KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Proti fungovaniu spaľovne odpadov spísali obyvatelia mesta už množstvo sťažností, nechýbali petície. Prvú zorganizovali ešte v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na trvalé prevádzkovanie zariadenia. Je určené pre termické zneškodňovanie aj nebezpečných nemocničných odpadov, najmä však organických a horľavých od pôvodcov zo Slovenska. Vlani sa obyvatelia viackrát obrátili na políciu. Dôvodom bol zápach, ktorý sa šíril pri údajnom spaľovaní liekov. Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát ŽP v Žiline tam uskutočnila viacero kontrol, ktoré zistili niektoré nedostatky. Jedným z podnetov obyvateľov bolo napríklad aj porušovanie teplôt či času spaľovania odpadu.
Obyvatelia mesta v boji pokračujú. Mestu doručili novú petíciu, ktorú podpísalo 4 684 obyvateľov. Opäť sa týka zrušenia trvalej prevádzky spaľovne A.S.A., ktorá podľa ich vyjadrenia spaľuje okolo 200 druhov nebezpečných látok, ako je odpad z nemocníc, plasty a gumy, ropné látky, cytotoxické a cytostatické liečivá, pesticídy, chemikálie, farby, lepidlá, a ďalšie. „Spaľovaním nebezpečného odpadu dochádza k vážnemu znečisťovaniu životného prostredia, čím je ohrozené naše zdravie. Spaľovňa sa nachádza v bezprostrednej blízkosti obytnej zóny a školy. Žiadame primátora mesta a všetkých poslancov zastupiteľstva o neodkladné vyriešenie tejto situácie,“ píše sa v nej.
„Keďže vieme o tom, že mestské zastupiteľstvo svojimi uzneseniami už dlhodobo žiada o ukončenie činnosti tejto spaľovne, ktoré doručilo aj príslušným orgánom oprávneným rozhodovať o jej činnosti, ihneď sme v zmysle zákona o petičnom práve odstúpili petíciu príslušnému orgánu verejnej moci – teda Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie Žilina. Ten nám ju 22. novembra vrátil s odôvodnením, že v petičnom hárku sa píše: „Žiadame primátora mesta a všetkých poslancov zastupiteľstva ...“ Z tohto dôvodu sa domnievali, ako uviedli, že petícia bola určená mestskému zastupiteľstvu, ktoré je v zmysle príslušného zákona povinné ju prerokovať,“ vysvetľuje prednosta Mestského úradu v Kysuckom Novom Meste Ľubomír Ježo.
Vraví, že mesto už v roku 2009 dalo záporné stanovisko k pokračovaniu činnosti spaľovne. „Po prerokovaní súčasnej petície v mestskom zastupiteľstve ju v zmysle zákona opäť postúpime Okresného úradu Žilina, nakoľko mesto nie je oprávnené rozhodnúť o požiadavke obyvateľov zastaviť činnosť spaľovne,“ dodáva.