Na úvod pripomeňme, že hrad Lietava vznikol v druhej polovici 13. storočia a v súčasnosti patrí k najväčším a najkrajším zrúcaninám na Slovensku.
Lietavský hrad mal niekoľkých majiteľov, spomeňme aspoň rod Balašovcov, kráľa Žigmunda, Pavla Kinižiho, Turzovcov či Mikuláša Kostku. Pre zaujímavosť uvádzame, že sa tu narodil azda najznámejší človek v uhorskom kráľovstve Juraj Turzo. Hrad mal nielen obytnú, ale aj obrannú funkciu. V 16. storočí predstavoval malé hradné mestečko, vyrábali sa tu potraviny, zbrane i pušný prach. V určitom období sa na hrade zdržiavala početná posádka – až 285 žoldnierov. Opis hradu z roku 1698 uvádza, že už nie je obývaný a nachádza sa tu iba archív, ktorý neskôr previezli na Oravský hrad. Lietavské sídlo potom už nikto neudržiaval, stavba chátrala a v rokoch 1870 – 1873 tunajšie majetky kúpil barón Popper.
V súčasnosti sa o čiastočnú sanáciu a konzerváciu stará Združenie na záchranu Lietavského hradu. Jeho predseda Ľubomír Chobot nám povedal: „Lietava patrí medzi najkrajšie a najväčšie zrúcaniny v miere zachovanosti v republike. Môže za to aj skutočnosť, že bol dosť vzdialený od civilizácie, takže, ako sa hovorí, ľudia ho nestihli rozobrať. Je to jeden z najväčších skvostov v rámci hradnej architektúry na Slovensku. Náš princíp práce spočíva vo využívaní pôvodných technológií, to znamená, že používame vápenné malty a dodržiavame tradičné kamenárske a pracovné postupy.“

Hradné múry majú zachované otvory okien, vstupy a architektonické detaily či nábehy kamenných gotických rebier v bývalej kaplnke. Oblúčikové atiky, delové a kľúčové strielne alebo časti profilovaného ostenia nevynímajúc. A spomenúť musíme aj kamenné konzoly bývalého arkiera a zvyšky omietok. Na hrade pracujú od roku 2008 aj archeológovia. V takzvanom delostreleckom rondli tu napríklad vykopali vzácny renesančný dezertný nožík, no najviac práce majú s keramickými úlomkami mís a džbánov.
Z Lietavského hradu je krásny výhľad do širokého okolia, stojí na strmom hrebienku v nadmorskej výške 635 metrov a nachádza sa desať kilometrov od Žiliny. Jeho výnimočnú historickú hodnotu uznal aj americký Svetový pamiatkový fond, ktorý v roku 2009 zapísal hrad Lietava do zoznamu najohrozenejších pamiatok na svete.