ČADCA. Vo väčšine kysuckých obcí a miest platia zastarané všeobecno - záväzné nariadenia o verejnom poriadku, ktoré nešpecifikujú požívanie alkoholu na verejných priestranstvách.
Opitý človek, ktorý budí pohoršenie na verejnosti, alebo sa agresívne správa, nemá vždy pri sebe preukaz totožnosti. V takom prípade policajti nemôžu kontaktovať rodinu. Jedinou možnosťou je hospitalizovať ho v nemocnici. „Keď pri hliadkovej činnosti zistíme, že človek je pod vplyvom alkoholu, je neschopný samostatnej chôdze a komunikácie, neostáva nám nič iné, len privolať rýchlu zdravotnú pomoc, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, život,“ hovoria mestskí policajti.
Opilci sú problémom aj pre nemocnicu
Podľa slov riaditeľa Kysuckej nemocnice v Čadci Martina Šenfelda je absencia záchytnej stanice pre nemocnice obrovský problém, ktorý sa kompetentným napriek prísľubom zatiaľ nepodarilo vyriešiť. „Je to veľká škoda pre nás všetkých, pretože nezodpovedných opilcov k nám privezie záchranná zdravotná služba, pričom na druhej strane môže na jej pomoc márne čakať človek, ktorý ju akútne potrebuje. Týchto ľudí musíme dôkladne vyšetriť. Žiaľ, veľmi často sa stáva, že ich zdravotný stav si vyžaduje hospitalizáciu. Po vytriezvení však podpíšu negatívny reverz a ujdú domov. V takýchto prípadoch náklady na hospitalizáciu zostávajú na ťarchu nemocnice, pretože žiadna zdravotná poisťovňa ich nepreplatí,“ vysvetľuje riaditeľ.
Ako vraví, ďalšie negatívne javy sú spojené s pobytom takýchto „pacientov“ na lôžkových oddeleniach, keďže sú často agresívni a vulgárni. Pre personál sú to veľmi nepríjemné situácie, najmä keď sú v stave delíria. „Sú to ťažko zvládnuteľné stavy, kedy je niekedy potrebné privolať na pomoc kolegov, či políciu. Pred nedávnom napríklad pacientka v takomto stave pohrýzla primára jedného oddelenia, ktorý prišiel personálu na pomoc. Verím, že vyhlásenie terajšieho ministerstva zdravotníctva, v ktorom sľubuje návrat záchytiek, sa bude v krátkom čase aplikovať v praxi. Je to naozaj veľmi potrebné,“ dodáva Šenfeld.
Ženy s deťmi musia často opustiť domov
Zriadenie záchytnej izby by uvítali aj mestskí policajti. Najmä v prípadoch, keď matka s malými deťmi musí častokrát utekať pred násilníkom a hľadať úkryt u známych, pričom agresor si v pohode užíva teplo domova. Opití ľudia by neležali na lavičkách a na zemi, dostali by sa do bezpečia.
„Akosi sme si už bez záchytiek zvykli, určite to však nie je dobré alebo správne. S opitými majú problém policajti i záchranka, ktorú volajú k „ťažkým stavom“. V minulosti vyvíjalo aktivitu na opätovné zriadenie záchytky Združenie miest a obcí Kysúc, no nepodarilo sa. Ostalo to na pleciach už spomenutých zložiek. Musia to však riešiť improvizovane a skôr preventívne,“ konštatujú viacerí kysuckí starostovia.
„Ak vychádzame zo zistení mestskej polície z predchádzajúceho roka, nemáme taký počet prípadov, aby bolo potrebné riešiť záchytnú izbu v našom meste. Náklady na jej prevádzku by neboli adekvátne. Myslíme si, že by bolo vhodné, keby takéto zariadenie existovalo napríklad pri okresných nemocniciach, kde by mohlo byť súčasťou pohotovostnej služby, aspoň čo sa týka dohľadu lekára pri mimoriadnych prípadoch vyžadujúcich jeho asistenciu,“ hovorí primátor mesta Ján Hartel.
„Agresívni opilci patria do cely predbežného zadržania, pretože svojím správaním ohrozujú okolie. Tí menej agresívni by sa zasa umiestnili v záchytnej stanici s tým, že by sa im účtovali náklady so 100% prirážkou. Veľkým otáznikom je spôsob financovania takéhoto zariadenia. Fungovanie by sa nepokrylo len z poplatkov, ktoré by platili tí, ktorí tam boli umiestnení. Otázkou zostáva, či je štát ochotný finančne podporiť takúto službu a neprenechať financovanie na pleciach samosprávy, ktoré už ani pomaly nevedia, za čo všetko sú zodpovedné,“ myslí si starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.
Podľa primátora Turzovky by sa mohlo nájsť spoločné riešenie
„Zdravotná záchytná služba na Kysuciach určite chýba. V každom meste a obci sa vyskytujú problémy s opitými, neprispôsobivými a agresívnymi ľuďmi,“ hovorí primátor Turzovky Ľubomír Golis. Konštatuje, že Žilinský samosprávny kraj so Združením miest a obcí Kysúc by možno dokázal nájsť spoločnú cestu pri riešení tohto problému. Náčelník turzovskej mestskej polície Roman Šutiak informuje, že zariadenie záchytnej služby by určite prispelo k riešeniu bezpečnostnej situácie. Tiež by pomohlo znížiť prípady domáceho násilia.