ČADCA. Týždeň plný zaujímavých podujatí z každej oblasti umenia, ktorý sa konal od 10. do 14. októbra i pre obyvateľov Kysúc pripravili Kysucká knižnica v Čadci a Žilinský samosprávny kraj, s hlavným partnerom – Fondom na podporu umenia a spoluorganizátormi: obcou Klokočov, mestom Turzovka, Farnosťou Turzovka a Farnosťou sv. Bartolomeja Čadca – Mesto.
Festival bol zahájený v Kysuckej knižnici v Čadci v pondelok 10. októbra vernisážou výstavy výtvarnej a ilustračnej tvorby Ľubice Suchalovej Harichovej. Výstava známej slovenskej výtvarníčky, ktorá potrvá do konca októbra, nesie názov „Farebná viera“. Po slávnostnom otvorení výstavy, na ktorej sa zúčastnili deti a mládež základných škôl z mesta Čadca, sa s touto výtvarníčkou konala v priestoroch knižnice beseda s malými tvorivými dielňami. V pondelok bola zároveň sprístupnená výstava najzaujímavejších kníh, ktoré vyšli v Karmelitánskom nakladateľstve.
V utorok 11. októbra Kysucká knižnica v Čadci v spolupráci s Kultúrnym a spoločenským centrom v Turzovke pripravili pre deti a mládež mesta Turzovka besedy so spisovateľom Ladislavom Hrubým pod názvom „Amulet, dvojzubec a Hviezdy univerza“ a vo večerných hodinách v spolupráci s Farnosťou sv. Bartolomeja Čadca – Mesto a Rehoľným rádom kapucínov netradičnú sv. omšu, po ktorej vystúpila gospelovo-folková skupina Kapucíni & Stanley.
Do Kysuckej knižnice v Čadci 12. 10. v doobedňajších hodinách zavítala spisovateľka sr. Damiána Bagínová. Beseda s rehoľnou sestrou, náboženskou spisovateľkou, učiteľkou, autorkou literatúry pre deti a mládež, ktorej knihy vydávajú renomované slovenské vydavateľstvá, vyvolala netradične veľký záujem zo strany detí a mládeže.
Poobedňajšie hodiny v Kysuckej knižnici v Čadci boli venované významnej osobnosti kysuckého literárneho života – Martinovi Kolembusovi. Podujatie, oživené spomienkami na tohto kysuckého básnika, horára a poľovníka, rezbára a dobrosrdečného človeka, sa zúčastnili významní predstavitelia obce Lodno: pani starostka Alžbeta Suriaková, spisovateľ Dušan Mikolaj a ďalší priatelia a známi, ktorí spoločne Martina Kolembusa uviedli do Kysuckého literárneho panteónu.
Vo štvrtok 13. 10. sa v Kysuckej knižnici stretli s odbornou porotou na vyhodnocovacom seminári vybraní účastníci 12. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza. Večer sa konal tradičný „Galavečer Jurinovej jesene“, ktorý bol zahájený jedinečným hudobným dielom, ktoré zanechalo hlboký zážitok v každom účastníkovi podujatia. Hudobný skladateľ v oblasti vážnej hudby Pavol Krška zhudobnil básne z básnickej zbierky Teodora Križku Skorocely pre soprán a tenor. Na podujatí odznelo toto výnimočné dielo v podaní Antónie a Jozefa Gráfovcov v sprievode klavíra, na ktorý hrala Jelena Holá. Súčasťou „Galavečera“ bolo aj slávnostné odovzdávanie ocenení víťazom 12. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza a „Večerné dialógy pod lampou“ s nezabudnuteľnou Hildou Michalíkovou.

