ČADCA. ŽSR prosia vodičov, aby pri prejazde cez železničné priecestia v tomto období dôsledne rešpektovali pravidlá cestnej premávky, nepreceňovali svoje sily a vodičské schopnosti, brali do úvahy aktuálne poveternostné podmienky a s nimi súvisiace zmeny vozovky.
Zrážka automobilu s niekoľkotonovým vlakom je takmer vždy definitívou pre posádku cestného vozidla. Mnohotonové dráhové vozidlo aj pri zacielení prekážky na priecestí nie je schopné zastaviť okamžite a brzdná dráha dosahuje aj viac ako sto metrov.
„V prípade, že sa účastníci cestnej premávky ocitnú uviaznutí na železničnom priecestí, prípadne uvidia iného, že má v koľajisku na priecestí problém, mal by okamžite kontaktovať číslo hociktorej zo záchranných zložiek (112, 158) a nadiktovať operátorovi jedinečné identifikačné číslo (JIČ) priecestia. To sa nachádza priamo na priecestí, je nalepené na železničnej dopravnej značke zo zadnej strany výstražníka a je vyrobené z retroreflexného materiálu. Je označené začiatočnými písmenami SP, ďalej štvormiestnym číselným údajom (napr. SP 0557),“ informuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavlikova.
Podľa jej slov okamžite po zadaní čísla priecestia sa v databáze záchrannej zložky zobrazia údaje – telefónne číslo výpravcu, respektíve dispečera, železničná km poloha priecestia, údaje o triede a čísle cestnej komunikácie, cestná km poloha, údaje o elektrifikácii trate a GPS súradnice. Všetky tieto údaje sú prostriedkami k rýchlej a účinnej pomoci.
„Na Slovensku máme 2115 železničných priecestí a nehodovosť na nich je v tomto roku nižšia ako vlani. Od 1.januára do 9. novembra sa stalo 34 nehôd, 6 ľudí zomrelo a 10 ťažko zranilo. V roku 2015 sa na priecestiach stalo 55 nehôd, 14 ľudí následkom týchto nehôd zomrelo a 12 bolo ťažko zranených,“ dodala Pavlikova.