ČADCA. Kysucké múzeum sa snaží zachovať aj zvyky a tradície spájajúce sa so zdobením vajíčok. Pripravilo výstavu kraslíc nazvanú Veľkonočné zvyky na Kysuciach. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 19. apríla.
„Zoznámia sa s rôznymi technikami zdobenia, ktoré používajú ľudoví výrobcovia z regiónu Kysúc. Pre žiakov základných škôl sme pripravili aj tvorivé dielne. Počas utorkov to bude pletenie korbáčov a košíčkov, počas štvrtkov zdobenie kraslíc slamou a to v čase od 8. 30 do 13. hodiny. Ukážky zdobenia vajíčok v podaní zručných ľudových výrobcov budú prebiehať v utorky a štvrtky počas výstavy od 8.30 – 13. hodiny,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Zároveň pridáva kúsok histórie: „Vtedajšia inteligencia, ktorá mala viac času, navyše k dispozícii slúžky, zdobila vajíčka zložitejšou technikou a ornamentmi. Chudobnejšie dievčatá ich maľovali len jednofarebne, pričom používali viac odtieňov.“
Vysvetľuje, že na farbenie poslúžili káva cigória, lipový kvet, petržlenová vňať a cibuľové šupky. „Na vajíčko sa prilepil mokrý list z petržlenu, obložilo sa cibuľovými šupami, obviazalo niťou a dalo variť do vody. Obalené sa varilo pokiaľ cibuľové šupky nepustili farbu (zlatistú až hnedú). Potom sa nechalo ochladnúť a odbalilo sa. Kde bol list z petržlenu, tam ostalo biele, zvyšok bol hnedý. Alebo sa dalo variť do kávy. Vtedy ohnedlo, potom sa ihlou vyškrabali rôzne ornamenty,“ približuje.
Ďalšia technika spočívala, ako vraví, v zdobení ražnou slamou a trávou sitina. „Tieto techniky sa robia dodnes,“ dodáva.Kysucké múzeu všetkých na výstavu srdečne pozýva, návštevníkom praje pekný umelecký zážitok a príjemné prežitie sviatkov.
