Záchranárske vrtuľníky pomáhali aj Kysučanom

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) ATE zo Žiliny ratovala vlani aj Kysučanov. Mnohí by bez jej pomoci zrejme neprežili.

Záchranárske vrtuľníky pomáhali vlani na Kysuciach mnohokrát. Záchranárske vrtuľníky pomáhali vlani na Kysuciach mnohokrát. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ATE)

KYSUCE. Záchranárske vrtuľníky pomáhali vlani na Kysuciach mnohokrát. Vo Vyšnej Korni 26. septembra podvečer zavalil počas pílenia 66-ročného muža veľký kus dreva, následkom čoho utrpel poranenia v oblasti nôh a panvy. Vrtuľník s posádkou pristál približne 50 metrov od miesta určenia, kde si lekár leteckých záchranárov prevzal Kysučana do svojej starostlivosti od posádky rýchlej zdravotníckej služby. Po doplnení liečby ho preložili na palubu vrtuľníka a ten ho previezol do Kysuckej nemocnice v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vrtuľník privolali aj 23. augusta do lesného terénu v Novej Bystrici. Sedemdesiatosemročného muža zasiahol padajúci strom do oblasti hornej časti chrbtice. Na miesto udalosti vyrazili tiež pozemní záchranári, ktorí ho primárne ošetrili. Následne ho priviezli k vrtuľníku, ktorý pristál na miestnom futbalovom ihrisku. Muž utrpel poranenie hlavy, hrudníka a chrbtice.

Na Kysuciach zasahoval tiež 20.júla popoludní. Išlo o pomoc zranenému motocyklistovi. Na ceste medzi obcami Makov a Kolárovice (okres Bytča) spadol z motorky 31-ročný muž. Po páde si poranil chrbtovú oblasť, utrpel povrchové odreniny a pomliaždeniny hornej končatiny.

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela 12. júla k dopravnej nehode, ktorá sa stala opäť medzi obcami Kolárovice a Makov. Po zrážke osobného motorového vozidla s motocyklom utrpel 45-ročný motorkár vážny úraz hlavy, hrudníka a horných končatín. Lekára spustili k zranenému pomocou lanovej techniky. Leteckí záchranári ďalej pomáhali 11. júla večer v Čadci u Vojtov zranenému 41-ročnému mužovi. Vzhľadom na to, že v zložitom teréne ho bolo ťažké nájsť, išli do terénu práve oni. Krátko po prílete do oblasti sa im podarilo zraneného lokalizovať. Lekára spustili k pacientovi s pomocou palubného navijaka. Mužovi so zlomenými rebrami a s poranením v chrbtovej časti poskytol nevyhnutné zdravotné ošetrenie. Po nabalení do transportného saka ho z terénu evakuovali a počas medzipristátia preložili na palubu vrtuľníka. Ďalšia pomoc nasledovala 11. mája večer, kedy pomáhali mladému motocyklistovi. Leteli na hrebeň Javorníkov do obce Ochodnica, časti Petránky, kde po páde z motorky utrpel 15-ročný chlapec vážny úraz chrbtice. Vrtuľník s posádkou pristál na hrebeni kopca, v blízkosti miesta nehody. Lekár mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie a zafixoval ho. Po preložení na palubu ho v stabilizovanom stave, pri vedomí, transportovali na detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Martine. Leteckí záchranári leteli na Kysuce aj 7. mája popoludní na pomoc 25-ročnému cyklistovi do obce Dlhá nad Kysucou. Po zrážke s ďalším cyklistom utrpel vážny úraz hlavy, po páde ostal v bezvedomí. Privolaná rýchla zdravotná pomoc mu poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie. Následne ho priviezla k vrtuľníku, ktorý pristál približne 100 metrov od miesta udalosti. Ďalej zasahovali 4. mája dopoludnia v Makove, kde v lesnom teréne došlo k úrazu 40-ročného lesného robotníka. Pri manipulácií s drevom ho do chrbtovej časti zasiahol strom, ktorý mu spôsobil poranenie chrbtice a rebier. Privolaní hasiči priviezli zraneného k vrtuľníku, ktorý pristál na čerpacej stanici v Makove. Tam si ho lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej zdravotnej starostlivosti. Muža po podaní analgetickej liečby a zafixovaného previezli letecky v stabilizovanom stave pri vedomí na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Osobný automobil skončil 15. apríla ráno v Klokočove mimo vozovky. Privolaná rýchla lekárska pomoc na mieste ošetrila 3 cestujúcich. Najťažšie zranenú 48-ročnú ženu priviezli pozemní záchranári k záchranárskemu vrtuľníku, ktorý pristál v obci, približne kilometer od miesta nehody. Utrpela mnohopočetné poranenia.

