ČADCA. Odštepný lesný závod v Čadci bude zalesňovať holiny odkryté ťažbou. „Máme v pláne zalesniť umelou sadbou 198 ha takých, ktoré vznikli spracovaním náhodnej ťažby, teda kalamít,“ informuje hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. Na tento účel zabezpečili celkom 921,5 tisíc sadeníc (128-tisíc kusov smreka, 114,5-tisíc jedle, 567-tisíc buka, 25-tisíc smrekovca, 12-tisíc borovice a stovky ďalších kusov drevín)potrebných pre zabezpečenie druhovej diverzifikácie novozakladaných mladých lesných porastov. Okrem toho očakávajú výskyt životaschopného prirodzeného zmladenia na výmere 11,18 hektárov.
Väčšinou zalesňujú holiny do dvoch rokov
Rok 2015 bol semenným rokom pre smrek a jedľu, vlaňajší zasa pre buk, vďaka čomu sa aj v porastoch s kalamitnou ťažbou vyskytuje miestami zmladenie drevín.
„Spravidla zalesňujeme všetky holiny vzniknuté ťažbou v zákonnej lehote. Je to do dvoch rokov v hospodárskych lesoch, pričom sa využíva aj možnosť jej predĺženia v zmysle zákona o lesoch,“ vysvetľuje Rezek. Podľa jeho slov vlani príslušný orgán štátnej správy povolil Odštepnému závodu Čadca odklad zalesňovacej povinnosti na výmere 14,68 ha z dôvodu očakávanej prirodzenej obnovy pôvodných, hospodársky významných drevín. „Jej podporou chceme vytvoriť podmienky pre pestovanie pôvodných, ekologicky odolnejších lesných spoločenstiev, ktoré budú okrem produkčnej funkcie spĺňať aj všetky požiadavky na ostatné funkcie lesa,“ vraví.
Táto zima nebola takou katastrofou, ako tomu bolo v minulosti
Tohoročná zima na Kysuciach bola podľa lesníkov po dlhšej dobe opäť „normálna“, to znamená s primeraným teplotným režimom a snehovou pokrývkou pre tento región. „Z doterajšieho monitoringu vyplýva, že jej priebeh nemal vážnejší dopad na zdravotný stav lesa v negatívnom slova zmysle,“ hovorí Rezek. Predpokladajú, že nízke teploty zo začiatku roka mali pozitívny vplyv z hľadiska ochrany lesa, pretože mohli spôsobiť zvýšenú mortalitu prezimujúcich štádií niektorých podkôrnych škodcov. Rovnako dlhšie trvajúce zimné obdobie spôsobuje oddialenie jarného rojenia podkôrnych škodcov, čo sa v konečnom dôsledku prejaví znížením počtu založených generácií škodcu s následným útlmom populačnej hustoty a gradácie jeho početnosti.
„Zima s dostatkom snehu a mrazivých dní umožnila spracovanie náhodnej ťažby bez nadmerného poškodenia pôdneho krytu aj v podmáčaných a zamokrených oblastiach, kde by v inom ročnom období mohlo dochádzať vplyvom ťažby a dopravy dreva k tvoreniu eróznych rýh,“ informuje.
V tomto roku plánujú na Kysuciach spracovať celkom 139 730 kubíkov náhodnej ťažby. Celková výška bude závisieť od vývoja ohrozenia a priameho poškodenia lesných porastov škodlivými činiteľmi. „Obnovíme les umelou sadbou, aj prirodzeným zmladením na ploche 209 ha v celkovom objeme priamych nákladov 402,5 tisíc eur,“ dodáva Rezek.
OBHOSPODAROVANIE
Odštepný lesný závod v Čadci obhospodaruje 18 269 ha lesa
- vo vlastníctve SR: 12 001 ha
- užívanie na základe nájmu: 1 216 ha
- užívanie na základe zákona o pôde: 5 052 ha

