KORŇA. Aj tento rok sa na tradičnú jesennú púť na Živčákovú vybrali stovky ľudí. Prišli zo Slovenska, no nechýbali ani cudzinci. Správca farnosti Ivan Mahrík odhaduje, že pútnikov bolo okolo tritisíc a s účasťou je mimoriadne spokojný.
Pri slávnostnej svätej omši bol hlavným celebrantom Alois Kothgasser, emeritný salzburský arcibiskup. Nechýbal ani žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Koncelebrovali miestni kňazi, tiež ďalší z iných diecéz, aj susednej Moravy. „Pán arcibiskup priblížil v kázni Pannu Máriu ako Matku milosrdenstva, ktorá je vzorom pre nás všetkých. Slávnostná svätá omša odznela v latinsko-slovenskom jazyku.
Účinkoval pri nej spevácky zbor, ktorý funguje pri Kostole sv. Jozefa-robotníka v Čadci – Kýčerke. Veľkým zážitkom bol aj koncert sakrálnej piesne, v rámci ktorého vystúpil nevidiaci spevák Maroš Bango. Po slávnosti bolo pripravené pre všetkých tradičné občerstvenie. Aj touto cestou úprimne ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k peknému priebehu slávnosti,“ povedal Mahrík.
Treba ešte splatiť takmer 500-tisíc eur
Chrám na Živčákovej, s ktorého výstavbou začali v júni 2009, vysvätili vlani 4. októbra. Postavili ho zo zbierok veriacich a milodarov. Splátkový úverový kalendár hovorí, že treba ešte vyplatiť 490-tisíc eur.
Kapacita kostola s Kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. „Do konca roka plánujeme dokončiť už len nejaké drobnosti, šetríme na mozaiku. Aj keď práce už mali byť hotové, páter Marko Rupník sa ospravedlnil, keďže dokončoval katedrálu v Rumunsku. Oznámil nám, že na jednotlivých komponentoch pre Živčákovú pracuje v ateliéroch v Ríme,“ informoval správca farností.
Páter Marko Ivan Rupník je pôvodom Slovinec, žije v Ríme a je svetoznámy výtvarník. V talianskej metropole vedie vysokú cirkevnú umeleckú školu, má tam svoj ateliér, v ktorom pracuje na mozaikách s inžiniermi, architektmi, výtvarníkmi z celého sveta. Jednu z mozaík dokončil minulú jeseň v kostole v Nitre na Klokočine.
„Je to krásne dielo. Naša mozaika bude o niečo väčšia, pôjde asi o 170 štvorcových metrov. Ako som už spomenul, jednotlivé časti si pripravuje vo svojom ateliéri, dohromady ich dáva na mieste. Tam potom prichádza s celou skupinou architektov a umelcov,“ povedal Mahrík.
Niektoré kamienky pozlátili
Dielo zhotovia z drobných prírodných materiálov. „Ide o malé kamienky, kúsky mramoru, skla, keramiky. Niektoré kamienky sú pozlátené takzvaným lístkovým zlatom. Ústredným motívom obrazu na oltárnej stene bude Panna Mária. Práce pátra Marka majú dušu. Keď človek vidí jeho obrazy prvýkrát, musí si kľaknúť alebo sadnúť a rozjímať nad každým z nich,“ dodal s dojatím Mahrík. Diela Marka Rupníka sa nachádzajú v mnohých krajinách. Je napríklad autorom mozaiky v Bazilike sv. pátra Pia v San Giovanni Rotondo, ďalších v mariánskych svätyniach v Lurdoch a Fatime, tiež v kaplnke Redemptoris Mater vo Vatikáne. Na Slovensku tvoril mozaiky v Badíne a v Bratislave – Krasňanoch. Nedávno do tohto zoznamu pribudol aj farský kostol v Nitre na Klokočíne.