ČADCA. Slováci si už na Troch kráľov, Veľkú noc či výročie SNP nenakúpia. Od začiatku júna sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky. V utorok 28. marca to odsúhlasili poslanci v parlamente. Obchody tak ostanú zatvorené spolu pätnásť a pol dňa v roku. Doteraz to bolo len tri a pol dňa – na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.
Ôsmi poslanci zo Smeru, ktorí návrh predložili, chceli dosiahnuť, aby si zamestnanci oddýchli aj počas ďalších dní a aby sa rodičia mohli viac venovať svojim deťom.
V novele sa píše, že počas spomínaných sviatkov „nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi“. To znamená, že zatvorené musia byť všetky obchody s maloobchodným predajom, ako sú potraviny, drogérie, predajne s textilom, obuvou či akýmkoľvek iným tovarom, ktorý sa predáva konečnému zákazníkovi. Tieto obchody môžu byť otvorené len vtedy, ak v nich majiteľ bude predávať sám, zamestnanci vtedy predávať nesmú.
Novelu uvítali predajcovia i výrobcovia
COOP Jednota Čadca prevádzkuje až 101 predajní v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Považská Bystrica a Martin. Celkovo zamestnáva 820 ľudí.
Podľa slov predsedu predstavenstva COOP Jednota Čadca Miroslava Janíka zatvorenie obchodov počas sviatkov podporujú, o prijatie tejto legislatívnej úpravy sa snažili dlhodobo. Ako sa vyjadril, podobná úprava je aj v zahraničí v Nemecku, Rakúsku a ďalších krajinách, kde sú zatvorené obchody okrem sviatkov aj v nedeľu a spotrebitelia to rešpektujú. „Jednoducho si zorganizujú nákupy ináč. Domnievame sa, že zlepšíme tým veľmi náročné pracovné podmienky našim zamestnancom v predajniach a v konečnom dôsledku neukrátime ani našich zákazníkov,“ dodal.

V Kysuckých pekárňach v Čadci v súčasnosti pracuje približne 250 zamestnancov. Denne odtiaľ vyprodukujú na Kysuce, Oravu, do Púchova či Lednických Rovní 15 až 20 ton pekárenských a cukrárenských výrobkov. Ako informoval riaditeľ Jozef Klieštik, napríklad na Štedrý deň býval takmer stopercentný nárast produkcie. Napriek tomu sa so zatváraním obchodov počas sviatkov stotožňuje v plnej miere. „Aj naši zamestnanci budú mať voľno na svoje voľnočasové aktivity a môžu sa venovať svojim rodinám.“

Toho, že by im v tejto súvislosti poklesla výroba, sa v pekárňach neobávajú. „Sme pripravení na to, že pred voľnými dňami budeme musieť vyrobiť také množstvo výrobkov, ktoré plne pokryje potreby zákazníkov,“ povedal riaditeľ.
Zamestnanci obchodov sa tešia
Mária Urbaníková pracuje ako predavačka v jednom z čadčianskych obchodov už 39 rokov. S novelou zákona súhlasí a teší sa z nej. Na názor sme sa spýtali aj Emílie Sýkorovej, ďalšej pracovníčky zamestnanej v tomto sektore. Tá vo svojom „fachu“ odrobila dvadsať rokov. „Súhlasím so zmenou, pretože som už zažila dobu, keď boli počas nedieľ obchody zatvorené. Ľudia si pokojne dokázali nakúpiť aj v sobotu. Všetci majú rodiny, chcú s nimi stráviť čo možno najviac času,“ vraví.

Ešte o desať rokov dlhšie pracuje ako predavačka Anna Straková. Tá takisto konštatuje, že ide o správny krok. „Môžem sa viac venovať rodine, vnúčatám. Kedysi boli obchody tiež zatvorené a prežili sme.“ Mária Bulahová, pracovníčka darčekovej predajne, hovorí, že u nich ani doposiaľ počas sviatkov nepracovali. „Som však za takúto zmenu zákona, nech majú aj predavači trochu voľna. Zájdu si do kostola, na prechádzku a nielen za prácou do obchodu,“ pridáva svoj názor.
S tržnicami je to iné
Novela neovplyvňuje prevádzku tržníc. „Závisí to od toho, kto bude predávať,“ upozorňuje Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. „Dôležité je iba to, či je predávajúci podnikateľ, alebo zamestnanec. Podnikateľ predávať môže, zamestnanec nie,“ hovorí Pala. Rovnaké je to aj s predajom z dvora.
Čo to znamená pre obchodné centrá
V obchodných centrách sa nachádzajú prevádzky, ktoré ponúkajú maloobchodný predaj, ale aj také, čo ponúkajú služby. Preto sa centrá budú musieť rozhodnúť, či ostanú počas sviatkov úplne zatvorené, alebo niektoré prevádzky otvoria. Napríklad kiná, reštaurácie, kaviarne, čistiarne odevov, opravovne kľúčov, čiže všetky služby by otvorené mohli byť. Je však kľúčové, ako sa k tomu postaví samotné centrum. „Budeme zvažovať otvorenie reštauračných a kaviarenských služieb a, samozrejme, aj multikina,“ hovorí Ivan Solenský, manažér obchodného centra Mirage v Žiline. V podobnom duchu odpovedali aj ďalšie oslovené nákupné strediská.
Pokladne neutrpia
Ministerstvo financií tvrdí, že rozšírenie zákazu predaja „nebude mať vplyv na ekonomiku Slovenska“. Bližšie vysvetlenie neposkytlo.
Obchody, ako aj štát zrejme očakávajú, že sa ľudia predzásobia a na tržbách ani daniach sa to výraznejšie neprejaví. Zamestnanci však zmenu pocítia. Podľa Zákonníka práce majú tí, ktorí pracujú počas sviatkov, nárok na päťdesiatpercentný príplatok. O túto možnosť teraz prídu. Pokuta pre majiteľa prevádzky za otvorenie počas sviatkov sa môže vyšplhať až do stotisíc eur.
TRI OTÁZKY
Počas ktorých dní budú obchody zatvorené?
Zákaz predaja sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra.
Zamestnanci ostanú doma aj počas dní pracovného pokoja, teda 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra.
Existujú aj nejaké ďalšie výnimky?
Zákaz predaja počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, predaja na letiskách, v prístavoch, vo verejnej doprave, v nemocniciach, predaja cestovných lístkov a suvenírov. V týchto prevádzkach môžu zamestnanci predávať ako v akýkoľvek iný deň.
Okrem toho, určité výnimky majú aj kvetinárstva. Môžu byť otvorené 8. mája, keďže druhá májová nedeľa sa slávi ako Deň matiek a ľudia vtedy zvyknú kupovať kvety. Ďalej 1. septembra, keďže žiaci dávajú v úvode školského roka kvety učiteľkám, a 1. novembra na Sviatok všetkých svätých.
Dotkne sa zákaz aj služieb?
Služby sa poskytovať môžu aj počas sviatkov.
NAŠA ANKETA
Spýtali sme sa Kysučanov, čo hovoria na to, že sa od začiatku júna rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky.
Jozef Ondrašina z Čadce, živnostník: Mne to vôbec nevadí, obchodníci takisto potrebujú čas na oddych. V Nemecku sú cez sviatky takisto obchody zatvorené a ľudia sú na to zvyknutí, nemajú s tým vôbec žiaden problém.
Irina Školníková z Čadce, hudobná pedagogička: Vo vzťahu k pracovníkom v oblasti obchodu, najmä k tým radovým, považujem toto rozhodnutie za spravodlivé. Poznám niektorých z nich, najmä z tých veľkých obchodných reťazcov, a viem, že je to náročná práca. Nemajú to jednoduché ani v rozvrhnutí pracovného času, ani v systéme čerpania dovolenky. Ja s novelou plne súhlasím. Ak to naozaj bude fungovať, je to v poriadku.
