Cenu za publikáciu v Nature si prevzal vedec z Kysúc

Absolvent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa v júli minulého roku vrátil zo stáži na Oxforde a Harvarde, momentálne pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU.

Dr. Pavol Jakubec ešte počas pôsobenia na Harvarde.Dr. Pavol Jakubec ešte počas pôsobenia na Harvarde. (Zdroj: ARCHÍV P.J.)

V posledný marcový štvrtok sa významnému vedcovi z Kysúc dostalo veľkej pocty. Slovenská technická univerzita v Bratislave oceňovala autorov kľúčových vedeckých výstupov roku 2016. Nie je žiadnym prekvapením, že pri príležitosti Dňa učiteľov figuroval medzi ocenenými a víťazom hlavnej kategórie sa stal 38-ročný Pavol Jakubec z Čadce, autor článku v Nature, ktorý sa venuje výskumu nových antibiotík. Ocenenie si prevzal z rúk Mariana Peciara, prorektora STU.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Publikácia v časopise Nature, ktorý je vedecky najprestížnejší a dlhodobo mimoriadne uznávaný časopis, je bezpochyby snom každého zanieteného vedca. Je to obrovská pocta zaradiť sa medzi skutočnú vedeckú špičku s vedomím, že práca bude ocenená a čítaná po celom svete, zároveň bude inšpiráciou pre ďalšie vedecké pokroky a že na ňu nadviažu ďalšie tímy badateľov. Samozrejme, je to aj veľké ocenenie pre skupinovú prácu nášho mnohopočetného výskumného tímu a všetkých zúčastnených vedcov,” povedal na margo významného ocenenia Pavol Jakubec.

SkryťVypnúť reklamu

Rodák z Čadce vo výskumnej skupine prof. D. J. Dixona (2008 - 2014, University of Oxford, Oxford, UK) v Oxforde, spolupracoval na vývoji nových syntetických metód a syntéze biologicky aktívnych prírodných látok. Spolupracoval tiež so špičkovým americkým vedcom prof. R. Schrockom (nositeľ Nobelovej ceny za chémiu v roku 2005) a spoločný projekt vyústil do vylepšenej syntézy alkaloidu Nakadomarínu a publikovania spoločnej práce v jednom z najrenomovanejších vedeckých časopisov (Nature 2011, 479). Počas stáže na Harvarde (2014 - 2016) pôsobil Pavol Jakubec vo výskumnej skupine prof. A. G. Myersa a podieľal sa na vývoji a syntéze nových makrolidových antibiotík. Vzhľadom na celosvetovo sa zvyšujúcu bakteriálnu rezistenciu a klesajúcu účinnosť antibiotík je v súčasnosti vývoj nových antibiotík celosvetovou vedeckou prioritou. Pavol Jakubec na Harvarde ako člen medzinárodného tímu pripravil sériu štruktúrne komplexných nových antibiotík mimoriadne aktívnych voči panelu testovaných gram-pozitívnych baktérii. Celá práca bola publikovaná v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

V júli sa absolvent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vrátil po rokoch strávených v zahraničí na Slovensko, kde sa okrem iného venuje aj nádejným výskumníkom. Návrat domov bol pomerne ťažký, silu mu dávajú najmä talentovaní študenti.

"Ak mám byť úprimný, očakával som veľmi ťažký prechod a dlhodobo som sa naň aj starostlivo pripravoval. Samozrejme, nie všetko je možné predvídať a ešte stále je veľa negatívnych skutočností, ktoré dokážu zaskočiť a dennodenne sa stále s nimi boríme. Ale aj pri realizácii výskumu je väčšina problémov riešiteľná, ak existuje motivácia a naporúdzi je vášeň pre vedu a pomoc od ľudí v okolí. A v tomto mám zatiaľ ohromné šťastie, že cítim mimoriadne silnú podporu od ľudí zoskupených na organickej chémii na FCHPT STU. Najsilnejšou inšpiráciou a prísľubom do vedeckej budúcnosti sú však bezpochyby mladí mimoriadne talentovaní študenti, s ktorými mám to šťastie pracovať v našej výskumnej skupine a tiež študenti, s ktorými sa stretávam na seminároch a laboratórnych cvičeniach z chémie. Takže pasujeme sa z každodennými neľahkými problémami, ale súčasne si z nadšením užívam, že som aj na Slovensku obklopený množstvom zanietených ľudí oddaných vede,“ dodal Jakubec.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu