KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Židovský cintorín v časti Dubie je zdevastovaný už desaťročia. „Je majetkom židovskej obce, bohužiaľ, tá zrejme nemala dosť finančných prostriedkov, aby toto pietne miesto po svojich predkoch dokázala udržiavať,“ informuje primátor mesta Ján Hartel.
V súčasnosti je bývalý obvodový múr tvoriaci hranicu bývalého cintorína až na malé časti rozpadnutý, v minulosti pravdepodobne došlo aj ku krádežiam náhrobných kameňov. Je zarastený náletovými drevinami.
Pár rokov dozadu mesto vyčistilo pred cintorínom časť lúky, na ktorú osadilo pamätný kameň pripomínajúci skutočnosť, že v týchto miestach bol v minulosti židovský cintorín. Túto časť aj udržiava.
„V tomto roku ma navštívili zástupcovia židovskej obce s prosbou, aby sme náletové dreviny odstránili. Počas vegetačného obdobia to nebolo možné, pretože dreviny tvorili neprehľadnú húštinu. Urobíme to v zimnom alebo v jarnom období, pred začatím vegetácie. Obávam sa však, že po týchto prácach sa naskytne oku nie veľmi lahodiaci pohľad,“ dodáva primátor.
Podľa informácie mesta vznik židovského cintorína možno datovať do počiatku 19. storočia. V roku 1828 boli v Kysuckom Novom Meste 5, v Kysuckom Lieskovci 19 a v Lodne 4 obyvatelia židovského pôvodu. Avšak v roku 1857 ich bolo v meste už 102 a v okolitých dedinách 81. Pochovávanie mŕtvych si vynútilo zriadenie cintorína na odľahlej časti mesta smerom k osade Dubie. Cintorín sa využíval aj pre zomrelých z ostatných okolitých obcí.
V prednej časti pôvodne stála murovaná budova, ktorá slúžila ako márnica. Do dnešnej doby sa zachovalo len niekoľko pomníkov a od západnej a juhozápadnej strany betónová ohrada.