Piatok, 28. júl, 2017 | Meniny má Krištof

Na štart Krasňanskej stopy sa postavilo šesťdesiat pretekárov (+FOTO)

Najmladší mal len šestnásť, najstarší „až“ sedemdesiat. Celkovo sa na štart postavilo šesťdesiat pretekárov. Aj o tom bol druhý ročník Krasňanskej stopy.

Štartovalo sa spred Domu kultúry v Krásne nad Kysucou.(Zdroj: MILAN ČIMBORA)

Preteky v behu na lyžiach sa konajú v regióne Kysúc len sporadicky, no ten v najmladšom meste na Slovensku postupne naberá na popularite. V mieste štartu druhého ročníka Krasňanskej stopy sa v sobotu ráno o 10. hodine sústredilo šesťdesiat vytrvalcov, ktorí bojovali v dvoch mužských a jednej ženskej kategórii.
Bežalo sa po dobre pripravenej trati od Domu kultúry v Krásne nad Kysucou smerom po cyklotrase do Zborova nad Bystricou a späť, účastníci podujatia museli zdolať 10 kilometrov.

Najrýchlejšie sa to podarilo Miroslavovi Gajdošíkovi zo Žiliny, ktorý sa tak stal víťazom kategórie mužov do 39 rokov. Víťaz druhého ročníka, ktorému v cieli namerali čas 26:45 min, pre MY Kysucké noviny povedal: „Trať bola výborne pripravená. Každému, kto sa o to postaral, skladám obrovskú poklonu. Chcem súčasne poďakovať všetkým ľuďom, ktorí bývajú pri trati, že ju neničia a máme tu tak výborné podmienky. Určite sa sem budem rád vracať. Celkovo je to jedna z tých ľahších tratí, keďže tu nie sú žiadne kopce a beží sa po rovinke. Je kratšia a rýchlejšia, takže kríza nemala kedy prísť. Klasikou som tu nebežal, všetko sa tu beží so súpažou, čo si vyžaduje silné ruky. Celkovo som s prvým miestom veľmi spokojný.“

V kategórii do 39 rokov prišiel do cieľa ako druhý Peter Ivanek zo Skalitého, tretie miesto patrilo Petrovi Drškovi z Tepličky nad Váhom.

Aj druhá mužská kategória patrila borcovi zo Žiliny. Medzi mužmi nad 40 rokov triumfoval Ľubomír Ďurica. Aj v tejto kategórii mali na stupňoch víťazov zastúpenie Kysuce, keď na bronzovej priečke dobehol Anton Kupka.

Najviac radosti pre región Kysúc priniesli ženy. Veď víťazkou sa v čase 42:25 min stala Margita Kirkpatrick z Rakovej, na druhom mieste skončila Kristína Masaryková zo Zborova nad Bystricou, tretie miesto si vybojovala Viktória Podoláková zo Snežnice.

Víťazka mala v cieli obrovskú radosť, svedčia o tom aj jej slová: „Skôr sa sústreďujem na behanie po ceste, ale v sobotu som sa postavila na bežky a musím povedať, bežalo sa mi perfektne. Trať bola vynikajúco upravená. Zo začiatku som mala malý technický problém s lyžami, ale zvládla som to, takže s výkonom som veľmi spokojná. Krasňanská stopa bola perfektná, nikto sa nezranil, všetci dobehli do cieľa a atmosféra bola vynikajúca. Som veľmi rada, že Krásno organizuje tento pretek na bežkách, pretože ostatné obce to nerobia. Dúfam, že už v 3. ročníku Krasňanskej stopy bude účasť väčšia a, samozrejme, sa tento pretek skvalitní. Klobúk dolu pred Krásnom, z tohto by si mali brať príklad aj ostatné kysucké mestá a obce.“

Ceny víťazom odovzdával riaditeľ 2. ročníka Krasňanskej stopy Jozef Grapa. Pozornosti sa dostalo aj najmladšiemu a najstaršiemu účastníkovi behu v podobe vecného darčeka. Najmladším pretekárom bol 16-ročný Samuel Kolenčík z Oščadnice a najstarším 70-ročný Jozef Petráš z Krásna nad Kysucou.

Výsledky 2. ročníka Krasňanskej stopy

Muži do 39 rokov: 1. Miroslav Gajdošík, Žilina, 0:26:45, 2. Peter Ivanek, Skalité, 0:31:10, 3. Peter Drška, Teplička nad Váhom, 0:32:04.
Muži od 40 rokov: 1. Ľubomír Ďurica, Dolná Tižina, 0:28:40, 2. Peter Bulej, Žilina, 0:32:01, 3. Anton Kupka, Čadca, 0:33:20.
Ženy: 1. Margita Kirkpatrick, Raková, 0:42:25, 2. Kristína Masaryková, Zborov nad Bystricou, 0:45:59, 3. Viktória Podoláková, Snežnica, 0:49:32.

9. Kysučan si najskôr prenajal DJ techniku, potom ju chcel predať 58
  10. Ministerstvo vnútra: Informácie o utečencoch v Turzovke sú absolútne nepravdivé 50