Najslávnejší maďarský klub BVSC Budapešť už 22 rokov organizuje prestížne medzinárodné podujatie na počesť Jánosa Molnára, ktorý tragicky zahynul cestou na turnaj vo veku 11 rokov. Podujatia, ktoré je spomienkou na tohto talentovaného hráča, sa zúčastnili aj mladí stolnotenisti z Čadce.
Stovky účastníkov zo sedemnástich krajín Európy si to celkovo rozdajú v piatich kategóriách. Stolnotenisové nádeje si už stihli zmerať sily v kategórií najmladších a mladších žiakov, turnaj starších žiakov sa hrá dnes a o medaily budú bojovať aj juniori. V úvodný hrací deň nechýbala ani kategória, ktorá symbolizuje vek, kedy svet opustil János Molnár. Tento rok si túto špeciálnu kategóriu zahrali hráči narodení v roku 2005. A práve v tejto kategórií sa o rozruch postarali aj Čadčania.
Goldír opäť exceloval
Do Jakuba Goldíra, ktorý je už tretí rok slovenskou rebríčkovou jednotkou v najmladších resp. mladších žiakoch, sa vkladali najväčšie nádeje. Veď svoje dve účasti v hlavnom meste Maďarska dvakrát premenil na štvrťfinále. Čadčan bol opäť jedným z favoritov a tento raz to chcel dotiahnuť ďalej.
Nemuselo sa tak stať, veď už v základnej skupine odvracal s nemeckým obranárom Nilsom Rauom mečbal za stavu 2:0 a 10:9 a prehrával aj 2:1 a 9:5. Talentovaný ľavák tento duel otočil a od tohto momentu bol k nezastaveniu. Po štyroch víťazstvách v päťčlennej skupine D zvládol i osemfinále a neskôr aj takpovediac kľúčové štvrťfinále, ktoré mu bolo osudným v predošlých dvoch ročníkoch Memoriálu Jánosa Molnára.
To však nebolo všetko. Čadčana čakal v semifinále nemecký reprezentant Alwin Bläser. Dramatický zápas dospel až do piateho setu. V ňom mal dva mečbaly Nemec za stavu 2:2 a 10:8, no Goldíra to nepoložilo. Nepriaznivý stav otočil a dokráčal tak až do finále.
V boji o zlato bol miernym favoritom Angličan Aadil Anand. Rodený Ind však ostal zaskočený, keď prvé dva sety bral v koncovke Goldír. Anand sa však nevzdal a vyrovnal na 2:2. V piatok sete sa súperi ťahali o každú loptičku a prvý sa k mečbalu dopracoval Čadčan. Za stavu 2:2 a 10:9 resp. 2:2 a 11:10 mal dva mečbaly, no Angličan vychytal v závere aj nemožné a nakoniec premenil za stavu 12:11 svoj prvý mečbal.
11-ročný Jakub Goldír tak po excelentnom výkone získal striebornú medailu, čím paradoxne napodobnil svojho kouča Radoslava Blažeka, ktorý skončil v Budapešti druhý pred sedemnástimi rokmi.
Bolo ho počuť aj v Budapešti
Radoslav Šramo narazil hneď v prvom súboji skupiny číslo 8 na neskoršieho víťaza celého turnaja Aadila Ananda, s ktorým prehral v troch setoch. Kto však Šrama pozná, vie, že ho len tak nič nepoloží. Radoslav vyhral druhý zápas s Maďarom Benedekom Káderom v troch setoch a v boji o postup do hlavnej súťaže mu stál v ceste Španiel Eric Cintas. Čadčan viedol 2:0 na sety, v treťom a štvrtom nevyužil viacero mečbalov a do rozhodujúcej sady tak šiel v lepšej psychickej pohode Cintas. Šramo však ukázal pevné nervy a tešil sa z víťazstva.
Pre Čadčana, ktorý je už teraz svojou húževnatosťou a hlasitým povzbudzovaním známy aj na medzinárodnej scéne, to bol kľúčový moment. Veď v osemfinále sa vypol k najlepšiemu výkonu na turnaji. Odniesol si do Borna Petek z Chorvátska, po víťazstve v skupine A najvyššie nasadený hráč hlavnej súťaže, ktorého Radoslav zdolal po bezchybnom výkone v troch setoch.
Šramo mohol ísť aj ďalej. V boji o postup medzi štyroch najlepších hráčov mal na lopate Nemca Alwina Bläsera. Žiaľ, sľubne rozohraný duel, v ktorom viedol 1:1 a 6:2, nedotiahol do víťazného konca. Radoslav sa však dočkal odmeny za výborný výkon. Organizátori pravidelne odmeňujú osem najlepších hráčov v každej kategórií a tak taktiež stál v elitnej spoločnosti s medailou na krku.

V hlavnej súťaži aj Kubjatko a Kállay
Mestský stolnotenisový klub Čadca reprezentovali v Maďarsku aj Matúš Imrišík, Dominik Holeščák, Andrej Fritz, Marián Piala, Samuel Kubjatko, Fedor Kállay či ďalší adept na dobrý výsledok Michal Kapusta. Každý z nich si pripísal na svoje konto cenné víťazstvo a výborne si viedli najmä Kubjatko a Kállay. Prvý menovaný skončil v osemfinále v kategórií najmladších žiakov a Kállay uspel rovnako medzi mladšími žiakmi.
Výkony hráčov Čadce zhodnotil po Memoriáli Jánosa Molnára tréner Radoslav Blažek. „K úspešnému ťaženiu v Maďarsku treba pripočítať aj štvrťfinálovú účasť Jakuba Goldíra z dvojhry mladších žiakov, keď sa presadil aj medzi o rok staršími súpermi a na ceste do osmičky zdolal Nemca Tylera Foxa, ktorému tak vrátil prehru z TOP 12 Európy ročníka 2005, ktorý sa v októbri 2016 konal v Belgicku. Kubo výbornými výkonmi potvrdil, že je slovenskou jednotkou a dokáže sa presadiť aj v Európe. Čo sa týka Radoslava Šrama, je priam neuveriteľné, ako svojou bojovnosťou a prístupom k zápasom dokáže eliminovať slabinu v pohybe za stolom. Radko navyše opäť potvrdil veľkú psychickú odolnosť, keď zvládol takmer všetky vypäté situácie v zápasoch. Dobre si viedli aj ostatní chlapci. Michal Kapusta či Marián Piala majú určite na postup zo skupiny, verím, že to zlomia už na najbližšom turnaji.“