Lekár poskytol pacientke potrebné ošetrenie. Po preložení na palubu vrtuľníka ju v stabilizovanom stave transportoval vrtuľník do Kysuckej nemocnice v Čadci. Ďalších dvoch ľahšie zranených previezli do zdravotníckeho zariadenia pozemní záchranári.

Pomáhali aj lyžiarom na Veľkej Rači

Na Veľkej Rači zasahoval vlani v marci takisto záchranársky vrtuľník. Pätnásťročné dievča počas lyžovania zišlo vo veľkej rýchlosti zo svahu a spadlo do potoka. Po páde zostalo v bezvedomí. Prvotne ho ošetrila privolaná posádka RLP. Utrpelo poranenie brucha, hrudníka aj rebier. Privolaný vrtuľník pristál na parkovisku pod lyžiarskym svahom, kde si zranenú prevzal do svojej starostlivosti lekár leteckých záchranárov. Dievčina si na úraz nepamätala, po ošetrení a príprave na letecký transport ju previezli do martinskej nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Pacientov v ohrození života bolo vlani viacej

Vlani letela spoločnosť AIR-TRANSPORT EUROPE (ATE), ktorá prevádzkuje všetkých sedem staníc Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) na Slovensku, svojimi záchranárskymi vrtuľníkmi a medicínskymi lietadlami na pomoc 1725 pacientom, čo predstavuje nárast oproti roku 2015 o 4,5%. Vo vzduchu tak celkovo strávili piloti 1695 hodín. Výrazným rozdielom oproti roku 2015 bol nárast primárnych zásahov v teréne.

„Tam vyslali naše posádky 1199 krát, čo je o 56% (430 výjazdov) viac ako uplynulý rok. V rámci týchto zásahov sme do nemocníc prepravili 137 detských a 1062 dospelých pacientov. U detí išlo najčastejšie o rýchly a šetrný transport do nemocníc s poraneniami následkom dopravných nehôd. Ďalším indikátorom zásahu u detí boli popáleniny a obareniny (25 prípadov). S týmito pacientmi smerovali leteckí záchranári priamo do popáleninových centier,“ informuje hovorkyňa ATE Zuzana Hopjaková.

Podľa jej slov najčastejšou príčinou vyslania záchranárskych vrtuľníkov k dospelým boli tak ako po minulé roky náhle srdcové zlyhania, konkrétne s diagnózou akútny infarkt myokardu. Tie tvorili 41% z počtu ošetrených pacientov v rámci primárnych zásahov. Vďaka neodkladnému a rýchlemu transportu vrtuľníkom dokážu týmto pacientom poskytnúť nevyhnutnú špeciálnu starostlivosť v najkratšom možnom čase. Medzi ďalšie časté indikácie zásahov patrili úrazy spôsobené pádom z výšky a lesné úrazy pilčíkov v ťažko dostupnom lesnom teréne. Najviac práce mali posádky tradične počas letných mesiacov.

V uplynulom roku takmer 13% pacientov tvorili turisti, ktorým leteckí záchranári najčastejšie pomáhali v nedostupnom teréne. V troch prípadoch išlo o turistov zasiahnutých bleskom a v troch prípadoch zasypaných lavínou.

