TURZOVKA. Rok 2016 vyhlásili v Žilinskom kraji za Rok Juraja Turza, uhorského palatína a významného rodáka z Lietavy. Pri príležitosti 400. výročia jeho úmrtia otvorí dnes Považské múzeum v Žiline stálu expozíciu v Sobášnom paláci v Bytči.
„V Žilinskom kraji sa narodilo mnoho dejateľov, spisovateľov či iných známych osobností a som rád, že môžeme byť hrdí aj na Juraja Turza. Tento rok sme na Oravskom hrade, kde nechal vtedajší palatín vybudovať Kaplnku sv. Michala, otvorili nové expozície, ktoré sprevádzajú návštevníkov životom uhorskej šľachty a teraz sprístupníme jeho príbeh aj v Bytči,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár. Podľa jeho slov je príznačné, že výstava odhalí rodinu Turzovcov, ich rodinnú genealógiu a heraldiku či politickú činnosť samotného palatína práve v Sobášnom paláci. „Turzo ho dal vybudovať pre svadby jeho dcér a vďaka tomu máme v Hornom Považí tento unikátny palác, jednu z najvýznamnejších renesančných pamiatok v strednej Európe,“ povedal Blanár.
Okrem dnešného slávnostného otvorenia expozície, ktoré sa uskutoční o 13. hodine v Sobášnom paláci, pripravilo Považské múzeum v Žiline i odborný seminár venovaný historickej osobnosti palatína, ktorý sa začne o 10. hodine. Predstavia tam aj novú publikáciu Uhorský palatín Juraj Turzo – renesančný človek.
„Sobášny palác ponúkne návštevníkom výnimočnú prehliadku do života Turzovcov. Lákadlom sú kvalitné fotografie sídiel, a to predovšetkým bytčiansko-oravskej vetvy, taktiež jedinečné historické údaje a fakty. Veríme, že novootvorená expozícia priláka záujemcov a sprostredkuje im život tejto mimoriadnej osobnosti, ktorá sa dôležitým spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska,“ povedala riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová.
V Žilinskom kraji si Juraja Turza pripomínajú i ostatné kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinskej župy. „Už spomínaný Oravský hrad rozšíril koncom apríla prehliadkový okruh o vzácnu Klenotnicu s renesančnými hrobovými textíliami Turzovcov, šperkmi a ďalšími zaujímavými exponátmi. Turčianske kultúrne stredisko v Martine zase pripravilo spomienkovú slávnosť „Palatínovo dedičstvo“ spojenú s výstavou umeleckých diel neprofesionálnych výtvarníkov, ktorá bude v Evanjelickom kostole v Necpaloch prístupná do konca októbra,“ informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková Šumská.
Semináre a prednášky počas Roka Juraja Turza zrealizovali tiež regionálne knižnice v Liptovskom Mikuláši a Čadci. Ich cieľom bolo priblížiť osobnosť palatína verejnosti, ale zamerať sa aj na mladšiu generáciu, žiakov základných a stredných škôl.
„V novembri nás čakajú ešte dve odborné konferencie, ktoré organizuje Kysucké kultúrne stredisko a Kysucké múzeum v Čadci a tiež ďalšie prednášky v našich regiónoch. Tento rok tak zorganizujeme približne 50 podujatí a aktivít, ktorými si uctíme rodáka Žilinskej župy, Juraja Turza,“ dodala Ševčíková Šumská.
Viete, že?...
Obec Turovka sa spomína od roku 1592 ako Thurzofalwa, od roku 1773 ako Turzovka (v maďarčine Tuzófalva). Založil ju Juraj Thurzo na mieste zvanom Predmier. Osadzovaciu listinu vydali v roku 1602. Obec patrila panstvu Bytča. V roku 1720 mala 8 mlynov, v roku 1784 tam stálo 864 domov a žilo 4832 obyvateľov, v roku 1828 mala už 964 domov a 6569 obyvateľov. Zaoberali sa chovom oviec, spracúvaním dreva, drotárstvom a pracovali v lesoch. Po roku 1918 sa venovali aj hrnčiarstvu, šindliarstvu a tkáčstvu, pracovali aj v Ostrave a chodievali na sezónne práce do českých krajov. V obci boli malé píly. Bola tam veľká nezamestnanosť, obec patrila k revolučným centrám na Kysuciach. V roku 1932 v nej štrajkovali stavební robotníci. Počas SNP bola obec významnou partizánskou zásobárňou. Po roku 1948 tam vznikali nové závody a drobné prevádzkarne. V roku 1954 sa odčlenili miestne časti Dlhá nad Kysucou, Klokočov a Korňa a vznikli samostatné obce. Dňa 1. 1. 1968 priznali Turzovke štatút mesta. (ZDROJ: VLASTIVEDNÝ SLOVNÍK OBCÍ NA SLOVENSKU)

