Obyvatelia lesa si v tejto krutej zime vyžadujú zvýšenú starostlivosť človeka. Poľovnícka legislatíva nazýva toto obdobie aj „časom núdze“, ktorý trvá od 1. novembra do 28. februára. Poľovníci robia všetko preto, aby zveri pomohli prezimovať. „V batohoch vynášajú seno, vrecia s jadrovým krmivom a kamennú soľ, aby jej zabezpečili potrebnú výživu a minerálne látky. Mnohí si pribalia aj semienka a loj pre vtáctvo,“ informuje Erika Kriaková z Obvodnej poľovníckej komory v Čadci. Jej slová potvrdzuje aj Pavol Šutý z Poľovníckej spoločnosti Kremienok, ktorá obhospodaruje 4-tisíc hektárovú plochu. Zastrešuje poľovníkov z obcí Kysucký Lieskovec, Povina a Lodno. „Aj my v týchto dňoch intenzívne prikrmujeme zver, aby mala dostatok potravy. Ide najmä o seno,“ hovorí. Využívajú všetky možné spôsoby dopravy. Nepomáhajú im len terénne autá, tiež lyže, výborne sa osvedčili najmä snežnice. „Pri prikrmovaní nám v týchto dňoch pomáhajú aj poľovníci – začiatočníci, ktorí sa takto viac dozvedia o živote zvierat v lese i o tom, aká dôležitá je pre ne v takomto počasí pomoc človeka,“ dodáva Šutý.
Dostatok výživy potrebujú teraz najmä samice
Podľa slov Kriakovej dostatok výživy potrebujú teraz najmä samice, ktoré očakávajú potomstvo. Od počtu zveri v revíri musia poľovníci zabezpečiť predpísané množstvá krmiva, aby si zvieratá udržali silu a energiu na prežitie nepriaznivého obdobia.
„Treba mať na pamäti, že zver je v zime vyhladnutá a preto nie je správne podávať jej naraz veľké množstvá potravy. Preto chodia poľovníci do revírov častejšie a s menším množstvom. Prejedenie by totižto mohlo u nej spôsobiť vážne zdravotné problémy. Prikrmovaním sa zároveň aj minimalizujú škody spôsobené zverou na mladých lesných porastoch (lúpanie kôry, ohryzy),“ vysvetľuje.
Vysoká snehová pokrývka sťažuje pohyb za potravou
V zime sa z dôvodu bezpečnosti zdržuje zver v čriedach, avšak vysoká snehová prikrývka sťažujúca pohyb za potravou a tuhé mrazy prispievajú k oslabeniu organizmu. Ľahko sa teda môže stať obeťou predátorov (rys, vlk príp. líška). Ako vraví Kriaková mrazivý týždeň priniesol so sebou aj niekoľko prípadov zamrznutej zveri, ktorá pravdepodobne vysilená, alebo zranená ostala na mieste. Príroda si aj takýmto spôsobom vyžiadala krutú daň. „Aby sme podobným prípadom predchádzali, poľovníci okrem prikrmovania prehrabávajú sneh a prešľapávajú cestičky pre ľahší prístup ku krmoviskám a úkrytom. O zver sa však staráme stále, v každom období. Po zime nastane čas čistenia a dezinfekcie kŕmidiel, aby sa zabránilo šíreniu rôznych nákaz a parazitov. Mnohé je potrebné po zime opraviť, či vybudovať nové. V lete a skorej jeseni poľovníci chystajú seno a krmivo na zimu, čistia studničky, aby mala zver dostatok vody, roznášajú soľ. Ich práca neutícha počas celého roka,“ dodáva. V súčasnosti funguje v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto spolu 30 užívateľov poľovných revírov.


