Slovensko sa stalo prvou krajinou, ktorá počas svojho predsedníctva v Rade EÚ zorganizovala na pôde Európskej únie v Moskve výstavu svojich umelcov. Vernisáž obrazov akademického maliara Andreja Smoláka a sôch Stanislava Mikovčáka sa konala v stredu 9. novembra v rezidencii veľvyslanca EÚ v Moskve Vygaudasa Ušackasa za účasti slovenského veľvyslanca v Ruskej federácii Petra Priputena. Podujatie pripravil Zastupiteľský úrad SR v Moskve v spolupráci so Slovenským inštitútom v Moskve.
Ako informovalo slovenské ministerstvo zahraničných vecí veľvyslanec EÚ v Moskve Ušackas vyzdvihol vo svojom úvodnom príhovore práve tú skutočnosť, že Slovensko sa stalo vôbec prvou krajinou predsedajúcou v Rade EÚ, ktorá zorganizovala podujatie takéhoto formátu. Slovenský veľvyslanec Priputen sa poďakoval svojmu kolegovi za poskytnutie priestorov rezidencie a stručne predstavil vystavujúcich autorov. Umelci vyjadrili radosť z toho, že môžu vystavovať svoje diela na pôde Európskej únie v Moskve. Diela Stanislava Mikovčáka predstavujú ťažký život kysuckých ľudí, žijúcich na vrchoch, ich prácu a životné osudy. Preto používa ťažké železo, nájdené artefakty zo starých spadnutých chalúp, motyky, podkovy. Skrátka všetko, čo slúžilo ľuďom k práci a ich prežitiu
Sochár z Kysúc aj v Moskve predstavil diela, ktoré sú preniknuté motívmi ľudových tradícií. Podčiarkol, že zbiera tieto veci s cieľom zachovať ich v podobe umeleckých diel pre ďalšie generácie. Po slávnostnom otvorení výstavy v rezidencii veľvyslanca EÚ diskutovali slovenskí umelci s hosťami vernisáže, medzi ktorými boli vedúci diplomatických misií, zástupcovia spoločenského, kultúrneho a duchovného života. Tí sa pochvalne vyjadrovali o prácach našich autorov, pričom diela sochára Stanislava Mikovčáka označili za „dojímavé“.
ČO MOŽNO NEVIETE
Stanislav Mikovčák sa narodil na Kysuciach, kde v súčasnosti žije, pracuje a tvorí. Jeho diela vystavovali približne v dvadsiatich galériách doma i v zahraničí. Najnovšie svoju tvorbu predstavil 9. novembra v Moskve, kde predstavil svojou osobitou formou kysucký región. Diela tohto Kysučana nájdeme na Počúvadlách, v Starej Bystrici, Vysokej nad Kysucou, Turzovke, kde postavil fontány či kríže. Sú však aj v súkromných zbierkach, vlastnia ich majitelia v Londýne, Bruseli či Moskve. Je propagátorom svojho rodiska. Svojou prácou ako architekt a projektant, obohatil Kysuce o cyklotrasu Bystrickou dolinou, rozhľadňami, fontánami, studničkami a mnohými ďalšími stavbami a dielami, ktoré prinášajú ľuďom, ktorí okolo nich prechádzajú a využívajú ich, radosť.

