KYSUCKÝ LIESKOVEC. Petíciu proti skladovaniu kalov a ďalších odpadov v katastrálnom území obce a ich bezodkladné odvezenie podpísalo okolo 1200 ľudí. Miestni aktivisti zorganizovali aj protestnú akciu. Obec so zhruba 800 domami a 2 500 obyvateľmi bojovala proti ďalšiemu navážaniu všetkými dostupnými prostriedkami. Ľudia sa dožadovali trestnoprávnej zodpovednosti. Ešte za bývalého vedenia podpísala obec so súkromnou firmou veľmi nevýhodnú zmluvu. Kal, pochádzajúci z čističiek, mal na základe rozhodnutia kompetentných orgánov zmiznúť už vlani vo februári, doposiaľ sa tak nestalo.
Firma požaduje od obce 13-tisíc eur za vzorky
„Kontaminuje sa podložie, bez povolenia postavenú bránu už zbavujú plechov zlodeji. Na základe zmluvy, ktorú podpísal bývalý starosta Kysuckého Lieskovca, Eurokapital môže dokonca žiadať zisk, o ktorý prišla. Pri predpokladaných 23-tisíc tonách odpadu to môže znamenať sumu viac ako milión eur. Navyše si môže nárokovať zhruba 4 hektáre pozemkov,“ hovorí člen komisie pre životné prostredie pri obecnom zastupiteľstve Pavol Šutý. Najnovšie firma požaduje od obce súdnou cestou 13-tisíc eur za to, že musela dať urobiť vzorky kalov.
Podľa slov Šutého 3-tisíc ton navezeného odpadu v roku 2015 tou istou firmou zarastá momentálne burinou. Nepomohla petícia, protestné akcie, ani interpretácia v parlamente. „Firma dostala pokutu 12-tisíc eur, samozrejme sa odvolala. Prednosta Okresného úradu v Kysuckom Novom Meste informoval, že sa bude snažiť o to, aby sa kaly čo najskôr odviezli. Kým k tomu dôjde, bude potrebné odviesť aj časť kontaminovaného podložia,“ vysvetľuje. Obec, ako vraví, nemá vzhľadom na bývalé šafárenie peniaze, suma na likvidáciu preto narastá. Pýta sa, dokedy budú musieť obyvatelia znášať túto situáciu. „Skúste vyviezť fúrik odpadu k rieke. Keď vás prichytia, určite to nezostane bez trestu,“ dodáva.
Ministerstvo životného prostredia odkazuje „na iných“
„Kompetentným orgánom riešiť tento problém je Okresný úrad v Kysuckom Novom Meste. Slovenská inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia Žilina, sa ako kontrolný orgán prípadom zaoberala. Urobila kontrolu a uložila opatrenia, aby sa spoločnosť, ktorá zapríčinila mimoriadne zhoršenie vôd, zdržala akejkoľvek činnosti v súvislosti s terénnymi úpravami a rekultiváciou a nenavážala ďalší kal z čistenia odpadových vôd,“ informuje Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Konštatuje, že inšpekcia vydala spoločnosti príkaz odstrániť škodlivé následky a zabezpečiť okrem iného aj odvoz všetkého navezeného kalu. Zákon o odpadoch, ako vysvetľuje Ferenčák, určuje pravidlá, na základe ktorých je jasné, ktorý subjekt je povinný zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu.
Ak vraj polícia oznámi orgánu štátnej správy (príslušnému okresnému úradu), že pre nezákonne umiestnený odpad je možné zhodnotiť ho či zneškodniť, je tento povinný zabezpečiť nakladanie s ním. „Pokiaľ sa potom nájde skutočne zodpovedná osoba, môže od nej požadovať náhradu vynaložených nákladov,“ argumentuje.
Pokutu dali, nikto ju však nezaplatil
Inšpekcia rozhodnutím zo dňa 31. 5. 2016 uložila spoločnosti Eurokapital pokutu vo výške 12-tisíc eur. Tá sa však odvolala. Spomínaná firma má až do roku 2017 uzatvorenú Zmluvu o dielo s obcou s platnosťou do roku 2019. Má teda povolenie na skladovanie odpadov ako je zemina a kamenivo, výkopová zemina, popol, škvara a prach z kotlov, popolček z uhlia, kartóny, ale aj iný odpad, okrem nebezpečného.
Podľa nej môže na určené miesto teoreticky vyvážať aj akýkoľvek ostatný odpad. Kal z čistenia odpadových vôd je podľa zákona tým „ostatným“. Predmetné povolenia vydal podľa informácie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Inšpektorátu ŽP v Žiline nepríslušný úrad, teda obec, a to v rozpore so zákonom o odpadoch. Podľa zistení inšpekcie, o ktorých informovala listom zo dňa 15. novembra 2016, je však zmluva stále platná a spomínané povolenia sa nezrušili. Obec skrátka v minulosti povolila, aby sa predmetná oblasť zaťažovala navážaním „ostatného odpadu“.
Prednosta musí čakať na rozhodnutie ministerstva vnútra
Prednosta Okresného úradu v Kysuckom Novom Meste Stanislav Kozina hovorí, že je len na ministerstve vnútra, ako rýchlo pridelí finančné prostriedky na odstránenie skládky. Vysvetľuje, že okresne úrady nemajú právnu subjektivitu, preto vec postúpil na spomínané ministerstvo. „Zaslal som už niekoľko urgencií, aby sa tento stav čo najrýchlejšie vyriešil. Naposledy som zaslal list 6. februára. V minulých dňoch som sa žiadal odpoveď. Oznámili mi, že vec je v riešení a konzultujú ju s odborom hnuteľného a nehnuteľného majetku,“ dodáva.