KRÁSNO NAD KYSUCOU. V stredu 23. novembra zasadala Rada Združenia miest a obcí Kysúc (ZMOK). Členovia sa zaoberali otázkami, ktoré trápia kysucké samosprávy. Hovorili tiež o príprave snemu, ktorý sa uskutoční v decembri.
Predseda združenia Jozef Grapa informoval o pripravovaných legislatívnych návrhoch, ktoré bude v najbližšej dobe prerokovávať vláda a parlament. Týkajú sa oblasti životného prostredia, sociálnych vecí a rodiny, výstavby, dopravy a cestovného ruchu.
Pálčivým problémom pre samosprávy je financovanie školstva. V budúcom roku budú musieť navýšiť z vlastných zdrojov pre originálne kompetencie mzdové prostriedky o 6 % bez toho, aby im to štát zohľadnil. Školstvo trpí aj pre demografický vývoj, keďže počet žiakov každoročne klesá, pričom počet pracovníkov zostáva ten istý. Túto problematiku odporučila rada prerokovať na sneme ZMOK-u, ktorý sa uskutoční 16. decembra. Účastníci kriticky zhodnotili aj zákon o odpadoch. Situácia je taká, že po jeho prijatí sa náklady na spracovanie, odvoz a uskladnenie odpadu neznížili, samospráva ich musí premietnuť do poplatkov obyvateľov a svojich rozpočtov.
Rada odporučila, aby sa mestá a obce na Kysuciach postavili proti zvyšovaniu poplatkov za uskladnenie TKO, ktoré by išli do recyklačného fondu a zvyšovali náklady na zmesový komunálny odpad.
Zástupkyňa spoločnosti SeVaK informovala o napojení obyvateľov Horných Kysúc na novovybudovanú kanalizáciu a vodovod. Ako sa vyjadrila počet napojených obyvateľov stúpa, robia však opatrenia, aby napojenosť z doterajších viac ako 80 percent stúpla minimálne na 90%. Informovala aj o tom, že odhalili neoprávnené napojenia. Spoločnosť SeVaK preto zakúpila kamerovú techniku a iné technológie, ktoré odhaľujú čiernych odberateľov. Povedala, že napojenie na verejný vodovod je priemerné, len približne okolo 50 %. Pripravujú opatrenia, aby sa tento počet zvyšoval. Mali by k tomu prispieť aj návrhy, ktoré primátori a starostovia prerokujú na sneme.
V závere členovia rady a predseda ZMOK-u vyslovili poďakovanie všetkým primátorom, starostom a poslancom mestských a obecných zastupiteľstiev za ich prácu. Ako skonštatovali, bez rozvoja jednotlivých miest a obcí by sa Kysuce nerozvíjali. Aj vďaka zástupcom samospráv sa znižuje nezamestnanosť, zlepšujú životné podmienky ako i kultúrne a športové vyžitie obyvateľov regiónu.