ČADCA. Po tom, čo lekárka z detskej alergologickej ambulancie zabezpečujúca zdravotnícku starostlivosť pre deti z obidvoch okresov odišla do iného sektoru, nastal pre rodičov problém, čo s deťmi, ktoré boli odkázané na pomoc tejto odborníčky. Problémom sa zaoberal aj odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja, keďže bolo potrebné vyriešiť zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytovala jej ambulancia.
„Lekárka samosprávneho kraja oslovila telefonicky všetkých poskytovateľov v odbore klinická imunológia a alergológia v okrese Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina a po vzájomnej dohode zabezpečila poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ informuje riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková. Pre pacientov s trvalým bydliskom v okrese Čadca je to v súčasnosti ambulancia klinickej imunológie a alergológie na Palárikovej ulici v Čadci s lekárkou Oľgou Rehákovou. Čo sa týka okresu Kysucké Nové Mesto starostlivosť zabezpečí ambulancia klinickej imunológie a alergológie, lekárka Lucia Astalošová na Kukučínovej ulici v KNM.
Pokiaľ ide o pacientov vo veku do 6 rokov s trvalým bydliskom v okrese Kysucké Nové Mesto, poskytne spomínané služby ambulancia klinickej imunológie a alergológie s lekárkou Katarínou Hrbáňovou na Ulici V. Spanyola v Žiline.
„O zabezpečení zdravotnej starostlivosti v odbore klinická imunológia a alergológia informoval odbor zdravotníctva ŽSK písomne všeobecných lekárov pre deti a dorast s miestom výkonu v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto. Informáciu o prerozdelení pacientov sme zaslali všetkým zdravotným poisťovniam, ktoré sú povinné v zmysle zákona zabezpečiť poistencom zdravotnú starostlivosť,“ dodala Majbíková.
„Takéto riešenie pre okres Čadca nie je dostatočné, považujem ho za provizórium, nakoľko podľa mojich informácií spomínaná lekárka v Čadci vykonáva aj funkciu praktického pediatra a tak nie je naplnený normatív daný koncepciou odboru imunoalergológia, kedy na 10 0000 detí má byť 3-5 odborných lekárov. V spáde Čadce je asi 30 000 detí, takže táto podmienka nie je splnená. Situáciu by odľahčilo, keby boli niektoré lieky viazané na predpis alergológa uvoľnené v preskripcii pre praktického lekára, ktorý by tak mohol ľahšie formy alergii liečiť sám. Som totiž presvedčený, že minimálne polovica detí je k alergológovi indikovaná zbytočne,“ hovorí primár detského oddelenia Kysuckej nemocnice v Čadci Jozef Marec. „Je to zlé, pretože išlo o vyťaženú ambulanciu a alergikov nám pribúda. Táto ambulancia pacientom veľmi chýba,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.