TERCHOVÁ. Hoci sa po stavebných úpravách priestor expozície mierne zmenšil, jej pôvodná koncepcia ostala zachovaná. „Časť expozície sme však museli prehradiť priečkou, aby sme vytvorili samostatný priestor na premietanie úvodného filmu o živote Juraja Jánošíka a nerušili tak ostatných návštevníkov. Zmenilo sa najmä priestorové usporiadanie exponátov a výstavných prvkov a expozícia tak nadobudla komornejší, útulnejší charakter. Celý priestor expozície bol, samozrejme, komplexne vyčistený a všetky exponáty pred opätovnou inštaláciu prešli ošetrením. Do expozície sa vrátil aj jej najvzácnejší exponát, mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, ktorá zobrazuje Jánošíka na koni ako nesmrteľného hrdinu, bojujúceho za spravodlivosť obyčajného ľudu,“ povedala autorka expozície Katarína Kendrová, etnologička drotárstva Považského múzea v Žiline.
Návštevník sa dozvie informácie nielen o dejinách obce Terchová, ktoré dokumentujú fotokópie dobových listín a fotografie, ale aj dôležité historické fakty zo života, zbojníčenia a popravy Juraja Jánošíka. Početné dobové exponáty z Terchovej a okolia približujú hudobný folklór, domácu textilnú výrobu, salašníctvo, poľnohospodárstvo, ľudovú architektúru a dávny spôsob bývania v drevenici.
Myšlienka zriadiť stálu expozíciu s takýmto zameraním vznikla už podstatne skôr. Oblasť Terchovej a postava Juraja Jánošíka sa zaradili medzi hlavné ciele výskumu Považského múzea už v 50. rokoch 20. storočia. V roku 1963 pri príležitosti 250. výročia popravy Juraja Jánošíka sa táto myšlienka stala skutočnosťou a v priestoroch starej školy v Terchovej bola otvorená prvá expozícia. Časom sa však triedy chátrajúcej školy stali nevyhovujúce a pri stavbe Obecného domu sa objavili úvahy o jej presťahovaní do nových priestorov.

Ďalšej obnovy a modernizácie sa dočkala až po 22 rokoch. V snahe zatraktívniť ju pre širokú laickú i odbornú verejnosť bolo vypracované nové architektonické a výtvarné riešenie a nový scenár zohľadnil súčasné ponímanie a rozšírenie jánošíkovskej tradície do všetkých oblastí našej kultúry. Rozsiahla expozícia je rozdelená do niekoľkých tematických celkov, podávajúcich ucelený obraz o histórii a národopise obce Terchová, jej jadrom je však Juraj Jánošík ako historická aj legendárna osobnosť.
Už pri vstupe návštevník nadobudne pocit, že vkročil do jednej z tradičných terchovských izieb, ktorej verná napodobenina ho vráti o niekoľko desaťročí späť. Expozícia pokračuje časťou opisujúcou históriu obce od 16. storočia, ktorú dokumentujú fotokópie dobových listín a fotografie. Expozícia nevynecháva ani významného terchovského rodáka, osvietenského spisovateľa a polyhistora Adama Františka Kollára, nazývaného aj „slovenský Sokrates“ Hlavná časť expozície sa zameriava na Juraja Jánošíka. Narodil sa v Terchovej v januári 1688 a do pamäti ľudu sa zapísal ako zbojnícky kapitán. Stelesňoval túžbu človeka po slobode a spravodlivosti a už za svojho života získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev. Návštevník sa oboznámi s dôležitými historickými faktami z jeho života, zbojníčenia a popravy. Temnú atmosféru doby, v ktorej žil, navodzujú trojrozmerné predmety, ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška.

Podľa slov ďalšej z autoriek expozície Adriany Bárdyovej odraz jánošíkovskej tradície v mnohých oblastiach ľudovej kultúry, najvýraznejšie v ľudovom výtvarnom umení, prezentujú početné drevené plastiky, maľovaná keramika, sklomaľby, medené reliéfy a kresby vystavené v centrálnej časti expozície. K najcennejším exponátom, ako sme už spomínali, patrí mohutná olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955, zobrazujúca Jánošíka na koni uprostred dedinského ľudu. Jánošík sa stal aj vďačným námetom pre literatúru a filmovú tvorbu. Aj preto ho expozícia prostredníctvom zaujímavých fotografií a textov približuje ako výraznú filmovú a literárnu postavu. Obraz nesmrteľnej mýtickej bytosti s výnimočnými až nadprirodzenými vlastnosti predstavujú ukážky folklóru. Špecifický hudobný folklór obce, ktorý do súčasnosti zachovávajú i ďalej rozvíjajú mnohé hudobné telesá či jednotlivci, približuje fotografický materiál a exponáty tradičných hudobných nástrojov.
Zaujímavým architektonickým prvkom expozície sú do priestoru vystupujúce pódiá, ktoré dokumentujú štyri tematické okruhy z oblasti ľudovej kultúry v Terchovej – domácu textilnú výrobu, pastierstvo a salašníctvo, ľudové staviteľstvo a poľnohospodársku výrobu. Expozíciu dopĺňa audiovizuálna prezentácia, ktorá jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom približuje život Juraja Jánošíka všetkým vekovým kategóriám návštevníkov. Takže, ak sa chcete dozvedieť niečo bližšie o živote legendárneho zbojníka a obyčajného terchovského človeka, navštívte tamojšiu expozíciu Považského múzea.