STAŠKOV. Slávnostné otvorenie železničiarskeho múzea v hlavnej staničnej budove v Staškove naplánovali organizátori na dnešný deň, kedy v obci oslávia aj 5. výročie otvorenia rodného domu Jozefa Kronera.
Išlo o náročný projekt
„V septembri sme odhalili v Parku Jána Pavla II. a Matky Terezy „Kameň svätorečenia“ pri príležitosti kanonizácie Agnes Gonxhe Bojaxhiu, zakladateľky rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky. Na piate výročie slávnostného otvorenia rodného domu Jozefa Kronera sme pripravili sprístupnenie múzea pod názvom Železničiarske múzeum – ako to videl Jozef Kroner,“ informuje o aktivitách predseda Spolku rodákov Jozefa Kronera (SRJK) Vladimír Gajdošík.
Podľa jeho slov viacročné úsilie spolku sprevádzali administratívne bariéry, finančná náročnosť projektu i nedostatok zachovaných artefaktov z prvej tretiny minulého storočia. „Tak, ako pri všetkých ostatných aktivitách, sa mohli organizátori spoľahnúť na prívržencov spolku, obdivovateľov Jozefa Kronera, tiež na nadšencov železničiarskej profesie a to nielen zo Staškova. V posledných týždňoch sa pracovalo predovšetkým na ozdobných prvkoch okolo dobových dverí a okna, montáži moderného závesného systému vo vnútri objektu. Zároveň sme sa venovali aj získavaniu takmer storočných predmetov a vecí medzivojnového obdobia viažucich sa najmä na profesie, ktoré v Staškove vykonávali Ludvík a Mária Kronerovci – v tej dobe obaja zamestnanci železníc. Ludvík pracoval ako výhybkár a konduktor, Mária Šuša Matto ako pokladníčka a výpravčíčka,“ približuje Gajdošík.
Slávnostné otvorenie múzea sa uskutoční o 14. hodine, po ňom môžu návštevníci vidieť dokument Trate života Jozefa Kronera a v závere výstavu umeleckých diel z plenérov Maľované pod Grapou. Ako sme sa dozvedeli, v interiéri budú môcť návštevníci okrem iného obdivovať aj umelecké dielo - obraz, ktorý špeciálne pre múzeum vytvoril akad. sochár Juraj Čutek. Zaujímavosťou okrem artefaktov z obdobia života Kronerovcov v Staškove, teda do roku 1932, je funkčný model vláčika s koľajiskom, stanicou a časťou Staškova.
„Projekt múzea je dielom spolku rodákov, ktorý spolupracoval pri jeho zostavovaní so štátnymi i súkromnými múzeami a podieľali sa na ňom desiatky dobrovoľníkov. V prvej fáze uvažujeme s otváraním múzea na požiadanie, neskôr budeme hľadať ďalšie možnosti,“ dodal Gajdošík.
Podľa herečky ide o najkrajšiu výstavnú miestnosť na svete
Vlani v rámci plenéra Maľované pod Grapou, venovanom Kronerovi, už inštalovali v tomto múzeu výstavu obrazov – umeleckých artefaktov šiestich profesionálnych výtvarníkov. Návštevníkom bola k dispozícii šesť týždňov.
Budova stanice má priamu spojitosť so životom slávneho herca. Aj v nej totiž striedavo so strážnym domčekom bývali Kronerovci, v závislosti od toho, či otec Ľudovít pracoval ako výhybkár alebo sprievodca. Mama Mária vypravovala z tejto stanice vlaky a predávala lístky. Výtvarné diela autorov, ktorí sa zúčastnili spomínaného plenéra a vystavili svoje diela vtedy v ešte nedokončenom múzeu, zaujali aj Zuzku Kronerovú, ktorá do pamätnej knihy napísala, že ich „vystavili v najmenšej, ale najkrajšej výstavnej miestnosti na svete“. Spolok počas svojho pôsobenia pripravil už množstvo zaujímavých podujatí ako spomienku na osobnosť slávneho herca.

