ZÁKOPČIE. Koledníkom pomohla v ich ceste do bydliska Svätého Otca aj súhra niekoľkých okolností. „Po minuloročnom koledovaní u prezidenta nás oslovili koordinátori Dobrej noviny s ponukou ísť vinšovať aj do Ríma. Oslovili viacerých koledníkov, no nikto z nich nebol členom súboru a nemal väčšiu skúsenosť s vystupovaním, tak sme napokon tú česť získali my,“ objasňuje Katarína Franeková, jedna z vedúcich FS Studnička. Dobrá novina na Slovensku sa vôbec po prvýkrát rozhodla pripojiť k tradícii, ktorá funguje v iných krajinách už niekoľko rokov – teda poslať koledníkov na novoročnú svätú omšu s pápežom.
Aj keď je folkloristov v súbore dosť, počet koledníkov, ktorí mohli ísť do Ríma, bol obmedzený na päť (jeden dospelý a štyri deti). „Ťažko sa nám vyberalo z toľkých šikovných a talentovaných detí, obmedzení sme boli aj vekom (9 – 14 rokov); rovnako sme museli mať zastúpených chlapcov aj dievčatá. Napokon sme vybrali takých, ktorí sa nám osvedčili pri iných vystúpeniach.“ Do talianskej metropoly sa napokon vybrali s vedúcou Katarínou Franekovou aj desaťročný Janko Plaček, desaťročná Barborka Golisová, jedenásťročná Monika Čanecká a štrnásťročný Vladko Tischler. Všetci už súbore pôsobia od piatich – šiestich rokov. Na cestovanie si, samozrejme, pribalili okrem vianočnej nálady aj pasy a potrebné doklady.
Cestovali dvanásť hodín
Zákopčania vyštartovali do Ríma už 29. decembra a večer sa k nim v Bratislave pripojili ich ďalší sprievodcovia – Anna Paľovová, koordinátorka Dobrej noviny, Darina Maňurová, manažérka projektov Dobrej noviny v Keni, Etiópii a Rwande, Ján Viglaš, rektor kňazského seminára v Badíne a Michal Martinka, študent teológie. „Väčšinu cesty sme prespali v aute v rôznych vtipných polohách (smiech), pretože sme cestovali od pol deviatej večer a ráno o deviatej sme už vystúpili v Ríme.“ Prvý deň vo večnom meste po ubytovaní a krátkom oddychu strávili prehliadkou najkrajších a najznámejších rímskych pamiatok. „Najviac nás nadchlo veľkolepé Koloseum, to sme zazreli hneď, ako sme vystúpili z metra. Obzreli sme si aj Lateránsku baziliku, o ktorej nám naši sprievodcovia Ján Viglaš a Michal Martinka veľa porozprávali.“

Nenechali si ujsť ani tradičné talianske dobroty
Zvlášť malí koledníci si nechceli nechať ujsť príležitosť a pohostili sa talianskou pizzou. „Keď sme sa ich spýtali, čo by si dali jesť, takmer jednohlasne zaznelo: No jasné, že pizza!“ spomína Franeková. Silvestrovský deň odštartovali koledou u kardinála Jozefa Tomka. „Kardinál nás veľmi milo a pozitívne prijal, všetci sa nás hneď pýtali na meno a osobne a po mene nás oslovovali, čo navodilo skutočne rodinnú atmosféru,“ dodáva. Popoludní Zákopčania koledovali v Ústave sv. Cyrila a Metoda, kde si ich uctili aj štedrým pohostením a spoločne sa zúčastnili aj na svätej omši. Večerný program zavŕšili spoločnou silvestrovskou večerou s koledníkmi z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Maďarska a Talianska. „Na stole nás čakali lazane a špagety, v konverzácii s ostatnými nám však trochu bránila jazyková bariéra a trochu aj ostych. Kým my sme boli skôr nastavení na angličtinu, medzi ostatnými skôr dominovala nemčina.“ Polnočný ohňostroj sledovali unavení koledníci už len z balkóna ubytovne.
Vrcholom pobytu v Ríme bola novoročná svätá omša s pápežom Františkom. „Omša sa začínala až o desiatej, no my sme v bazilike čakali už od pol ôsmej ráno.“ Kysučania stáli totiž len pár metrov od Svätého Otca, hneď za kardinálmi. Hneď popoludní sa zišli pod balkónom Baziliky sv. Petra na modlitbu Anjel Pána.
Vinšovali vo Vatikánskom rozhlase.

Ani popoludní na Nový rok si folkloristi nevydýchli. Pozvali ich do Vatikánskeho rozhlasu, odkiaľ zavinšovali všetkým poslucháčom. „Samozrejme, mali sme trému, niektoré odpovede musel redaktor z detí doslova ťahať, ale všetko sme zvládli. Celkovo ich musím pochváliť, boli skvelí, na nič sa nesťažovali, a to aj napriek tomu, že niektorí pred cestou ochoreli.“ V závere pobytu si ešte pozreli niekoľko rímskych pamiatok – Pantheon, Chrám sv. Anežky a Chrám sv. Moniky. „Cesta domov bola o čosi náročnejšia, niektorí sa ešte teraz spamätávame z prechladnutí a chrípok,“ dodáva Franeková. Folkloristov zo Studničky čaká ešte odložené koncoročné posedenie a po krátkom oddychu sa vrhnú na prípravu programu na Deň matiek.