Projekt reflektuje na aktuálnu tému, ktorou je slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Spojená škola v Kysuckom Novom Meste je aktívne pri tom! Od 1. júla 2016 pulzuje novým zaujímavým, kreatívnym, dynamickým tempom. V priebehu letných prázdnin, a najmä so začiatkom tohto školského roka, sa rozbehla rýchlosťou blesku v ústrety európskym projektovým aktivitám.
Dňa 2. decembra 2016 sa na Úrade Žilinského samosprávneho kraja v Žiline písali riadky histórie. V rámci podujatia s názvom Krok za krokom k poznávaniu Európskej únie prostredníctvom dobrých príkladov z praxe sa tu zišli členovia Krajského stredoškolského parlamentu Žilinského samosprávneho kraja. Cieľom akcie bolo vyvrátiť mýty o EÚ a poukázať na pozitíva členstva SR v EÚ, prínos eurofondov, priblížiť účastníkom príklady priamo z praxe, aby, ako spieva Adam Ďurica, videli všetko v nových, lepších farbách, teda „jeden negatív strieda pozitív“.Vrcholom tohto podujatia bola návšteva poslanca európskeho parlamentu, pána Ivana Štefanca.
Stretnutie slávnostne otvoril a všetkých v mene župana, pána Juraja Blanára privítal na pôde Úradu ŽSK podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, pán Jozef Štrba. Podľa jeho slov sa človek v každom veku učí a mal by sa usilovať o rozvoj prostredia, v ktorom pôsobí. Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ je pre SR veľkou výzvou, prispeje k pozitívnej prezentácii a k rozvoju SR i celej EÚ.
Projekt Vzdelávajme a zabávajme sa v Európskej únii (MVZP-SK PRES/2016/129), ktorý je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ prostredníctvom dotačného programu v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky a pod záštitou Juraja Blanára, predsedu Žilinského samosprávneho kraja, predstavil Martin Sládek (predseda žiackej školskej rady Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste a člen Regionálneho stredoškolského parlamentu regiónu Kysúc).
Potom slovo odovzdal ctenému hosťovi – poslancovi európskeho parlamentu Ivanovi Štefancovi. Vo svojom vystúpení nadviazal na slová pána podpredsedu a poukázal na dôležitosť spolupráce, pretože všetci spoločne vytvárame, formujeme svoje prostredie. Najdôležitejšia je teda spolupráca, a tá nesmie chýbať ani v Európskej únii. Európska únia je jedinečný projekt, projekt mierového spolunažívania. A pre Slovensko je predsedníctvo v Rade EÚ skutočne veľkou výzvou, lebo zraky celej Európy, celého sveta sú v tomto čase upreté na Slovensko.
Pán Ivan Štefanec ďalej poukázal na dôležitosť vzdelania, ktoré je investíciou, netreba ju ľutovať, lebo sa nám mnohonásobne vráti. Ale ak chceme byť úspešní a napredovať, musíme dbať aj na dôležitosť postavenia učiteľa.
Pozornosť venoval aj digitalizácii spoločnosti. Pritom vyzdvihol úlohu pedagógov, ktorí pomáhajú žiakom orientovať sa v spletitom svete množstva informácií a rozlišovať, čo je kľúčové – čo je pravda a čo nie – oddeliť zrno od pliev, triediť informácie tak, aby nám internet bol prínosom a nie naopak.
V diskusii so žiakmi sa dotkol aktuálnych tém – zamestnanosť mladých ľudí, využívanie európskych zdrojov (Erasmus), brexit, vzťahy EÚ a USA, rodinná politika a jej nástroje.
Všetci pozorne počúvali. Svojím otvoreným a pozitívnym prístupom si ihneď získal prítomné publikum. Bol veľmi priateľský, od prvej chvíle sa usmieval a bolo vidieť, že sa zo stretnutia teší. Bol ako ryba vo vode. Je to veľký profesionál s obrovským prehľadom a jedinečným prejavom.
Po skutočne obohacujúcom vystúpení pána europoslanca rečnícky pult na chvíľku patril žiakom, prezentujúcim využívanie eurofondov v rámci projektovej činnosti škôl, združených v Krajskom stredoškolskom parlamente Žilinského samosprávneho kraja.
Región Turiec reprezentovali žiaci z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Kristián Fides a Barbora Schererová predstavili projekt Euroscola 2016.
