Už tradične ste boli nielen počas Vianoc v zahraničí. Kde to bolo tentokrát?
– Počas Vianoc a Silvestra už chodievam pravidelne mimo Slovenska a hlavne do teplých krajín. Je to aj preto, lebo zimu nemám veľmi rada. Vždy si vyberám nejakú destináciu, ktorá je pre mňa zaujímavá. Tentokrát to bola Panama, kde sme sa vybrali aj s priateľom. Ide o stredoamerický štát, v ktorom sme strávili viac ako mesiac. Vianoce sú tam trochu inak vnímané. Odlišné je hlavne to, že je tam teplo. No atmosféra Vianoc je rovnaká ako u nás.
Čo všetko ste stihli v Paname vidieť?
– Najmä Panamský prieplav je obrovským turistickým lákadlom. Dalo by sa povedať, že je to ďalší div sveta, urobený ľudskou rukou. Bolo skvelé vidieť to. Ide o veľkú atrakciu, ktorá je veľmi propagovaná. Ani jeden turista Panamský prieplav určite nevynechá. No môžem povedať, že naše Gabčíkovo, keby bolo viac propagované, by mohlo byť tiež veľkou atrakciou. Aj keď by to nebolo veľkosťou, v Paname sú štyri vráta na jednej strane a štyri vráta na druhej, u nás dve a dve. Panamský prieplav má storočnú históriu a pri výstavbe tam zomrelo viac ako 22-tisíc ľudí. Myslím však, že prieplav je viac propagovaný ako atrakcia vyzerá. Nebolo to až tak „wau“. V podstate tam bola iba terasa, Canal de Panama Miraflores, na ktorej sa tlačili ľudia a dali sa pozorovať lode. My sme v ten deň nemali šťastie, bola porucha elektriny a prvá loď prišla až po štyri a pol hodine. No nesmiem opomenúť blízke múzeum, ktoré sa oplatí vidieť. Možno pre niekoho, kto sa viac zaujíma o techniku, by bol prieplav väčším lákadlom. Ale určite to bol pekný zážitok. Pre Panamu zisky z prieplavu tvoria podstatnú časť príjmov rozpočtu. Je tam vlhší vzduch, krásna príroda, rôzne druhy vtáctva, plazov a všade je stále zeleno. Majú tam aj Biologické múzeum, kde toto všetko skúmajú, bádajú. Hlavné mesto Panama City je modernejšie s veľkými atypickými mrakodrapmi, parkmi, žije tam až tretina obyvateľstva krajiny. Čo mňa zarazilo, bolo to, že z jednej strany Tichý oceán, z druhej strany Atlantický oceán a pláže nikde, a keď áno, žiadni ľudia. Všeobecne na plážach Panamy je v podstate omnoho menej ľudí ako všade inde. A na plážach vidíte bežne chameleóny, varany a niekde boli aj výstražné tabule „Pozor krokodíl“.
No stal sa Vám tam aj životu nebezpečný zážitok...
– Nikdy som neverila, že by malá, pekná rybička mohla spôsobiť ujmu na zdraví, až kým som si to nezažila na vlastnej koži. Uštipla ma raja, no mala som veľké šťastie, že toto uštipnutie bolo do členka. Lekári mi povedali, že ak by ma raja zasiahla bližšie k srdcu, mohlo by to mať fatálne následky. Po uštipnutí som bola dve hodiny úplne paralyzovaná a trpela som ukrutnými bolesťami. Išlo mi o život. Našťastie ma až policajti rýchlo dostali do nemocnice, kde mi doktori pichli protijed. Raje sú malé, ploské nenápadné ryby, ktoré sa bránia a hlavne lovia tým, že zasiahnu jedom svoju obeť, a niekedy aj človeka. Naozaj by som neverila, že môžu ohroziť ľudský život, pokiaľ som si to takto sama nezažila.
Čo ešte je na Paname zaujímavé?
– Zaujímavosťou Panamy sú veľké odlivy. Keď sme ráno alebo aj okolo obeda prišli na pláž, tak na vzdialený ostrov, ktorý ani z pláže nebolo vidieť, sme mohli prejsť prakticky po súši. Naozaj išlo až o dva a pol kilometrové odlivy a bolo vidieť krásne morské dno. No práve vtedy hrozí nebezpečenstvo, keď môžete stúpiť na raju a ja som mala vtedy proste smolu. Ľudia v Paname sú ochotní pomôcť i poradiť, ak sa ich na niečo opýtate aj napriek jazykovej bariére. V Paname je obrovský ekonomický rozdiel obyvateľstva. V jednej štvrti nájdete krásne vily, chránené až po strechu mrežami, a o ulicu ďalej slumy, chudoba, ľudia spiaci na kartónoch, smeti, kriminalita.
Počítate si krajiny, ktoré ste už navštívili? Kde všade ste už boli?
