Súťažilo sa v odboroch murár/operátor stavebnej výroby, inštalatér/mechanik stavebnoinštalačných zariadení a tesár. Organizátorom súťaže bola SOŠ stavebná v Žiline v spolupráci s odborom školstva a športu ŽSK a Nadáciou na podporu vzdelávania a ekológie pri Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore. Cieľom súťaže bolo prezentovať praktické zručnosti a teoretické vedomosti v klasických stavebných profesiách, prispieť k rozvoju a propagácii odborného a duálneho systému vzdelávania v Žilinskom samosprávnom kraji.
Na úvod riaditeľ školy Josef Ilčík všetkých srdečne privítal a pred otvorením súťaže Mladý stavbár 2016 vyzdvihol jej prínos a zdôraznil, že súťažné zadania sú pripravené ako praktické zadania z praxe. Okrem súťažiacich žiakov, riaditeľov alebo zástupcov riaditeľov zo súťažiacich škôl z Kyjova, Vysokého Mýta, Vyškova, Brna - Bosonohy a Nitry sa otvorenia súťaže zúčastnili zástupcovia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Slovenskej živnostenskej komory Žilina, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Žilina a Cechu strechárov Slovenska. Bez sponzorských firiem, ako CEMIX s.r.o. Žilina, ARTCO s.r.o. Žilina, VELUX SLOVENSKO spol. s r.o., Keramika Soukup SR, Xella Slovensko, spol. s r.o., ALCA PLAST, s.r.o. Břeclav, SANITAS, spol. s r.o., by sa odborná súťaž realizovala ťažšie. Preto na súťaži nechýbali zástupcovia týchto firiem, a samozrejme, aj firiem spolupracujúcich so školou v rámci praktického vyučovania žiakov.
Medzinárodnej súťaže sa zúčastnili okrem slovenských stredných odborných škôl aj stredné odborné školy z Brna, Vysokého Mýta, Vyškova, Kyjova a Hodonína. V počte zúčastnených škôl sa „Mladý stavbár“ zaraďuje medzi najväčšiu súťaž tohto typu na Slovensku. Súťažili dvojčlenné družstvá žiakov 2. a 3. ročníkov, pričom súčet bodov družstva z teoretickej a praktickej dvojdňovej časti súťaže určoval poradie družstiev. Pre všetky odbory teoretická časť pozostávala z odborného písomného testu. Pre zabezpečenie objektivity pri hodnotení súťažných družstiev boli členmi hodnotiacich komisií výhradne zástupcovia firiem z praxe alebo zástupcovia sponzorov. V praktickej časti mali murári v prvý deň vymurovať podľa výkresovej dokumentácie súťažný fragment z tvaroviek Ytong na lepiacu maltu, druhý deň zhotovovali v obkladačskej dielni podľa výkresu pravouhlý keramický obklad, kombinovaný s obkladom kosouhlým s aplikáciou okrasných listel.

Inštalatéri mali prvý súťažný deň podľa výkresovej dokumentácie vyrobiť v zváračskej dielni rozdeľovač ústredného vykurovania, druhý súťažný deň mali za úlohu osadenie podomietkových montážnych modulov sanitárnych zariadení, vyhotovenie rozvodov teplej, studenej vody a kanalizácie a montáž panelového vykurovacieho telesa s časťou rozvodu ústredného vykurovania a vykonať skúšku tesnosti vzduchom. Uvedenú zostavu inštalatéri osadzovali do vymurovaného fragmentu muriva z tvaroviek Ytong, ktorý pripravili murári prvý súťažný deň. Zadaním praktickej časti tesárov bolo prvý deň zhotovenie fragmentu dreveného pultového krovu väznicovej sústavy, druhý deň po odbornej inštruktáži technika firmy Velux montáž strešného okna Velux GLU s lemovaním v strešnej krytine. Odborným garantom súťaže v odbore tesár bol okrem firmy VELUX aj Cech strechárov Slovenska, zastúpený podpredsedom cechu Ľubomírom Dobríkom a krajským cechmajstrom Milošom Rojčekom.
Strednú odbornú školu stavebnú reprezentovali v odbore inštalatér/mechanik stavebnoinštalačných zariadení Juraj Krutek a Martin Pleva, v odbore murár/operátor stavebnej výroby Jaroslav Januš a Filip Dobroň a v odbore tesár Andrej Hudec a Martin Vrabec. Vďaka patrí majstrom odbornej výchovy Dušanovi Milúchovi, Ľubošovi Marčekovi a Mariánovi Chmúlikovi za výbornú prípravu žiakov na praktickom vyučovaní. Inštalatéri získali zlatú, tesári a murári striebornú medailu. Podľa vyjadrení zástupcov stavebných firiem a vyjadrení ostatných prizvaných hostí vyzdvihli všetci profesionálnu prípravu a organizáciu súťaže, jej materiálno-technické vybavenie a taktiež doplnkový program pre pedagogických pracovníkov, v rámci ktorého navštívili Budatínsky hrad a historické centrum Žiliny. Žiaci SOŠ stavebnej v Žiline opäť dokázali, že v remeselnej stavbárskej práci patria medzi najlepších.
Autor: SK