MUDr. Pavol Adámek, vedúci oddelenia ochrany zdravia pred žiarením Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica, tvrdí, že obavy pacientov z röntgenového vyšetrenia veľakrát vychádzajú z nedostatku informácií o dávke, ktorú pri vyšetrení dostanú. Napríklad intraorálna snímka zuba predstavuje len desatinu množstva žiarenia zo základnej jednotky v porovnaní s RTG pľúc.
Röntgen pri prehliadke odhalí viac ako si myslíte
Ďalej nám MUDr. Adámek vysvetlil, že RTG vyšetrenia s dávkou nižšou ako 1 mSv (miliSievert), predstavujú pre naše telo rovnaké riziko ako 4-hodinový let lietadlom. Medzi RTG vyšetrenia s takouto nízkou dávkou patria napríklad mamografia, RTG končatín, panvy, hrudníka a tiež aj zubov. Nežiaduci dopad žiarenia na naše telo je v tomto prípade považovaný za bezvýznamný.
Aby pacient dosiahol hranicu považovanú za rizikovú, musel by vo veľmi krátkom čase absolvovať približne 200 panoramatických snímkovaní za sebou. Preto RTG snímok zuba absolvovaný počas komplexnej preventívnej prehliadky prináša viac pozitív ako negatív.
Zubný lekár dokáže pri vyšetrení voľným okom a sondou odhaliť približne iba 30 % kazov. Okrem zubného kazu však môžeme trpieť ďalšími anomáliami, ako je napríklad nález na koreni zuba, ústup kosti, kaz pod výplňou alebo v medzizubnom priestore. Práve tie odhaľuje RTG snímok, ktorý je vďaka tomu veľmi dôležitou súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia.

Bezpečnejšie ako kedysi
Technologický vývoj za posledných 25 rokov prispel k minimalizácii dávok žiarenia na ľudské telo a predstavuje tak významný posun vpred. „Najvýraznejšiu redukciu dávky na pacienta, až desaťnásobnú, sme zaznamenali u digitálnych intraorálnych zubných RTG. Je to dané výraznou redukciou času expozície (vystavenia snímky). Intraorálne RTG používané pred 30 rokmi malo čas expozície blízky 1 sekunde. Súčasný digitálny intraorálny RTG má čas expozície 8 – 10 stotín sekundy. S redukciou času expozície sa, samozrejme, znižuje aj dávka aj na pracovníkov obsluhujúcich RTG,“ vysvetľuje odborník. Práve tí sú skupinou, ktorá má stanovené ročné limity dávok žiarenia. „Pre ochranu pacientov nie je možné z pochopiteľných dôvodov stanoviť ročný limit dávky, tak ako pre pracovníkov,“ dodáva MUDr. Adámek.