– Štatistiku si nerobím, všetko my pripomenú fotky, keďže som vášnivá fotografka všetkého. No myslím si, že mám celkom slušne precestovanú Áziu, aj keď ešte nie celú. Z ázijských štátov som prešla Thajsko, Vietnam, Malajziu, Kambodžu, Singapur, očkom Laos a Barmu. Bola som v Indonézii – na Bali, niektoré africké štáty, Ameriku mám tiež trocha prejdenú – Kaliforniu, Arizonu, Nevadu, ďalej Anglicko Škótsko – Glasgow, Londýn... Teraz sme boli s priateľom v Paname, čo je štát na americkom kontinente. V tejto časti kontinentu som prešla aj Brazíliu, Kolumbiu. Čo sa týka rozdielov, tak v Paname oproti Brazílii je veľa obéznych ľudí. Aj v Brazílii som videla mnoho typických žien s typickým pozadím, ale v Paname sú obézni ľudia. Je to viac ako som očakávala. Aj pri plánovaní dovolenky som si hľadala informácie o tejto krajine. Našla som aj slogany typu „Panama nikdy nespí“. Nebola to však úplne pravda. Keď sme sa išli večer prejsť, tak sme mali málo možností si niekam sadnúť. Čo sa týka jedla, tradičná strava asi vymizla. V ponuke boli hlavne hamburgery a kopec nezdravej stravy. Americký štýl života Panamu zasiahol poriadne. Toto sa mi na Paname nepáčilo. Rozdiel v porovnaní s americkým a ázijským kontinentom je obrovský. Ázia je podľa mňa viac živá, ľudia sú tam veľmi pracovití, všetko dokážu vyrobiť, vypestovať. V Paname je tiež teplo, ale na rozdiel od Ázie som mala deficit ovocia a zeleniny. Nič z Panamy, všetko dovoz, malý výber a kvalita v porovnaní s Európou katastrofálna. Mala som z Panamy dojem, že sú tam ľudia lenivejší. Pri takom krásnom celoročnom počasí tu nič nepestujú, nechovajú. U nás na dedinách majú krásne záhrady, niečo pestujú, tam ich ani tí chudobní nemajú, nerobia nič. Americký štýl života sa tu odzrkadlil.
Európu máte už asi precestovanú...
– Áno. Autom sme prešli mnoho krajín – Lotyško, Estónsko, Litvu, Fínsko, Ukrajinu, Moldavsko, Podnestersko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Kosovo, Čiernu horu, Turecko – Istanbul... Ostatné krajiny sme prešli rôznymi spojmi. My Slováci radi chodievame na dovolenky do Chorvátska či Talianska. Európske krajiny sršia históriou. V novodobých mestách nájdete len mrakodrapy. Človeka prestane baviť po dvoch, troch dňoch takáto dovolenka. Radšej sa prejdem po krásnych uličkách v Chorvátsku, Francúzku či Taliansku, ako sa pozerať na mrakodrapy, kde vidíte len cesty a parkoviská. Naozaj, v európskych krajinách je čo pozerať, doslova dýchajú históriou.
Čo Vaše cestovateľské plány do budúcnosti?
– Veľmi milujem Thajsko, ktoré som niekoľkokrát už navštívila. Preto by som tú nasledujúcu zimu chcela opäť vycestovať do tejto krajiny. Chcela by som tam ísť už aj skôr ako v zime, no asi z pracovných dôvodov to bude až v zime. Stále je tam čo pozerať. Chcela by som navštíviť ešte raz Phi Phi ostrov, James Bond ostrov, ostatné krásy Thajska, viac cestovať loďou, motorkou, ktorú si vždy požičiavame. Taktiež vycestovať odtiaľ do blízkych krajín, ktoré už poznám, ale rada ich znova navštívim. V lete to bude už tradične Chorvátsko, kde trávime prakticky každé leto. Máme tam veľa známych a aj tento rok to bude blízko Makarskej v Promajne. Potom sa preplavíme loďou do Talianska, ktoré plánujeme celé precestovať autom a potom smer Slovensko.
Je finančne náročné byť na niektorom z miest mesiac?
– Keď cestujeme do ázijských krajín, tak si letenky objednávame aj rok dopredu. V praxi to znamená, že keď sa vrátime z jednej dovolenky, hneď si kupujeme letenky na tú ďalšiu. Samozrejme, dajú sa kúpiť aj tie „last minute“, no nie vždy sú výhodné. Práve letenky sú najväčšou položkou. V týchto štátoch sa dá bez problémov užiť dlhá dovolenka za nie mnoho peňazí. Samozrejme, len ak človek nie je náročný a nepotrebuje prespávať v drahých hoteloch. Podľa mňa to ani nie je potrebné, keďže väčšinu času je na pláži alebo spoznáva krajinu. Stačí úplne jednoduchý hotel a so stravou tiež žiaden problém nie je. Ubytovanie si vždy riešime na „vlastnú päsť“, pretože toto je najlacnejší variant. Výnimočne teraz v Paname som ubytovanie na pár dní objednala cez internet, nakoľko išlo o destináciu, ktorú som nepoznala, a bola omnoho drahšia ako iné destinácie. Celkovo Panama je veľmi drahá destinácia, čo sa týka všetkého, či ubytovania, stravy, služieb. No naozaj dopredu veci ako ubytovanie či stravu neriešime. Praktizujeme to už niekoľko rokov a cestujeme spoločne s priateľom, ktorý je podobne ako ja cestovateľský typ. Dokonca on má precestovaných viac exotickejších krajín ako ja. Ja zasa viac tých amerických, európskych, anglických krajín a štátov.