Ovca kamerunská pochádza z Afriky a jej chov sa datuje už spred 10-tisíc rokov, vtedy tieto domáce zvieratá slúžili domorodým obyvateľom ako zdroj mlieka a mäsa. Ide o menšie plemeno, ktoré si nevyžaduje strihanie, pretože zarastá srsťou, nie vlnou. V našich podmienkach sa chová výlučne pre mäso alebo ako domáce okrasné zviera. Štefan Kalmár pripomína, že toto plemeno sa vyskytuje v dvoch základných farebných variantoch – hnedé srnčie a čiernobiele. I napriek tomu sa môže stať, že sa jahňatá narodia čierne alebo so zlatými bodkami. Ovca má krátku lesklú srsť, ktorú, ako sme už spomínali, nemusíme strihať. Barany sú rohaté s charakteristickou hrivou, ktorá na jeseň ešte zhustne, pričom bahnice sú bezrohé.
Chovateľ Štefan Kalmár dopĺňa, že kamerunské ovce sú, podobne ako kozy, schopné postaviť sa na zadné nohy a jesť tak lístie a ovocie zo stromov. Treba však podotknúť, že sú hlučné, preto nie je vhodné chovať ich v blízkosti sídlisk alebo v mestách. Na druhej strane, sú priateľské a neagresívne a ľahko sa so svojím gazdom spriatelia. Živá hmotnosť bahníc dosahuje 35 kilogramov, barany sú o päť kilogramov ťažšie.

Skúsení chovatelia odporúčajú začínajúcim záujemcom kupovať výlučne mláďatá z čistokrvného chovu, pretože na trhu sa často stretávame s kríženými plemenami, ktoré nováčik nerozpozná. V súvislosti s výživou a kŕmením oviec kamerunských je vhodné ich nechávať ľubovoľne a bez zábran spásať trávu. Nemajú sklony k tlstnutiu, občas k strave treba pridať repu, mrkvu, zemiaky, osobitne v zime, keď zvieratá konzumujú iba seno. Dospelé ovce majú jahňatá dvakrát za rok – na jar a na jeseň, pohlavne dospievajú v štyroch až piatich mesiacoch života, ale na zaradenie do chovu je to ešte príliš skoro. Odchov jahniat nie je zložitý, väčšina kamerunských oviec asistenciu pri pôrode nepotrebuje a v prípade, keď matka uhynie, o mláďatká sa postarajú príbuzné bahnice. V dobe rodenia však treba od stáda oddeliť barana, ktorý môže jahniatka napádať.
Chovatelia oviec kamerunských svorne tvrdia, že toto plemeno je vhodné pre každého farmára, je priateľské a pre starostlivého gazdu predstavuje príjemného spoločníka.