Ján Mlich z Čadce, dôchodca: Ja si myslím, že je to správne. Aj zamestnanci obchodov si potrebujú cez sviatky oddýchnuť. Napokon, kedysi boli obchody otvorené v sobotu do dvanástej hodiny a v nedeľu zatvorené, a nikto, obrazne povedané, „od hladu nezomrel“.
Martin Solík z Čadce, akademický pracovník: Má pozitívny i negatívny efekt. Osobne z pozície mnou preferovanej politickej ideológie konzervativizmu čiastočne vítam, že počas zväčša kresťanských sviatkov budú obchody zatvorené a pracovníci obchodov strávia chvíle s rodinou. Z pozície ekonomického liberalizmu, ktorý je súčasťou či spojencom konzervativizmu ako celku je však zákon namierený proti slobodnému trhu a hospodárskej súťaži a v konečnom dôsledku i voči občanom, ktorí sa nemôžu rozhodnúť. To neschvaľujem. Jedná sa o neprimeraný zásah štátu do vzťahu zamestnávateľov a zamestnancov, je diskriminačný a obmedzujúci (neplatí paušálne pre všetkých zamestnávateľov, mnohí zamestnanci by chceli pracovať cez sviatky a nebudú môcť). Návrh zákona mal byť koncipovaný možnosťou výberu či voľby a vysokým finančným príplatkom pre zamestnancov, ktorí by chceli počas sviatkov pracovať. S týmto zákonom v tejto podobe teda komplexne nesúhlasím.
Martina Krenželáková z Čadce, predajca: Ako pracujúci človek by som prijala voľno počas sviatkov, no ako matka oceňujem, že sú otvorené obchodné centrá, aspoň máme kam ísť s deťmi.
Milan Palčisko z Kysuckého Nového Mesta, dozorca výhybiek v železničnej doprave: Pracujem takmer 30 rokov a to aj cez sviatky, je to fakt zaslúžená práca, pritom nezaplatená, respektíve slabo odmeňovaná. Súhlasím pre to s tým, aby sa obchody cez sviatky zatvárali. Prípadne, ak ich otvoria, nech je to na báze dobrovoľnosti, so 100-percentnou mzdou.
Kateřina Štajnigerová z Čadce, podnikateľka: Faktom je, že na nakupovanie som si nechávala často aj takéto sviatočné dni, keďže počas tých bežných som sa do nich pre pracovnú vyťaženosť nedostala. Budem sa musieť prispôsobiť.
Zuzana Lašová z Čadce, copywriterka: Zmenu hodnotím pozitívne, spoločnosti rozhodne prospeje. Ľudia si nakúpia dopredu, sviatky majú patriť rodine, nie práci.
Veronika Strýčková z Čadce, projektová manažérka: Ja osobne to vítam, a to z toho dôvodu, že v obchodoch sú zamestnané prevážne ženy, a tie by mali byt počas sviatkov so svojimi rodinami.
Monika Mudríková z Čadce, pracovníčka domu kultúry: Som určite za tento zákon. Ľudia nech idú radšej na prechádzku do prírody, alebo nech trávia čas spolu v kruhu rodiny.
Peter Šimaliak z Čadce, lektor: Ja si myslím, že je to vynikajúci nápad. Ľudia si vždy môžu nakúpiť pred sviatkami, a možno si aj uvedomia, že ak im napokon aj niečo pochybí, tak to nebude koniec sveta.
Zdenko Kubička z Čadce, predajca: Rozhodne podporujem, aj zamestnanci v obchodoch majú mať právo na voľno a ľudia aspoň budú musieť tráviť svoj voľný čas inak ako chodením po obchodoch, napríklad venovaním sa rodine.