„Cieľom je nielen uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd, ale aj preventívnou formou upozorniť všetkých účastníkov cestnej premávky na tragické následky porušenia zákona na cestnej komunikácii. Následky nezodpovedného správania na cestách nemusíme znášať len sami, môžu sa dotknúť aj iných a zostať trvalé,“ informuje hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.
„Pre pozostalých je náhla a nečakaná smrť blízkeho človeka emocionálne veľmi náročná a často traumatizujúca. Tragická udalosť sa nedá vrátiť späť a nie je ľahké sa s ňou vyrovnať. Vyhľadať preto pomoc blízkych, priateľov alebo odborníkov nie je známkou slabosti, práve naopak. Na druhej strane by nám to však malo pripomenúť aj našu smrteľnosť a viac si vážiť život, ktorý máme,“ vysvetľuje policajná psychologička ministerstva vnútra.
Za desať mesiacov tohto roka zahynulo na cestách 194 osôb. Z tohto počtu bolo 55 vodičov a spolujazdcov, 26 chodcov, 12 motocyklistov a 11 cyklistov. Vodiči najčastejšie porušili svoje povinnosti (okrem iného je to aj obsluha telefónu či nevenovanie sa šoférovaniu) a jazdili neprimeranou rýchlosťou. Pod vplyvom alkoholu zavinilo nehodu 914 vodičov, 75 chodcov, 65 cyklistov a 31 motocyklistov.
„Ak by sme analyzovali nehody podľa druhu vozidla, takmer 6000 zavinili vodiči osobných vozidiel, nákladných 1010, motorkári a cyklisti takmer rovnako a autobusári 66 nehôd. Do 15. novembra ich evidujeme 11610 (o 145 menej ako vlani v rovnakom období), zomrelo 205 osôb (o 26 menej ako minulý rok) a ťažko sa zranilo 879 osôb (menej o 113),“ konštatuje Baloghová.
Ak stratí človek blízku osobu, je to extrémna životná situácia. V prípade obetí dopravných nehôd ide o nečakanú a často takpovediac zbytočnú smrť.
„Tento deň má byť teda nielen spomienkou na obete, ale najmä ponaučením pre nás všetkých, ktorí sme účastníkmi cestnej premávky. Dnes sa od 18. hodiny koná v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave svätá omša, o 19. hodine nasleduje pietna spomienka, počas ktorej sa prihovorí účastníkom policajný duchovný Miroslav Galis.