Základným podujatím Kysuckého festivalu duchovnej tvorby JURINOVA JESEŇ je tradične vyhodnotenie Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza. Tento rok sa konal v poradí už 12. ročník. Ako každoročne, aj tento rok bol o túto súťaž veľký záujem. Do literárnej súťaže zaslalo svoje práce 51 súťažiacich v kategórii poézia a v kategórii próza súťažilo 36 súťažiacich. Práce posúdila odborná porota, ktorá pracovala v zložení: predseda – Teodor Križka, členovia – Katarína Džunková a Ján Gallik. Odborná porota po vzájomnom rokovaní navrhla udeliť ocenenia týmto súťažiacim:
Cenou Jána Harantu, ktorá sa udeľuje po druhýkrát a je určená pre kňaza, príp. rehoľníka alebo rehoľníčku, ktorý sa svojimi prácami v kategórii poézia umiestnil najlepšie, bola ocenená sestra Lucia Česáková, OSsR. Cenu udelilo mesto Turzovka spoločne s Farnosťou Turzovka.
Cenu Pavla Hrtusa Jurinu v kategórii poézia, ktorú udeľuje Kysucká knižnica v Čadci, obdržal za svoje básne Marek Sopko. Na druhom mieste sa umiestnil vdp. Pavol Ondrík a na treťom mieste obstáli traja súťažiaci: Gabriela Grznárová, Peter Šípoš, Adam Mihalčin za báseň Amatér. Na Čestné uznania v kategórii poézia boli navrhnutí: Ján Mičuda, Terézia Borovičková, Zuzana Martišková, Pavol Kall, Anna Vodičková za báseň V katedrále, Mária Šujaková za báseň Solveig, Kristína Ondrkálová, Mária Krajčová, Lidka Žáková, Richard Senček, Daniela Babjaková, Ľudovít Farkaš, Mária Kováliková.
Cena Pavla Hrtusa Jurinu v kategórii próza bola udelená Jozefovi Páleníkovi. Odovzdala ju starostka obce Klokočov, pani Veronika Haferová. Na druhom mieste sa so svojimi poviedkami umiestnil Branislav Valkovič a na treťom Jozef Kottra. Čestné uznania v kategórii próza dostali: Ján Vaník, Dominika Chrastová, Monika Kubričanová, Marianna Ibrahimi, Dominika Gogová, Ľudovít Farkaš, Zuzana Martišková, Pavol Kall, Soňa Behúňová, Danica Jančáryová, Miroslava Florková, Emília Molčániová, Magdaléna Martišková.
V piatok 14.10. sa v Kysuckej knižnici v Čadci konal odborný seminár „Kresťanstvo a slovenská literatúra“ s odbornými príspevkami Teodora Križku – spisovateľa, šéfredaktora časopisu Kultúra, Jána Gallika – literárneho vedca a Pavla Holeštiaka – spisovateľa a zakladateľa tradície Pavla Hrtusa Jurinu.
Po skončení seminára sa účastníci Jurinovej jesene vybrali „Po stopách spisovateľa Pavla Hrtusa Jurinu, kňaza a katolíckeho básnika Jána Harantu“. Na tejto ceste sa zastavili pri pamätnej tabuli, umiestnenej na budove Gymnázia v Turzovke, ktorá je venovaná obom osobnostiam. Tu ich privítala riaditeľka gymnázia, pani Eva Lejtrichová so študentmi a prednesom básní vzdali hold a úctu obom literátom. Spomienková cesta pokračovala na cintorín pri Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke, kde pri hrobe kňaza a náboženského spisovateľa vdp. Jána Harantu pietnu spomienku dôstojne pripravil vdp. Mons. Jozef Hrtús a členovia speváckej skupiny Konvalinka pod vedením Jozefíny Dlhopolčekovej. V Klokočove privítala účastníkov Jurinovej jesene pri pamätnej tabuli Pavla Hrtusa Jurinu starostka obce Veronika Haferová s folklórnou speváckou skupinou Klokočov. Účastníci aj tu položili kvety k pamätnej tabuli a vzdali spoločne poctu významnému slovenskému exilovému spisovateľovi Pavlovi Hrtusovi Jurinovi.
Všetky podujatia sa mohli úspešne realizovať vďaka finančnej podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, spolufinancovania Žilinským samosprávnym krajom, vďaka aktívnej účasti spoluorganizátorov: obce Klokočov, mesta Turzovka v zastúpení zástupkyne primátora Vierky Belkovej, Farnosti Turzovka, Farnosti sv. Bartolomeja Čadca – Mesto a vďaka sponzorom.
Autor: Janka Mudríková