Ide o kolekciu fotografií známeho autora Pavla Ďurča, ktorý vo svojej prezentácii nezabudol ani na Kysuce. Kurátorom výstavy je výtvarný teoretik Milan Mazúr, ktorého verejnosť pozná aj ako riaditeľa Považskej galérie umenia.
Milan Mazúr pripomína: „Ďurčova krajina je určená nielen tým, čo rozumejú tvaru, ale aj tým, čo dokážu vycítiť jej obsah. Je to krajina jednoduchá, prostá, ale práve vo svojej jednoduchosti je krásna a dokonalá. Ďurčo sa naučil obdivovať kraj, v ktorom žije od chlapca, vníma a fotografuje ho vlastnými očami a dodnes sa ho nevie nasýtiť. Najskôr musel pochopiť zákonitosti postupu svetla v prírode, počínajúc prvými sekundami vychádzajúceho slnka a končiac poslednými okamihmi jeho západu až po prechod jednotlivých fáz ročných období.“
Pavol Ďurčo pracoval v mnohých médiách. Od podnikových a okresných či krajských až po verejnoprávne, a vždy v jeho práci dominovala fotografia. V ostatnom čase sa venoval športovej tematike pre TASR. Vráťme sa však k samotnej výstave.

Kurátor Milan Mazúr dopĺňa: „Ďurčo pri svojich záberoch využíva zmysel pre vecnosť, rytmické striedanie svetla a tieňa alebo iskrivé presvetlenie. Časté využívanie širokej, maliarsky mäkkej tonálnej škály, ovplyvnenej rozptýleným svetlom i priestorové riešenie umocňuje zážitok z Paľovej tvorby.“
Po návšteve prezentácie fotografickej kolekcie pod názvom Príroda žilinského kraja – štyri ročné obdobia musíme názor výtvarného teoretika iba potvrdiť. Každá Ďurčova fotografia má totiž svoju zvláštnu atmosféru, ktorá v nás vyvoláva pocity poetiky, romantiky a nostalgie. Nesie prvky rozpravy a diskusie o prírode, prihovárajúc sa divákovi svojou intenzitou osobných zážitkov.