ČADCA. Po tom, čo v Čadci – Bukove našli uhynutého drozda čierneho, pri toku rieky Kysuca volavku popolavú a v studni v Kysuckom Novom Meste sýkorku, vznikli obavy, že by sa vtáčia chrípka mohla objaviť aj na Kysuciach. „Vzorky, ktoré sme zaslali na vyšetrenie, boli negatívne,“ informuje Jana Ščuryová, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Čadci.
Dodala, že v kysuckom regióne sa zatiaľ ochorenie hydiny a voľne žijúceho vtáctva na vtáčiu chrípku nepotvrdilo. „Ako som už spomínala zatiaľ všetky vzorky, ktoré sme poslali do Národného referenčného laboratória vo Zvolene, boli negatívne, t.j. bez výskytu nákazy,“ konštatuje.
Čo sa týka prípadov v Žiline a okolí, zatiaľ nie sme podľa jej slov regiónom nachádzajúcim sa v ohnisku nákazy ani v pásme dohľadu, takže sa na Kysuce nevzťahujú žiadne opatrenia.
Čo sa týka tých preventívnych pre chovateľov hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí spočívajú v sledovaní príjmu krmiva a vody, produkcie vajec, čo znamená, aby pokles produkcie viac ako 5% netrval dlhšie ako 2 dni. Ďalej ide o sledovanie úhynov, klinických prejavov (výtoky z očí, zo zobáka, silná vodnatá hnačka, ospalosť, opuch lalokov a hrebienkov ). „Je potrebné minimalizovať počet ľudí prichádzajúcich do styku s hydinou, nenapájať ju vodou zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu,“ vysvetľuje.
V prípade zistenia spomenutých klinických príznakov alebo výskytu chorého, prípadne mŕtveho vtáctva, treba túto skutočnosť ohlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Čadci na telefónne číslo 041/ 4333247, 0907126800.
ČO STE MOŽNO NEVEDELI
Vtáčia chrípka alebo aviárna influenza je infekčná vírusová choroba domácich, voľne žijúcich a exotických vtákov. Prirodzeným hostiteľom vírusu sú divoko žijúce vtáky. Tento vírus cirkuluje medzi vtákmi na celom svete, môže spôsobiť úhyn.
Vyskytuje sa najmä u moriek, kačiek, husí, kury domácej, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, u nadradu Bežce (emu, pštrosy).
Vyššie riziko nakazenia vtáčou chrípkou majú tie chovy hydiny, ktoré sa nachádzajú pod migračnými cestami voľne žijúceho vtáctva, alebo v tesnej blízkosti miest slúžiacich k ich rozmnožovaniu alebo odpočinku.
Slovensko má rizikové zóny najmä v blízkosti vodných plôch a brehov veľkých riek s ohľadom na migračné smery sťahovania vtáctva, oblasti hniezdenia voľne žijúceho vtáctva a na základe koncentrácie fariem hydiny, najmä vodnej s otvoreným spôsobom chovu.
Klinické príznakmi chrípky vtákov: strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva. Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky, ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Ďalej sa vyskytujú aj poruchy tráviaceho (hnačky), nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti) a úhyny. Tieto príznaky sa vyskytujú ojedinele alebo v kombinácii.