Počas zimných mesiacov leteckých záchranárov prevažne volali na lyžiarske svahy, kde ich pomoc potrebovali najmä lyžiari, medzi ktorými v mnohých prípadoch dochádzalo ku vzájomným zrážkam. V rámci tejto skupiny išlo najmä o poranenia hlavy, chrbtice a dolných končatín.

Z celkového počtu ošetrených pacientov pri primárnych zásahoch tvorili takmer 9% cudzinci. Z nich najviac pomohli letecké záchranárske tímy českým občanom pri úrazoch počas túry alebo lezenia v horách. V ťažko dostupných oblastiach uskutočnili leteckí záchranári záchranné akcie s použitím palubného navijaku v 154 prípadoch, čo je o 26% viac ako v roku 2015. Najviac výjazdov (309) zaznamenali zo strediska Banská Bystrica, nasledovali Košice – 270 výjazdov a napokon Poprad so svojimi 255 výjazdmi. Popradské posádky pri týchto akciách použili v 40 % lanovú techniku.

Pomáhajú pri prevoze orgánov určených na transplantáciu

Významnú úlohu zohrávajú aj medicínske prevozy pacientov za účelom plánovanej transplantácie orgánov nielen doma, ale predovšetkým v zahraničí. Z celkového počtu medicínskych prevozov ich tvorilo až 82%. Najčastejšie, až 65% išlo o pacientov s plánovanou transplantáciou pečene v špecializovanom zariadení v nemeckom Essene. Vo väčšine prípadov išlo o novorodencov a deti do dvoch rokov. Ďalšiu skupinu (16%) tvorili pacienti s plánovanou transplantáciou srdca. Či už ide o prevoz orgánu, príjemcu alebo samotného transplantačného tímu vrtuľníkom alebo prúdovým lietadlom, logistika svojím spôsobom nepochybne prispieva k úspešne vykonanému zákroku.

„Dlhodobým zámerom našej spoločnosti je modernizácia a značná investícia do letového parku. V decembri pribudli do našej flotily 3 nové vrtuľníky Bell 429, ktoré sa postupne uvedú do prevádzky leteckej záchrannej služby na Slovensku. V uplynulom roku sa nám tiež podarilo expandovať do zahraničia. V českom tendri na prevádzkovanie leteckej záchrannej služby sme sa uchádzali o prevádzku troch stredísk. V dvoch strediskách, Olomouc a Ústí nad Labem, sme boli úspešní. Od januára tohto roka sme začali prevádzkovať LZS na základni v Olomouci. Na uzavretie zmluvy v Ústí nad Labem stále čakáme,“ povedal Ján Kuboši, riaditeľ VZZS ATE. „Ani v najhoršom sne sme nečakali, že uplynulý rok zasiahne našu spoločnosť opäť veľká tragédia. Počas záchrannej akcie neďaleko obce Strelníky sme, žiaľ, prišli o skvelých kolegov a priateľov, ktorí spolu s prevážaným pacientom tragicky zahynuli. Obrovské prázdno ostalo v našom kolektíve a je nesmierne ťažké vyrovnať sa so skutočnosťou, že naši kolegovia sa už nevrátia do záchranárskeho tímu ATE. Verím, však, že aj oni by si priali, aby sme poslanie zachraňovať a pomáhať iným plnili aj naďalej, tak ako to s plným nasadením robili aj oni,“ dodáva Kuboši.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 547
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 297
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 325
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 973
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 528
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 191
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 029
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 973
  1. Ján Škerko: Ráno
  2. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  3. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  4. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  5. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  6. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  8. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 107
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 066
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 157
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 119
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 669
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 238
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 887
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 245
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


V Oščadnici si užijete tri dni plné dobrej nálady.

Chýbať nebude ani večerný program na námestí.


Redakcia MY Kysuce
Samuel Kopásek pravidelne nastupuje v žilinskom Áčku.

Šampionát štartuje 11. júna.


  1. Ján Škerko: Ráno
  2. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  3. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  4. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  5. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  6. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  8. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 107
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 066
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 157
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 119
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 669
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 238
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 887
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 245
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu