Okrem iných umelcov sa v sérii jedenástich publikácií dozviete aj o tvorbe Gustáva Švábika – Macvejdu (Princíp krajiny), Jozefa Mundiera (Sochy), Stana Mikovčáka (Kovové sny) či Františka Hübela (Nedokončené dielo), teda o ľuďoch, ktorí na Kysuciach zanechali významnú stopu.
Pripomeňme, že spomínaná edícia je nekomerčná a prináša textové a obrazové informácie napríklad o Vincentovi Hložníkovi, žilinských fotografoch, zlúčených v Generácii 74, Ivanovi Kӧhlerovi (Fotografické radovánky), ilustrátorovi Mariánovi Čapkovi (Rozprávkový svet) a Andrejovi Barčíkovi (Posledné obrazy z ateliéru). Najbližšia publikácia z tejto edície, na ktorej sa významnou mierou podieľal výtvarný teoretik a riaditeľ Považskej galérie umenia Milan Mazúr, sa bude venovať tvorbe akademického maliara Milana Krajča.
Autor projektu Jaroslav Horečný tvrdí: „V širšom zmysle predstavuje kultúra hodnoty, ktoré nás odlišujú od ríše zvierat, robia z nás ľudí. Súčasná slovenská spoločnosť však ako keby o kultúru príliš nestála. Kultúra je podvyživená, politická reprezentácia i väčšina spoločnosti je ku kultúre ľahostajná. Veď umelecké diela neprinášajú bezprostredný materiálny úžitok, niet o čo stáť. Nech sa uživí sama – hovorí o kultúre všemocný trh. Podľa tejto logiky nepotrebujeme ani divadlo, ani balet, ani poéziu, ani vážnu hudbu, či jazz, literatúru, filmovú a výtvarnú tvorbu. A tak sa smejeme na telenovelách a sitcomoch. Picasso by u nás zahynul hladom.“

Pripomeňme, že edícia pod názvom Výtvarné umenie severného Slovenska zaznamenala aj tvorbu Mareka Ryboňa (Red Identity), Daniely Krajčovej (Krehké vzťahy), fotografa Jaroslava Hulku i zakladateľa tejto publikačnej kolekcie Jaroslava Horečného. Na záver dodajme, že v časoch preferencie komerčných tém ide o jednu z ciest k uchovaniu informácií o autoroch v našom kraji, o ich činnosti a kultúrnej jedinečnosti severozápadného Slovenska. MILAN MATUŠINSKÝ,
Obálka Čapka: