Rozprávku O troch grošoch sme nečítali náhodou. Spoločne sme sa dozvedeli, ako starý chudobný človek hospodáril s troma grošmi. Zaujímavé bolo to, že prvý groš vrátil, druhý groš požičal deťom a z tretieho groša žil.
Tak, ako aj kráľ uznal, že jeho hospodárenie bolo správne, aj žiaci sa zhodli, že mal pravdu. Vedieť, ako hospodáriť, je v dnešnej dobe dôležité a ešte dôležitejšie je položiť si otázku, že či to, čo naozaj chceme, aj naozaj potrebujeme.
Na úvod sme si porozprávali o histórii peňazí a o obchodovaní prostredníctvom výmenného obchodu. Ďalej sme výmenný obchod vystriedali striebornými ingotmi a načreli sme do stredovekého obchodovania, spojeného so zámorskými plavbami známych dobyvateľov, ako bol Marco Polo alebo Vasco de Gama.

Od histórie sme sa dostali k dnešným formám peňazí, bezhotovostným platbám a k možnostiam, ako s peniazmi nakladať. Na základe žiackych výpovedí sme sa dozvedeli, že väčšina žiakov by peniaze minula v obchode, ale našli sa aj takí, čo by si peniaze uložili do banky. Žiaci majú v ich veku príjem v podobe vreckového, tiež peniaze dostavajú pri rôznych príležitostiach alebo ako formu odmeny, preto našou úlohou bolo žiakov motivovať a pozitívne na nich vplývať v súvislosti s peniazmi a ich hodnotou.
A aby neostalo len pri čítaní a rozprávaní, žiaci mali možnosť vyrobiť si papierovú peňaženku a odniesť si ju domov. Otázkou je, či v takto vyhotovenej peňaženke budú svoje peniaze nosiť? Koniec koncov, nie je dôležité, čo s ňou spravia, ale podstatné je to, čo spravia s obnosom v nej.
Autor: Sláva Malíková