Jej nevšedné krásy obdivovali prví návštevníci už v predminulom storočí a dnes priťahuje pozornosť mnohých milovníkov prírody z domova i zahraničia. Manínsku tiesňavu, ktorá je obľúbenou destináciou aj pre turistov z Kysúc, vyhlásili za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1967. Je súčasťou Strážovských vrchov a nachádza sa šesť kilometrov od Považskej Bystrice.
Územie na výmere 117 hektárov predstavuje pravdepodobne najužší kaňon v strednej Európe a zároveň prezentuje bizarné skalné útvary s jedinečnou vápencovou flórou a rozmanitou faunou. Manínsku tiesňavu, alebo ak chcete, dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, miestami vysoké až štyridsať metrov. V podstate ide o dve menšie tiesňavy, oddelené malou kotlinkou s tým, že šírka najužších miest sotva stačí na prechod autobusu.

Zo strmých svahov je dno doliny často zasypávané snehovými lavínami, ktoré môžu vyššie položené dediny aj na niekoľko dní odrezať od sveta. Hromada snehu sa v tônistých polohách pomaly topí, takže snehová pokrývka tu niekedy vydrží až do mája. Prví horolezci pomenovali tamojšie pozoruhodné útvary zvláštnymi názvami, napríklad Pekelná stena, Dračí hrebeň, Kavčia skala či Stena černokňažníkov.
Manínska tiesňava však nie vždy prinášala návštevníkom potešenie. Niekoľkí z turistov či skalolezcov tu našli smrť. Ich pamiatku pripomínajú pomníky v skalných stenách či obrích hrncoch na symbolickom cintoríne.