KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Komenského zásada „škola hrou“, prispôsobená daným podmienkam, nestratila na význame ani v dobe IKT, a tak sme mohli ukázať potenciál našich žiakov, možnosti jeho ďalšieho využitia, rozšírenia či uplatnenia v budúcom zamestnaní.
V úvodnom kultúrnom programe sme cez symboly dokázali skĺbiť históriu s prítomnosťou, predstaviť našu jedinečnosť v spoločenstve, ukázať hrdosť a lásku k materinskému jazyku, k národu. Privítanie hostí pri vchode chlebom a soľou, ľudová hudba, báseň i záverečná pieseň (V dolinách) v podaní našich žiakov emotívne zapôsobili na všetkých účastníkov. Vyvolali v srdci a potom aj v mysli mnohé myšlienky, ale hlavne umocnili tú, ktorá sa stala leitmotívom celého stretnutia: Je to Slovensko, čarovné, hrdé, mám ho rád!
Potom už dostali svoj priestor pozvaní hostia. Na začiatku všetkých oboznámil riaditeľ školy Milan Valek s históriou školy, jej najvýznamnejšími udalosťami, úspešnými projektmi. Jeho slová doplnil Martin Sládek, žiak druhého ročníka odboru elektrotechnika. Svojou prezentáciou a sprievodným slovom pomohol najmä hosťom vytvoriť si predstavu o študijnom programe a možnostiach využitia v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste.

Dominantným hosťom podujatia bol poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka. Jeho vystúpenie zanechalo veľmi pozitívny dojem. Nebola to tzv. akademická prednáška s množstvom faktov či rýchlo zabudnuteľných číselných údajov. Poslanec Maňka začal príjemným vstupom – krátkym videom o každoročných letných táboroch pre deti so sociálnym znevýhodnením. Zaujímavé bolo sledovať odpovede na otázky prítomných. Svojimi argumentáciami vypĺňal nekončiace sa „biele miesta“ v študentovej mysli pri chápaní existujúcich pomerov sveta.
Podnetným sa stali prezentácie zástupcov Žilinskej univerzity v Žiline z Fakulty riadenia a informatiky Michala Varmusa a Martina Latku. Veľmi „trefne“ zarezonovali na chute mladých, keď im predstavili, ako je napr. možné využiť počítačové hry a splniť si počas štúdia „american dream“. Ďalším milým prekvapením v rámci programu boli vysoko erudované, ale veľmi prístupnou formou sprostredkované informácie z existencie a fungovania na trhu práce spoločnosti Schaeffler Kysuce v podaní jej riaditeľa Milana Jurkyho.
Poslednou časťou v mozaike vzdelávacieho dopoludnia sa stala odborná prednáška Mariána Koprdu, ktorý predstavil IKT klaster a súkromnú firmu zo Žiliny.
A nakoniec bodka za celým podujatím zostala v rukách riaditeľa školy Milana Valka. Aj z jeho tváre sa dali vyčítať pozitívne pocity. Veď stretnutie splnilo svoj zámer, obohatilo nielen rozum, ale aj srdce. Pracovný tím Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste vytvoril priestor na zaujímavú akciu s vysokým odborným prínosom pre domácu a širokú verejnosť. Ešte raz ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na vás nabudúce!
Autor: Erika Kubaščíková