jurajovi Jonekovi za zapožičanie potrebnej techniky pri samotných prácach, Mariánovi Halvoníkovi za vyrobenie kríža do súčasnej podoby a jeho natretie, Miroslavovi Masnicovi za plech, Jánovi Pišojovi za vyrytie nápisu do kríža, Milanovi Vakulovi za občerstvenie pri posviacke a obci Nová Bystrica na čele so starostom Jozefom Balačinom za preplatenie materiálu na betonáž, náter a zapožičanie krovinorezov.
Samotnému posväteniu kríža predchádzali tri prípravné brigády, kde sa okrem samotnej stavby kríža pracovalo aj na úprave jeho okolia. Na tých sa podieľali predovšetkým členovia Klubu turistov Nová Bystrica: Silvia Joneková, Juraj Jonek, Monika Halvoníková, Rastislav Halvoník, Rastislav Halvoník ml., Marián Liščák, Marián Liščák st., Marián Chovanec, Hanka Chovancová, Milan Vakula, Miroslav Pavelek, Danka Masnicová, Katka Svitková, Jaroslav Hanidžiar, Rudolf Patyla, Štefánia Chovancová, Helena Chovancová, Marta Kuflová, Štefánia Vladárová, Helena Kotvasová, Mária Cabadajová a Tomáš Sýkora.
Všetci títo ľudia boli v čase svojho osobného voľna ochotní pomáhať zrealizovať výstavbu kríža a úpravu jeho okolia, za čo im patrí nesmierna vďaka. Vďaka ich pomoci sa podarila uskutočniť úžasná vec. Osobitne treba ešte vyjadriť úprimnú vďaku pánovi farárovi Pavlovi Herudovi za posvätenie kríža a odslúženie svätej omše.
MARIÁN LIŠČÁK, SPOLOK PRIATEĽOV BYSTRICKEJ DOLINY A KLUB TURISTOV NOVÁ BYSTRICA