ZÁKOPČIE. Stanislav Mikovčák pracuje najmä so železom. Sochy vytvára klasickou metódou - kovaním za tepla. Jedno skvostné dielo pribudlo nedávno aj v rozhľadni, ktorá stojí v časti Petránky – Marťákov vrch v obci Zákopčie.
Rodina spoza kopcov
V uplynulých dňoch pripravili starosta obce František Hažík a autor diela prekvapenie. Miestom stretnutia bola práve spomínaná rozhľadňa. Pre oslavu v tomto peknom kúte Kysúc boli hneď tri dôvody. Prvým bolo stretnúť sa s priateľmi a nadšencami umenia a pookriať v krásnom prostredí pri zapadajúcom slnku. Druhým zasa pripomenúť si 5. výročie postavenie rozhľadne, tým tretím odkrytie kovanej figurálnej sochy, ktorú autor daroval obci.
„Vernisáž osadenia novej kovanej figurálnej sochy, ktorá predstavujú kysuckú rodinu z hôr a nesie názov Rodina spoza kopcov, sa uskutočnila v centrálnom pilieri schodišťa rozhľadne. Názov konkretizuje práve hrebeň Javorníkov v oblasti Zákopčia,“ približuje autor.
Sochu osadil do "večerného slnka"
Diela Stanislava Mikovčáka predstavujú ťažký život kysuckých ľudí žijúcich na vrchoch, ich prácu a životné osudy. Preto používa ťažké železo, nájdené artefakty zo starých spadnutých chalúp, motyky, podkovy. Skrátka všetko, čo slúžilo ľuďom k práci a ich prežitiu. Zaujímavosťou je, že socha osadená do večerného slnka na spomínanej rozhľadni, je vykutá z poloosi starého rozsypaného voza nájdeného práve v Zákopčí. Mikovčák vracia tieto predmety opäť do života, do galérií, obývačiek izieb ako obrazy. Takže ako autor spomenul, túto sochu, tento kus železa, nedaroval, iba ju vrátil tam, kam patrí.
Rozhľadňu sa podarilo postaviť vďaka vzájomnej spolupráci architekta a obce. Starosta František Hažík na vernisáži zdôraznil význam spolupráce pracovníkov miestnej prevádzky, sponzorov a všetkých, ktorí im so stavbou pomohli. Rozhľadňa sa stala odkazom pre ďalšie generácie, aby lepšie pochopili kto, kedy a ako tu žil.
„Hrebeňom Javorníkov viedli v dávnej minulosti rôzne cesty. Po našich predkoch nám tu nezostali žiadne hrady, nemáme tu vodopády, vysoké skaly či jazerá. To však neznamená, že tieto cesty neboli zaujímavé. Práve naopak. Stáli pri nich okúzľujúce drevenice, ktoré doposiaľ symbolizujú pomaly miznúci svet minulosti,“ hovorí Mikovčák.
Tvorba rozhľadní s použitím prvkov typickej architektúry a sôch zo starých železných artefaktov predstavuje podľa jeho slov práve konzervovanie tradícií a zachovanie odkazu, že sme tu boli aj my. Takto osadené sochy vytvárajú, ako vraví, prvé galérie v rozhľadniach, čím je ich význam oveľa širší. Tieto galérie sú totiž prístupne verejnosti a majú dosah aj na mládež. Nenásilnou formou ponúkajú výtvarnú tvorbu, čím prispievajú k výchove jej myslenia, filozofie či estetiky. Nemožno nespomenúť ani to, že mladých ľudí vedú k úcte k tradíciám a poznaniu regiónu, v ktorom žijú oni, ich rodina, ale bol aj domovom ich predkov.


Stanislav Mikovčák sa narodil na Kysuciach, kde v súčasnosti žije, pracuje a tvorí. Jeho diela vystavovali približne v dvadsiatich galériách doma i v zahraničí. Najnovšie svoju tvorbu predstaví 9. novembra v Moskve, kde predstaví svojou osobitou formou kysucký región. Diela tohto Kysučana nájdeme na Počúvadlách, v Starej Bystrici, Vysokej nad Kysucou, Turzovke, kde postavil fontány či kríže. Sú však aj v súkromných zbierkach, vlastnia ich majitelia v Londýne, Bruseli či Moskve. Je propagátorom svojho rodiska. Svojou prácou ako architekt a projektant obohatil Kysuce o cyklotrasu bystrickou dolinou, rozhľadňami, fontánami, studničkami a mnohými ďalšími stavbami a dielami, ktoré prinášajú ľuďom, ktorí okolo nich prechádzajú a využívajú ich, radosť.