Za región Kysúc vystúpili študenti OA DMJ v Čadci R. Gavlas a P. Gilániová. Obaja prezentovali podnikateľský projekt EEBG – Enterprise European Business Game, ktorého princípom je založenie fiktívnej firmy so všetkými jej právnymi náležitosťami vrátane prieskumu trhu, plánovania zamestnancov, finančného krytia a vypracovania podnikateľského zámeru. Vo svojom projekte E2SPEN, s.r.o. prezentovali výrobu a predaj inovatívneho elektronického pera. Projekt prebieha v rámci medzinárodnej súťaže krajín EÚ, na ktorom OA DMJ v Čadci participuje od roku 1994. Žiaci ho obhajujú v anglickom jazyku. Umožňuje im stretnúť sa i spolu s učiteľmi zo všetkých kútov Európy a vymieňať si názory na dianie vo svete, vo svojich krajinách, v škole. Nadväzujú kontakty, priateľstvá a majú dobrý pocit z toho, že do Európy spoločne patrí i Slovensko. Rozvíjajú si kreatívne myslenie, ale aj komunikačné schopnosti, schopnosť pracovať v tíme a preberať na seba zodpovednosť za splnenie úloh. Touto súťažou tak reprezentujú nielen školu, región, ale i celé Slovensko. V roku 2016 súťaž prebiehala v Českom Těšíne, získali 2. miesto. Stretli sa tam mladí z Českej republiky, Slovenska, Talianska, Chorvátska, Francúzska i Francúzskej Guyany. V minulých rokoch sa zúčastnili i Anglicko, Dánsko, Škótsko, Faerské ostrovy.
Ďalším hosťom bol riaditeľ odboru európskych projektov a regionálneho rozvoja Úradu Žilinského samosprávneho kraja Ing. Michal Patúš. Prítomných oboznámil s úspešnou implementáciou projektov v rámci ŽSK i s novými pripravovanými aktivitami.

Prezentácie odborníkov z praxe uzatvoril pán Ľudovít Šrenkel, projektový manažér PPC, s.r.o. S prítomnými sa podelil o svoje osobné skúsenosti z práce projektového manažéra viacerých schválených a úspešne realizovaných projektov, spolufinancovaných z fondov EÚ. Vo svojom vystúpení sa zameral na prínosy nášho členstva v európskom spoločenstve a na záver predstavil aj nástroje, ktoré by sa mohli aplikovať, aby sa ešte viac zlepšili možnosti čerpania eurofondov v našich podmienkach.
A takto v príjemnej priateľskej atmosfére sme ani nevnímali, ako ten čas neúprosne letí. Ranné ponáhľanie čochvíľa vystriedalo rýchlo plynúce dopoludnie s blížiacim sa časom obeda, ktorý bol predzvesťou záveru nášho stretnutia.
Ohlasujúci sa hlad i smäd sme zahnali chutným občerstvením a všade rozvoniavajúcou čerstvou kávou. V tejto chvíli si žiaci a pedagógovia z jednotlivých regiónov mohli vymeniť svoje kontakty, diskutovať s hosťami a prevziať si prezentačné materiály i mikulášske prekvapenie.
Na záver chceme vysloviť poďakovanie poslancovi európskeho parlamentu, pánovi Ivanovi Štefancovi, ktorý prijal naše pozvanie.
Ďakujeme taktiež všetkým hosťom, ktorí sa prišli podeliť o svoje odborné skúsenosti so žiackou verejnosťou a odovzdať jej tak kúsok zo seba, zo svojej činnosti v dôvere, že im tieto informácie budú prínosom nielen vo výchovno-vzdelávacom procese, ale i v ďalšom vysokoškolskom štúdiu či pracovnom živote.
Ďakujeme tiež pánovi županovi, podpredsedovi ŽSK za možnosť zrealizovať toto podujatie na Úrade ŽSK, i pracovníkom Úradu ŽSK za pomoc a spoluprácu.
V neposlednom rade vyjadrujeme poďakovanie i zástupcom Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorí aj napriek nepriaznivej dopravnej situácii, spôsobenej vplyvom počasia, prišli na naše podujatie a pri spoločnom obede hostí dôstojne reprezentovali svoju spoločnosť. Veríme, že našu spoluprácu budeme i naďalej rozvíjať.
Naše poďakovanie patrí tiež MZV a EZ SR za prejavenú dôveru a možnosť zrealizovať tento jedinečný projekt, ktorý sa výrazne zapíše do histórie našej školy. I nášmu projektovému manažérovi Martinovi Firákovi za jeho nevyčerpateľnú ochotu a pomoc pri úspešnej implementácii projektu.
Autor: Jana Komanová