Dvadsaťosemročný Čadčan žije od 18-tich rokov v Londýne, kde si našiel prácu. Na Slovensko chodí každé tri – štyri mesiace, lebo ako vraví - nikde nie je tak dobre, ako doma. „Keďže žijem v chaotickom veľkomeste, vyberám si dovolenky radšej mimo rušných miest. Na Bali som už druhýkrát,“ napísal nám koncom decembra.
Cesta na Bali z Londýna je podľa neho „nekonečná“. Náročná je aj v súvislosti s viacerými prestupmi. „Na letisku v Bali je ešte klíma, keď vyjdete von, je tam krásnych vyše 30 stupňov C a je jedno, či je ráno, večer, či svieti slnko, alebo prší. Hneď vás upúta krásna fauna a flóra, všade je samá zeleň. Keď sa dostanete do vnútrozemia, čaká na vás džungľa. V strede ostrova je veľká aktívna sopka, volá sa Mount Batur. Okolo nej je jazero, a už spomínaná džungľa, kde žijú ľudia v obydliach z bambusu a ďalších prírodných materiálov. Je to ako z pradávnej minulosti. Skrátka nádhera,“ opísal svoje dojmy.
Ako sa stanete milionárom
Našinca isto poteší, že na tomto ostrove sa každý môže stať v krátkom čase milionárom. „Keď si napríklad zmeníte 100 eur, dostanete milión štyristotisíc rupiahov, takže ste milionárom. Za lacný peniaz si môžete kúpiť nocľah v Ubude, teda v džungli, kde žijú rôzne druhy vtákov, hadov, hmyzu. Zvlášť motýľov, ktoré sú pestrofarebne a veľké ako ľudská dlaň. Teplota je tam oveľa vyššia ako v hlavnom meste Denpasar. Dôležité je pitie tekutín, ktoré treba nosiť stále so sebou,“ povedal.
Na ostrove sú vraj nádherné vodopády. V Ubude však nájde turista aj množstvo malých obchodíkov, kde si môže kúpiť napríklad čerstvú vanilku, kávové bobule, čerstvú škoricu či ďalšie koreniny. Zaujímavosťou je podľa neho „opičí les“. „Ide vlastne o obrovský park pripomínajúci prales, v ktorom sa stretnete s divými opičkami. Je to veľký zážitok,“ spomenul. Bali je známe svojimi chrámami a množstvom „bohov“. Každý vraj reprezentuje a ochraňuje niečo iné. Napríklad prírodu, vodu, jedlo či zdravie.
Rozšírenia je prostitúcia, pozor si treba dávať na zlodejov
Pavol konštatoval, že na ostrove je veľmi rozšírená prostitúcia a predaj drog. Treba byť preto obozretný a dávať si pozor napríklad aj na zlodejov. „Ľudia sú však mierumilovní, radi pomôžu a vysvetlia, čo potrebujete. Čo sa týka jedla, prevláda ryža, cestoviny, polievky, ryby, kuracie mäso. Keďže do nich dávajú veľa korenín, môže sa nám zdať štipľavé,“ dozvedeli sme sa.
Nestretol ani jedného zamračeného človeka
Sezóna na Bali momentálne nie je, preto bol ostrov pokojnejší, turistov bolo menej, ako v lete. Tí si vychutnávajú aj prechádzky ulicami, kde v obchodoch predávajú všetko možné. „Je tam veľmi lacno. Za jedlo, oblečenie či cestovanie zaplatíte podstatne menej ako na Slovensku. Veľkou zaujímavosťou je napríklad „cibetková káva“, ktorá patrí k najkvalitnejším na svete. Luwak, ktorý vyzerá ako stromová mačka, konzumuje len tie najzrelšie plody kávovníka. V tráviacom trakte dôjde k určitému procesu a bobule sa potom dostanú von obohatené o kyseliny a ďalšie látky,“ vysvetlil. Opísal tiež východy a západy Slnka, ktoré sú podľa neho fascinujúce. A čo sa mu páčilo na živote tamojších ľudí najviac? „Že žijú spirituálnym spôsobom. Veľa sa modlia, veria v rôznych bohov, sú však veľmi nápomocní. A čo je krásne – stále sa usmievajú. Bali sa totiž neoficiálne nazýva aj Ostrovom úsmevu. Za celý ten čas som tam nestretol ani jedného zamračeného človeka,“ dodal.






