Vo veku 82 rokov zomrel 16. januára 2017 bývalý americký kozmonaut Eugene Andrew Cernan. Oznámil to Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) na svojom twitterovom účte a neskôr o tom informovala televízia CNN.
Cernan bol v roku 1969 pilotom lunárneho modulu Apolla 10 a v roku 1972 veliteľom Apolla 17, keď sa ako zatiaľ posledný človek prechádzal po povrchu Mesiaca. Tam strávil 73 hodín a na prirodzenú družicu Zeme letel celkovo dvakrát. Vo vesmíre strávil 566 hodín a 15 minút.
Stálu expozíciu venovanú astronautovi s kysuckými koreňmi nájdeme v Kysuckom múzeu a pamätnú izbu má astronaut aj v rodnej obci jeho starých rodičov, vo Vysokej nad Kysucou.

Trikrát navštívil Slovensko
Po prvýkrát navštívil ešte Československo Cernan v roku 1974 ako štyridsaťročný. Bolo to dva roky po jeho pristátí na Mesiaci. V Bratislave a v Smoleniciach v SAV diskutoval o pripravovanom spoločnom lete Američanov a Sovietov do vesmíru. Už počas tohto pobytu navštívil aj rodisko svojich starých rodičov, obec Vysokú nad Kysucou.
Cernanova druhá návšteva Slovenska sa udiala dvadsať rokov po tej prvej, teda v roku 1994. Vtedajší prezident Michal Kováč mu udelil najvyššie slovenské štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža a udelil mu aj pamätnú medailu NR SR. Cernan opäť navštívil aj Vysokú a v Čadci mu udelili čestné občianstvo mesta. Okrem toho zavítal aj do Kysuckého Nového Mesta a Vychylovky. Po udelení čestného občianstva absolvoval v čadčianskom kultúrnom dome besedu so stredoškolákmi. Aj toto vtedy zaznelo z jeho úst: „Keď som sa prechádzal po Mesiaci, ešte ste neboli na svete. Ten je dnes plný poznatkov, techniky a odvahy. Dúfam, že aj vy budete mať dosť síl a odvahy na splnenie vašich snov... Aj moji predkovia hľadali splnenie svojho sna v cudzom svete. Neprestali však snívať o návrate do zeme, kde sa narodili, odkiaľ pochádzali, a táto túžba sa preniesla aj na mňa. Vyrastal som medzi nimi a spomínam si, že boli veľmi pyšný a svoj slovenský pôvod. Dedičstvo, ktoré zdieľam s vami, je jednou z vecí, na ktorú môžete byť hrdí. Táto hrdosť sa prenáša z pokolenia na pokolenie."
Po tretíkrát navštívil Slovensko Andrew Cernan v roku 2004. V septembri na Bratislavskom hrade otvoril výstavu pod názvom Človek na Mesiaci. Stretol sa aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom a Slovenská technická univerzita udelila Cernanovi čestný doktorát.
Eugene Andrew Cernan
Narodil sa 14. marca 1934 v Broadview na predmestí Chicaga. Jeho starí rodičia, Štefan a Anna Čerňanovci, pochádzali z kysuckej obce Vysoká nad Kysucou. Detstvo a mladosť E. Cernan prežil v Chicagu. Ako úspešný vojenský pilot bol v roku 1963 zaradený do amerického vesmírneho programu. Vďaka pracovitosti a mimoriadnym schopnostiam sa zakrátko dostal medzi najlepších amerických astronautov. Zúčastnil sa a úspešne absolvoval tri americké vesmírne misie – Gemini 9, Apollo 10 a Apollo 17. Práve preto je dnes Eugene Cernan považovaný za jednu z najvýraznejších osobností amerického vesmírneho programu. Slovensko navštívil trikrát, a to v roku 1974, 1994 a 2004.
Zdroj: Kysucké Múzeum